Державний реєстр нерухомих пам’яток України поповнить маєток Шенборнів

Марина Бабич 26.02.2023 564
Державний реєстр нерухомих пам’яток України поповнить маєток Шенборнів

Маєток Шенборнів, збудований у 1890 році у селі Карпати Закарпатської області, буде внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Повідомив Офіс Генерального прокурора.


Невідомо, чому цей палац досі не став нерухомим спадком України. Адже він, зведений наприкінці 19 століття представниками аристократичної німецької династії, вже понад 200 років прикрашає  українську землю і дивує своє красою і таємницями гостей. Влітку 2021 року Мукачівська окружна прокуратура звернулась з позовом до Закарпатського окружного адміністративного суду з метою збереження цієї культурної спадщини. Тоді позовні вимоги прокурора були задоволені в повному обсязі. Суд визнав протиправною бездіяльність виконкому органу місцевого самоврядування в частині невиконання вимог законодавства щодо виготовлення облікової документації на об’єкт та зобов’язав селищну раду зробити все необхідне. Крім того, було задоволено і вимогу щодо подання пропозицій про занесення Палацу графів Шенборнів до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Проте, за апеляційною скаргою відповідача Восьмий апеляційний адміністративний суд скасував це рішення. Натомість прийняв нову постанову, де у задоволенні позову відмовив.
Послідовно відстоюючи свою позицію, обласна прокуратура звернулася зі скаргою до Верховного Суду. Відтак постанову скасовано, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду залишено в силі.
Постанова вже набрала законної сили та не підлягає оскарженню, - зазначають прокурори.


Якщо заглибитися в історію замку, то відомо, що архітектор З. Грессерсон при проектуванні будинку  заклав особливу символіку. Кількість вікон - 365 - відповідає кількості днів, 52 кімнати як  кількість тижнів, 12 входів - це число місяців року.
У тодішні часи замок Шенборнів,  відомий на всю Європу,  збирав знать на полювання на схилах Вулканічних Карпат. Спробу придбати маєток напередодні Другої світової війни, у 1939 році, здійснив головний сибарит Третього Рейху Герман Геринг.
Останній власник замку граф Георг-Ервін фон Шенборн-Бухгейм вчасно покинув його незадовго до приходу совєтів у 1944 році. Маєток відразу ж був націоналізований, а вже за рік у ньому розташувався будинок відпочинку. У 1958 році тут побував генсек Микита Хрущов, і з його легкої руки палац перетворили на кардіоневрологічний санаторій “Карпати”, який лікує серцево-судинні патології.
Про сердечні справи власників замку існує чимало таємниць. У тих місцях люди переповідають легенду про оздоблення замку незвичайною люстрою. Втім, можна припустити, що такі людські домисли тільки підігрівають інтерес туристів і заохочуть до відвідин розкішного за будь - яких часів маєтку.


У місцевих ЗМІ йдеться, що граф Ервін Фрідріх мав молоду і красиву дружину Франціску. Графиня сумувала у чотирьох стінах, поки чоловіки ганяли у лісі диких кабанів. Якось Ервін Фрідріх передчасно повернувся з полювання і застав свою благовірну у палких обіймах молодого гусара. Розлючений господар наказав його втопити у ставку, а ось дружині на пам'ять замовив люстру із рогами та її фігурою. Нібито цей символ невірності висів у подружній спальні. Хоча інші медійні видання підрахували, що графині тоді у свої 50 років було не до таких витівок.
Всі таємниці, вигадані і справжні, збереже сам маєток, а нам належить зберегти цю культурну перлину як спосіб життя вихованих і цивілізованих людей, які залишили після себе загадкову будівлю і яскраву пам'ять.

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ