День 26 квітня 1986 року був таким сонячним і теплим...
Нині Чорнобиль став історичним місцем і чорною міткою України. Сюди з усіх кінців світу намагаються потрапити відчайдухи, сфотографуватися на фоні мертвих населених пунктів і ознак колишньої людської цивілізації. А 37 років тому навколо Чорнобильської АЕС вирувало життя, будувалися будинки, створювалися сім'ї, народжувалися діти, і весняне розмаїття разом з ними спрагло вірило у добре майбутнє. На жаль, недобрим його зробили самі ж люди.
"День 26 квітня 1986 року був таким же яскравим, теплим і сонячним, як сьогоднішній день тут, у Дніпрі. Прип'ять - місто молодих людей і дітей. Людей, які будували Чорнобильську атомну станцію, експлуатували її, та родин, які розросталися. Про місто можна говорити дуже багато. Бо в той час воно вважалося найкращим для молоді. В Прип'яті було 15 дитячих садків, в яких не було місця для дітей. Діти стояли в чергах і чекали. Навіть, коли підростали до школи, то черга на садок ще не доходила", - так згадує події свідок Чорнобильської катастрофи Ліна Сергієва.
За її словами, майже кожна сім'я в Прип'яті мала по 3 або 2 дітей. Не було родин тільки з однією дитиною. Сама пані Ліна, на той час 25 -річна, була вагітна другою дитиною, яку народила у липні 1986 року.
"Прип'ять - це наша молодість, ми впевнено вважали, що і наше світле майбутнє. Ми з чоловіком закінчили інститут у Запоріжжі і були направлені сюди на роботу. Але зовсім недовго жили в цьому прекрасному місці. Тому спогади дуже світлі і разом з тим тривожні. 26 квітня розділило моє життя і багатьох тисяч сімей на "до" і "після".
До Чорнобиля воно було яскравим, наповненим, багатогранним, ми планували довго там жити, працювати, ростити дітей, і думок ніяких взагалі не виникало про небезпеку. Але аварія поставила крапку на всіх мріях", - розповіла пані Ліна.
Коли Ви дізналися про трагедію і як?
"Я дізналася ще вночі з 25 на 26 квітня. Чоловік прийшов з другої зміни на заводі і говорить, щось над атомною не так - якийсь вогонь, якийсь вибух був. Це була друга година ночі. Але ми навіть уявити собі не могли, щоб щось сталося з реактором, щоб думати про радіаційне зараження, бо були впевнені, що він надійно захищений. Ми думали, так, можливо щось трапилося з якимись іншими елементами, тільки не з реактором. Тому ці 2 дні до евакуації ми провели в щоденних турботах як завжди. Чоловік з сином гуляли по вулиці, їздили на річку, я займалася домашнім господарством. А у неділю чомусь мені конче було потрібно іти на ринок, і ми пішли. Дивимося, місто таке пусте, немає нікого, біля міліції стоїть якийсь автобус, у ньому військові", - тоді і закралася в серце справжня тривога.
На думку Ліни Сергієвої, відносний спокій панував у родині через певну віддаленість їх житла від решти житлових масивів Прип'яті.
"Так сталося, що наш будинок був в останньому мікрорайоні Прип'яті, там не було швидких і окремого лікувального закладу. Тому ми розуміли, що щось сталося, але відчуття небезпеки не було.
Але після відвідин зачиненого ринку, де не було людей, ми пішли до друзів і дізналися, що на станції біда, нас збираються вивозити з міста, тоді ще слово "евакуація" не звучало. У дві години прозвучало урядове повідомлення, де було сказано зібрати речі, харчі, документи і нас будуть вивозити на три дні", - важко згадує жінка.
Ліно Володимирівно, Ви вірили, що повернетеся додому?
"Певний час так. Дуже швидко ми зрозуміли, що масштаби аварії величезні, що швидко нічого не робиться. Вже пізніше ми з чоловіком переконалися, бо в обох була вища технічна освіта, що з атомом не жартують, що їхати туди небезпечно. А згодом після травнених свят почали відкрито говорити, що аварія, які проблеми і навіть мови про повернення не має бути", - так і почалося життя Ліниної родини в новому "після".
Ви знали людей, в яких радіація забрала здоров'я?
"Радіація невидима, вона не дзвенить, не відчувається, тому багато людей не розуміли, є вона чи немає. Оскільки не було попереджень, ми багато чого за ті дні набралися з повітря. Проблеми в моїй сім'ї більш - менш, але дуже багато онкохворих з'явилося в перші 5 років, і дуже багато людей, для яких аварія - психологічна драма. Жінки ще влаштовувалися на новому місці. А от чоловіки... Дуже важко відновити соціальний статус після Прип'яті, приміром, у Дніпрі, вузька спеціалізація не дозволяла заробляти на родину достатньо. Тому зі своїх спостережень бачила, як психологічно аварія травмувала і відбивалася на близьких, родичах, дітях.
Коли приїхали вже в Дніпро, почали централізовано нам надавати житло, це було десь у жовтні місяці 1986 року. Нас поселяли компактно, тому сусідські проблеми, як на долоні. Якщо це були старі люди, вони дуже швидко вмирали. В мене завжди була аналогія зі старим деревом. Якщо старе дерево витягти із землі, перемістити навіть у краще до цього місце, дуже рідко, що воно приживеться. Тому старих людей, які приїхали з навколишніх сіл Прип'яті до своїх у Дніпро, їх швидко не ставало.
Або вони зберігали своє життя, їдучи назад додому. У нас були такі випадки, коли люди самоселами поверталися туди, в рідні місця, і продовжували якось жити. Заборона існувала, але якщо все життя провели там, то як бути? Я жила у Прип'яті лише півтора року, але якби сказали, що можна повернутися, багато хто зробив би це", - зазначила моя співрозмовниця.
Як склалося Ваше життя "після"?
"Ми виїхали, коли мені було 25 років, в нас була одна дитина, я чекала другу. Тут вже в Дніпрі народила доньку в липні. Це вже дорослі самостійні люди.
Хочу сказати, що Дніпро досить складне для мене місто, я мала з чим порівнювати, вчилася я в Запоріжжі, трохи жила в Прип'яті. Дніпро мало кому дає проявитися, я б сказала. Хоча якби не аварія, я б не зустріла чудових людей, які завжди допомагали, рятували, дбали. Тут моє основне минуло життя - понад 30 років. При переїзді нам дали гуртожиток, то я не могла робити ремонт, нам допомогли. І з ремонтом, і речами, і продуктами. Сину було лише 2 роки. Я вважаю, що мені пощастило: на людей, на події, на роботи.
В принципі, Чорнобиль іде поряд з моїм життям. Після виїзду ми хутко зрозуміли, що спасіння потопаючих - це справа власних рук. Ми згуртувалися з добрими людьми, які після нас приїхали на Прип'ять ліквідовувати наслідки, це і пожежні, інженери, військові. Ми спільно розуміли, що аварія не закінчилася, коли завершилася на станції пожежа. Вона буде продовжуватися. Причому, дуже довго..."- зауважила пані Ліна.
Їй вдалося знайти себе серед високоосвічених, розумних людей, готових до громадських дій і вирішення проблем, пов'язаних з Чорнобилем. Вона тривалий час була заступницею голови ради обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України". Саме ця спілка всі 30 років підтримувала її і допомагала тисячам таких самих родин, як Ліни Сергієвої.
За інформацією Олега Геращенка, голови ради обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України", спочатку в Дніпропетровщині нараховувалося близько 34 тисяч потерілих від аварії на ЧАЕС. З них - 21, 5 тисяча самих ліквідаторів. Область з Чорнобильської зони прийняла тисячу сімей, яких забезпечили квартирами в Дніпрі, Кривому Розі та інших містах регіону. Нині в Січеславщині мешкає понад 10 тисяч постраждалих від Чорнобильської трагедії, і кожен новий рік стає для них знову випробуванням.
Як і для Ліни Сергієвої. Вона вже другий раз втратила свою домівку. Пані Ліна з 2021 року працювала в Енергодарі і доглядала за хворою лежачою матір'ю. Через російську навалу у квітні 2022 року виїхала з сестрою. Мати у березні 2023-ого померла. Зрозуміло, що вивезти хвору людину під час окупації було неможливо, та і попрощатися з мамою, на жаль, не вдалося. Страшно, коли життя когось забирає, але воно обов'язково дасть взамін більшу за сльозу краплю добра і надії, а ще віри в ДОБРЕ майбутнє!
Світлини Чорнобиля - Private Chernobyl Guide
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я