12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

За матеріалами інтернет-видань 12.11.2024 136
12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

За повідомленням ДУ"Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ", Всесвітній день боротьби з пневмонією з’явився в календарі завдяки Глобальній коаліції проти дитячої пневмонії. Так називається об’єднання міжнародних, урядових, неурядових та місцевих організацій, науково-дослідних і навчальних інститутів, фондів і громадян-активістів. Мета цього дня — активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів щодо профілактики та лікування цього захворювання, поширення знань про пневмонію.

Пневмонія є головною причиною дитячої смертності у всьому світі. Щороку ця хвороба забирає життя близько 1,4 мільйони дітей віком до 5 років. Це більше, ніж СНІД, малярія та кір разом узяті. За даними звіту ВООЗ, щохвилини від запалення легень помирає 2 малюки у світі. Пневмонія є одним з найбільш розповсюджених захворювань і серед дорослого населення.
Пневмонія (древньо-грец. Πνευμονία від πνεύμων) (запалення легень) – це поліетіологічне вогнищеве інфекційно-запальне захворювання легень із втягненням у патологічний процес респіраторних відділів і обов’язковою наявністю запальної ексудації всередині альвеол, що затрудняє дихання і обмежує надходження кисню в кров.
Пневмонія викликається цілим рядом збудників інфекції, включаючи віруси, бактерії і грибки.  St. pneumonia – найпоширеніший чинник бактеріальної пневмонії у дітей.

Найпоширенішою причиною вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція. Щойно вірус опиняється у верхніх дихальних шляхах, він проникає у поверхневий шар їхніх клітин, альвеоли чи легеневу паренхіму. Разом із легенями також уражаються інші органи, що призводить до порушення різних функцій організму.

Найчастішими симптомами пневмонії вважаються: підвищення температури тіла (38–39°C, рідше — 37,2–37,4°C), лихоманка; кашель із виділенням слизово-гнійного мокротиння, але можливе й сухе покашлювання; відчуття браку повітря; зниження апетиту, втома, сонливість; задишка під час фізичних навантажень; втягнення грудної клітки — під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини грудна клітка розширюється під час вдихання); свистячі хрипи під час дихання (частіше – під час вірусних інфекцій).
У грудних дітей може спостерігатися зниження апетиту, температури тіла, інколи – судоми.
Дуже часто під час пневмонії намагаються вислухати хрипи у легенях, та це вдається не завжди. Тож тут на допомогу приходять рентген, комп’ютерна томографія, пульсоксиметрія, аналіз крові й мокротиння.

Пам’ятайте, що лікувати пневмонію самостійно небезпечно. Одразу звертайтеся до лікаря, який поставить вам діагноз й призначить відповідне лікування. Наголошуємо: самолікування, особливо з використанням антибіотиків, може ускладнити діагностику пневмонії та подальше лікування!

Прості кроки допоможуть уникнути запалення легень:

  • Вакцинація. Найбільш ефективним методом профілактики пневмонії визнано планову вакцинацію проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку.
  • Зміцнення  імунітету. Особливо важливо це для новонароджених: грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя укріпить імунітет малюка.
  • Чистота в домі. Провітрюйте приміщення та пам’ятайте про важливість особистої гігієни.
  • Збалансоване харчування.
  • Здоровий спосіб життя.
     
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ