Чорнобиль - це велика трагедія
Український гідрометеорологічний центр публікує спогади метеоролога В'ячеслава Ліпінського, присвячені світлій пам’яті і мужності працівників та науковців Української гідрометеорологічної служби – ліквідаторам наслідків на Чорнобильській АЕС з 1986 року.
В перші дні після аварії була утворена Державна Комісія СРСР з
розслідування цього фатального вибуху. В процесі розслідування (перші 2 роки) комісія дійшла висновку, що основну відповідальність за аварію має нести оперативний персонал та безумовно керівництво ЧАЕС.
У ході розслідування комісія дійшла попереднього висновку про те, що стався збіг ряду порушень правил і регламентів, а катастрофічні наслідки стались через те, що у реактора була знижена потужність.
У зв’язку з цим, комісія вважає, що співробітники ЧАЕС не мали права проводити експеримент, після того, як зафіксували неконтрольований збій потужності. Керівництво станції звинуватили в замовчуванні масштабів катастрофи в перші дні аварії.
Однак пізніше комісія Держатомнагляду СРСР заново розглянула це питання і дійшла висновку, що аварія відбулася не через дії персоналу, а через незадовільну конструкцію реактора, що випливало з розсекречених документів КДБ за період 1973-го по 1984 рік, внесених до списку ЮНЕСКО.
В цих документах наводились факти порушення будівельниками технічних норм, використання неякісних будівельних матеріалів, армокаркаси виготовлялись зі сталі низьких марок і поганою якістю електрозварювання, неякісне ведення будівельних і монтажних робіт на окремих ділянках, які вже призводили до аварій і нещасних випадків. В резюмуючій частині цих документів чітко вказувалось на те, що при веденні будівництва такого стратегічного і потенційно небезпечного об’єкту, як ЧАЕС, в подальшій її експлуатації може призвести до надзвичайних подій…
Переконливою для комісії стала довідка начальника Чорнобильського РВ УКДБ УРСР у Києві і Київській області капітана Клочко, який наголошував і доводив факти такого змісту:
"Низька якість будівництва, відсутність належного контролю з
боку Управління будівництва може призвести надалі до руйнування
об’єктів будівництва в процесі їх експлуатації і як наслідок – до
радіоактивного зараження навколишнього природного середовища
та інших надзвичайних подій”.
Практично через 2 роки після надання доповідної записки капітана
Клочко, вона зразу була засекречена на довгі роки, аби не зірвати будівельні строки здачі об’єкта, незважаючи на те, що конструкція реактора теж не відповідала будівельним нормам.
Таким чином, керівництво і оперативний персонал ЧАЕС понесли
незаслужену кримінальну відповідальність і тюремне ув’язнення за злочин якого не скоювали! Вони не будували, а експлуатували те, що було побудовано з порушенням багатьох будівельних норм і правил ще й з застосуванням неякісних будівельних матеріалів, не кажучи вже про недосконалий реактор РБМК-1000, який і призвів до цієї трагічної катастрофи.
Про недосконалість цього реактору ще раніше наголошував у своїх
службових записках академік Валерій Лєгасов. З моменту аварії на
четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС, академік В.Легасов брав активну участь у ліквідації наслідків цієї аварії, аналізуючи причини, які призвели до неї. Через 2 роки (у 1988 році) він остаточно дійшов висновку, що його попередні зауваження щодо недосконалості реактору типу РБМК-1000 були правильні і саме його експлуатація під час цього недолугого експерименту по його зупинці, призвели до всесвітньої катастрофи. Реактор
просто не витримав навантажень. А до попередніх зауважень і рекомендацій академіка щодо вдосконалення цього реактору, в Уряді так ніхто і не прислухався. Адже головним було вчасно виконати соцзобов’язання.
Довідково:
26 квітня 1988 року, у віці 52 років Валерій Легасов - академік,
доктор хімічних наук, член урядової комісії з розслідування причини
аварії на Чорнобильській АЕС о першій годині 25 хвилин, покінчив
життя самогубством.
18 вересня 1996 року Президент росії Борис Єльцин підписав Указ
про нагородження Валерія Легасова званням Героя Росії за відвагу і героїзм, виявлені під час ліквідації аварії на ЧАЕС.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я