Українські військовослужбовці у звільненому Херсоні (Фото:Андрій Дубчак / Donbas Frontliner)
Десять вражаючих фактів про ЗСУ у війні з рф
Шостого грудня, українці відзначили День Збройних сил України. Цьогоріч нарівні з Днем захисника (14 жовтня) це одне з найбільш знакових свят року — на тлі повномасштабної війни, яку веде проти України росія.
НВ нагадує про історію свята та наводить десять важливих цифр про ЗСУ і їхні головні досягнення у війні проти російських окупантів.
Чому Україна вшановує ЗСУ саме 6 грудня?
День Збройних сил в Україні було встановлено в 1993 році, відповідно до постанови Верховної ради України.
6 грудня — це день, коли в 1991 році український парламент ухвалив закон Про Збройні сили України. Саме цей документ визначає ЗСУ як «військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності».
Сьогодні не лише Конституція, але й мільйони українців покладають надії на ЗСУ у захисті України від варварської агресії рф, яку росія розпочала в 2014 році і розширила в лютому 2022-го до повномасштабної геноцидної війни.
Дата 6 грудня є символічною ще й тому, шо мала визначальне значення в історії Визвольних змагань — національно-визвольної боротьби українського народу у 1917−1921 роках.
Саме 6 грудня 1919 року розпочався Перший зимовий похід — партизанський рейд з'єднань Армії Української Народної Республіки (УНР) тилами денікінських та більшовицьких військ. Ця операція тривала рівно п’ять місяців (до 6 травня 1920 року) і розпочалася після того, як українські війська опинилися в оточенні трьох ворожих армій — Червоної, Добровольчої та польської.
Учасники походу під командуванням генерал-полковника Армії УНР Михайла Омеляновича-Павленка подолали понад 2500 кілометрів територією сучасних Житомирської, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Вінницької областей. Вони провели майже 50 переможних боїв. «Похід став однією з найгероїчніших і найуспішніших бойових операцій часів Української революції 1917−1921 років», — нагадує Інститут національної пам’яті.
Повстанський рух українців проти більшовицької окупації не лише зберіг армію УНР, але й набув такої сили, що став одним із чинників тимчасової зміни умов радянської окупації. Комуністи змушені були в 1920-х роках піти на поступки в національному й економічному питаннях: відмовитись від політики «воєнного комунізму», впровадити українізацію та неп.
Десять важливих цифр про ЗСУ у війні з рф
1. Збройним силам довіряють 96% українців
Хоча після 2014 року, коли росія анексувала Крим і вторглася на Донбас, українська армія з року в рік посідала перше місце за рівнем довіри серед громадян України, повномасштабна війна здійняла цей рівень суспільної підтримки до рекордного.
За даними опитування соціологічної служби Центру Разумкова, яке було оприлюднено наприкінці жовтня 2022 року, 96% українців довіряють Збройним силам — це найвищий рівень довіри серед соціальних інститутів.
Для порівняння, далі в цьому рейтингу довіри українців йдуть:
- президент України (довіряють 82% респондентів),
- гуманітарні і доброчинні організації (78%),
- церква (70%),
- університети (62%),
- жіночі організації (59,5%),
- державні установи (55%),
- поліція (55%),
- екологічні організації (54%).
Центр Разумкова порівнює останні данні з минулими роками: в 2011 році ЗСУ довіряли 59% громадян, а от у 2020 році — вже 71%. Довіра до Збройних сил в Україні вища, ніж у всіх порівнюваних країнах, зазначають соціологи.
Аналогічні дані показало осіннє опитування Київського міжнародного інституту соціології, результати якого були оприлюднені наприкінці вересня 2022 року. Відповідно до нього, Збройним силам України довіряють 95% українців — це фактично одностайна підтримка населення. Тоді як у грудні 2021 року, за два місяці до вторгнення РФ, цей показник в аналогічному опитуванні КМІС складав 72% (хоча і тоді ЗСУ були лідерами суспільної довіри).
2. В активному захисті України задіяно близько 1 млн осіб, з них 70% - це ЗСУ
- до 700 000 осіб — безпосередньо військовослужбовці ЗСУ, включно з мобілізованими до лав української армії під час воєнного стану після лютневого вторгнення росії;
- до 60 000 — представники Державної прикордонної служби України,
- до 90 000 — військовослужбовці Національної гвардії,
- до 100 000 — працівники Національної поліції.
До вторгнення росії в Донбас у 2014 році Збройні сили України нараховували близько 140 тис. осіб, до лютого 2022 року їхня чисельність зросла до 246 тис. осіб (з урахуванням цивільних працівників).
3. Половина бойового складу Збройних Сил України — це Сухопутні війська
Саме Сухопутні війська є головним носієм бойової могутності ЗСУ і складають половину бойового складу Збройних сил, йдеться на офіційній сторінці цього роду військ.
Сучасні Сухопутні війська ЗСУ включають у себе:
- механізовані і танкові війська,
- ракетні війська та артилерію,
- армійську авіацію,
- частини і підрозділи протиповітряної оборони,
- спеціальні війська,
- частини логістичного забезпечення,
- бригади територіальної оборони.
Командувачем Сухопутних військ ЗСУ є генерал-полковник Олександр Сирський — український воєначальник, чиє ім'я стало відомим на світовому рівні після того, як він став однією з ключових фігур битви за Київ, а згодом і наступальної операції на Харківщині восени 2022 року.
12 грудня Україна окремо відзначить День Сухопутних військ.
4. За один місяць ЗСУ вдалося завдати росіянам більших втрат, аніж СРСР зазнав за 10 років війни в Афганістані
За офіційними даними, за 10 років війни в Афганістані (1979−1989) СРСР втратив близько 15 тисяч радянських військовослужбовців загиблими, було поранено близько 54 тис. осіб.
Загалом від початку вторгнення 24 лютого росія втратила вбитими в Україні понад 90 тис. осіб.
Таку статистику візуалізувала агенція Top Lead у своєму Телеграм-каналі UA War Infographics.
Якщо росія за три літніх місяці (червень, липень і серпень) захопила близько 2 125 кв. км територій України, то ЗСУ лише за вересень 2022 року звільнили щонайменше 10 608 кв. км — зокрема значні території Харківської області після вдалого контрнаступу.
Звільнення Херсона та відступ російських військ на східний берег Дніпра в Херсонські області став новою важливою віхою у звільненні окупованих росією територій України.
За даними Інституту вивчення війни (ISW), станом на 12 листопада Україна звільнила 63% своєї території, захопленої російською армією від початку лютневого повномасштабного вторгнення.
У лютому-березні 2022 року росії вдалося захопити майже п’яту частину території України, або близько 119 тис. кв. кілометрів. На піку російського вторгнення, з урахуванням захоплених після 2014 року територій Донбасу, росія окупувала трохи більше ніж 160 тис. кв. км території України. Однак ЗСУ та іншим силам оборони України вдалося звільнити від окупантів майже половину цієї території (47%): після витіснення росіян спочатку з-під Києва та північних областей, потім з північного сходу, і нарешті з частини Херсонської області.
Ще в травні 2022 року журнал TIME включив Головнокомандувача ЗСУ до свого списку 100 найвпливовіших людей планети. До переліку також увійшли президент України Володимир Зеленський і головна редакторка Української правди Севгіль Мусаєва.
Текст про Залужного для цього номеру TIME написав голова об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі. «Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний став тим військовим розумом, якого потребувала його країна. Його керівництво дозволило українським збройним силам швидко адаптуватися та проявити ініціативу на полі бою проти росіян», — підкреслив Міллі.
За 2022 році найвпливовіші світові видання оприлюднили свої матеріали про Залужного:
- Залізний генерал. Головнокомандувач ЗСУ Залужний стане легендарною постаттю в історії України — Politico
- Генерал. Валерій Залужний та український спосіб ведення війни — обкладинка TIME
- Залужний і його оточення. Хто консультує головного генерала країни — BBC News Україна
- Залізний генерал із нестандартною тактикою — Financial Times
8. ЗСУ — абсолютний лідер донатів на допомогу Україні: 83% переказів на платформі United 24
Як підрахували 28 листопада аналітики платформи Опендатабот, найбільше донатів на підтримку України вдається збирати платформі United24. З понад 6,8 млрд грн, як надійшло через неї на рахунки НБУ, 83% коштів (5,6 млрд грн) було переведено на саме на потреби ЗСУ. Тоді як на рахунок для медичної допомоги надійшло 745 млн грн — це 11% від загальної суми, на гуманітарну допомогу — 429 млн грн або 6% від суми надходжень.
У дні та після масованих обстрілів цивільної інфраструктури українці підтримують ЗСУ ще активніше, помітили аналітики Опендатабот. Лише за жовтень, коли почалися удари по енргосистемі України, пожертви на три популярні благодійні фонди країни — United24, Повернись живим та Фонд Притули — склали 1,5 млрд гривень.
Фонд Повернись живим, який від початку вторгнення зібрав майже 5 млрд грн, у тиждень з 10 по 16 жовтня зібрав в 1,6 разів більше, аніж за тиждень до того. А після обстрілів 15 листопада українці - у 2,3 рази більше, аніж за тиждень до того.
Фонд Притули (за 9 місяців вторгнення зібрав трохи більше 3 млрд грн) зафіксував збільшення кількості пожертв після початку масових обстрілів цивільної інфраструктуру втричі за місяць.
9. За дев’ять місяців ЗСУ знищили імідж росії як «другої армії світу», хоча вона переважає українську за вісьмома формальними показниками
У щорічному рейтингу Global Firepower Росія формально посідає друге місце серед армій світу після США, але ЗСУ (22 позиція в списку зі 142) спромоглися перетворити цей факт на мем і привід для глузувань. Укладачі списку вже зараз зазначають, що врахують результати російського вторгнення в Україну і його вплив на обидві армії у новому рейтингу, який буде оприлюдненно не пізніше січня 2023 року.
Нині ж у рейтингу Global Firepower Збройні сили України поступаються російській армії за вісьмома формальними базовими показниками — що ще раз підкреслює надзвичайну волю ЗСУ до боротьби і цінність перемог Сил оборони України.
Йдеться про такі показники армій та оборонздатності країн:
- людські ресурси (включно з потенційним резервом)
- сухопутні війська
- повітряні сили
- військово-морські сили
- логістика
- фінансування армії
- забезпечення паливом
- географічне розташування країни
Як видно на графіку, за всіма цими показниками росія має кращі позиції, аніж Україна, однак завдяки зусиллям ЗСУ та стійкості українців початковий план російської «швидкої» війни проти України повністю провалився.
10. Понад 90% українців вірять у перемогу ЗСУ над російською армією
92% українців переконані, що саме Україна переможе росію у війні. 77% з них твердо вірять у перемогу, ще 15% - скоріше вірять, свідчать дані нещодавнього опитування фонду Демократичні ініціативи та Центру Разумкова. Його результати були оприлюднені 22 серпня, напередодні Дня незалежності України.
З тих, хто вірить у перемогу, більшість українців (55%) вважатимуть перемогою повне вигнання російських військ з усієї території України та відновлення її кордонів станом на січень 2014 року. П’ята частина опитаних (20,5%) переконані, що перемогою можна вважати знищення російської армії та сприяння повстанню в росії чи розпаду цієї країни. Лише 7,5% погодилися б визнати перемогою витіснення окупаційних військ на лінію станом на 23 лютого 2022 року. Ще менше — 3% - готові визнати перемогою припинення війни навіть якщо за росією залишаться території, захоплені під час вторгнення.
Віра в перемогу — наразі головний об'єднавчий фактор в українському суспільстві. На запитання соціологів в тому ж опитування про те, «що сьогодні об'єднує людей в українському суспільстві», 72,5% респондентів обрали варіант «віра в перемогу у війні» (можна було обирати кілька опцій, на другому місці - «віра в краще майбутнє», 48,1%).
"НВ".
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я