ЧЕРЕЗ ТИЖДЕНЬ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПЕРЕЛІТНИХ ПТАХІВ

За матеріалами інтернет-видань 05.10.2024 286

 

Микола ЮРЧИШИН.

ІСНУЄ думка, що з настанням зими птахи відправляються в теплі краї, оскільки їм стає холодно. Але насправді це не так. Основною причиною міграцій є відсутність достатньої кількості їжі. Взимку зникають більшість комах, ягід і плодів, якими харчуються птахи. Це змушує їх перелітати в інше місце.

Найвідоміші перелітні птахи в Україні — журавель сірий, ластівка сільська, лелека білий, шпак. Для визначення правильного шляху птахи використовують три основні орієнтири. Вони реагують на магнітне поле Землі. Також протягом дня орієнтуються за сонцем. Воно слугує для них орієнтиром навіть тоді, коли ховається за хмари, адже пернаті відчувають електромагнітне випромінювання. А в нічний час знаходять потрібну дорогу за зірками.

Присутність та достатня кількість видів птахів, які процвітають у здорових місцевих лісових спільнотах, змусять чесно говорити про наш прогрес, тоді як невпинна робота та ентузіазм наших численних партнерів змушують нас усіх рухатися вперед найкращими способами, які ми знаємо.

Всесвітній день перелітних птахів, який цього року відзначається 12 жовтня, — це щорічна інформаційна кампанія, в якій наголошується на необхідності збереження пернатих та місць їхнього проживання.

Щороку люди в усьому світі організовують різноманітні громадські заходи. Це фестивалі, освітні програми, виставки та екскурсії зі спостереження за птахами. Всі ці заходи також можна проводити будь-якої пори року, тому що різні країни чи регіони відзначають пік міграції у різний час. Але основні дні для міжнародних свят припадають на другі суботи травня та жовтня.

Жовтневі заходи у другий декаді місяця мають щорічний характер. Ще в школі дітей вчать тому, що багато птахів із настанням холодів летять в теплі краї. Однак хто саме з представників пернатих відправляється в далеку подорож у пошуку сприятливих умов? Куди відлітають перелітні птахи і з якою метою? Відповіді на ці питання вчені змогли встановити досить давно.

Цікавий факт: середня швидкість перелітних птахів під час подорожі становить 70 кілометрів за годину. Коли птах відправляється в подорож, він шукає місця з такими ж умовами, як і вдома. Наприклад, особини, що живуть у лісових пущах, намагаються відшукати ліси з таким же кліматом. Здебільш дорослі члени зграї вже знають, куди необхідно тримати шлях, оскільки зимували хоча б один раз. Молодняк відправляється слідом за ними і запам’ятовує дорогу. Більшість крилатих під пір’ям мають щільну пухову подушку, яка зігріває їх навіть за мінусової температури.

Міграція птахів — природне диво. Близько 5 мільярдів суходільних птахів мігрують щороку тільки між Європою, Азією та Африкою. Перелітні птахи долають сотні й тисячі кілометрів, щоб знайти найкращі екологічні умови та середовище проживання для годування, розмноження та вирощування своїх пташенят.

Це важливий індикатор біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми загалом.

Україною проходять три основні міграційні шляхи птахів. І більша їх частина проходить над зоною бойових дій, спричинених російською збройною агресією. Науковці зазначають, що під час запеклих боїв у період міграції могли загинути тисячі пернатих, які пролітають наші терени транзитом.

Війна викликала неспокій птахів, їхнє виснаження через зміну маршрутів чи відсутність можливості перепочити. Пернаті гинуть унаслідок бойових дій, полишають свої родинні гніздечка та мігрують, втрачають потомство.

Всесвітній день мігруючих птахів інформує людство про загрози, з якими стикаються перелітні птахи, та закликає усіх до міжнародної співпраці зі збереження біорізноманіття. По-іншому й бути не може. Берегти птахів зобов’язаний кожен із нас. Адже вони своїм співом наповнюють душі українців ще більшою силою духу, прагненням якнайшвидше вигнати з нашої землі окупантів і повернутися до мирного життя!

                         (Газета українських селян "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")
 

 

 

 

 
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ