Друга весна Великого Лугу, який повернувся до людей

За матеріалами інтернет-видань 12.05.2025 135

Що відбувається на березі колишнього Каховського водосховища

Автори -    та 

Після руйнування Каховської гідроелектростанції 6 червня 2023 року на місці колишнього водосховища відбувається процес відновлення природної екосистеми Великого Лугу. За словами еколога Вадима Манюка, на цій території з'являються молоді ліси, а також починають жити різноманітні тварини та птахи.

Як флора та фауна пристосовуються до нових умов та якою буде ця територія в майбутньому — кандидат наук розказав Суспільному.

Як змінилась територія колишнього водосховища

Великий Луг, який був розташований на території колишнього Каховського водосховища, продовжує відновлюватись, зазначив Вадим Манюк. Втім, за його словами, на деяких ділянках рослинам важче закріпитися, через постійні коливання рівня води.

"Тут постійно і зараз коливається рівень води. І як тільки йдуть дощі або більше, наприклад після зими, то тут ця система заливається водою, потім знову осушується. Пульсуючий такий режим. Тому рослинність не встигає  закріпитися. І тут всі водойми будуть стікати у Дніпро і висихати поступово", — пояснив чоловік.

Такі коливання води — нормальне явище для плавнів, зазначив еколог. За його словами, протоки тут можуть з'являтися та зникати кожного року.

"Це нормальна ситуація. Вода з плавнів поступово стікає в Дніпро. Хороша течія, дуже чиста прозора вода. І дуже тепла. Плавні — це мілководдя, і вода прогрівається вже зараз дуже сильно", — сказав він.

Втім цієї весни, води у плавнях недостатньо, що може негативно вплинути на розвиток майбутньої екосистеми, зазначив Вадим Манюк.

"Ця весна дуже, бідна на воду. Ми бачимо, що плавні віддають воду Дніпру, а не навпаки, як хотілося б зараз. Отаке надмірне зневоднення, звісно, воно несприятливе для плавнів. Проте це система гнучка, вона адаптується", — зазначив чоловік.

На місці колишнього водосховища також зараз можна побачити пеньки, які залишилися від дерев, що росли на цій території ще до будівництва греблі, розказав еколог.

Крім того, по краю нинішнього берега спостерігаються іржасті плями. Як пояснив Вадим Манюк, це може бути свідченням того, що з підґрунтових вод просочується на поверхню залізо, розчинене чи знищене за півстоліття у воді.

Які тварини заселяють територію колишнього водосховища

На деяких ділянках можна помітити сліди кабанів. За словами Вадима Манюка, ці тварини заселили місцину ще минулої весни.

"Друга весна і друге покоління поросят. Дорослі, такі підлітки менш обережні, можна натрапити на них. У них є ще статево незрілі самці, але вже дорослі доволі й вони у них як дозорні. Вони на якійсь відстані від стада охороняють, оглядають територію — в разі чого починають захищати", — зазначив еколог.

Крім ссавців колишнє водосховище заселили птахи. Зокрема можна побачити пірникоз та мартинів.

На місці водосховища проростає молодий ліс

За словами Вадима Манюка, на місці колишнього водосховища утворюється молодий ліс. Наразі тут спостерігаються вербові та тополеві зарості.

"Свідчення того, що життя тут вирує, розвивається. Система дорослішає, однак лісова поросль ще молода. Тут є і верби, і тополі. Ми бачимо як з часом дерева змінюють тактику виживання. В перший рік вони пустили всі один пагін такий строго вертикальний, а тепер вони кущаться від основи стовбура, далі пускають бічні гілки дуже інтенсивно", — зазначив чоловік.

Активне кущіння дозволяє молодим рослинам виживати й умовах літньої засухи, розповів еколог. Також, за його словами, в міру того, як розвивається цей ліс, у процес включаються нові регуляційні механізми.

"Щось регулюють дикі свині, щось регулюють якісь підземні організми, які впливають на кореневі системи. Якби нічого не заважало, цей ліс би й далі ріс в якусь там велику висоту, але ні. Він не буде так швидко рости, як в перші роки. І це нормально", — пояснив Вадим Манюк.

На думку еколога, плавні Великого Лугу не були суцільним лісом, а мали вигляд смуг, що чергувалися з луками, болотами та, можливо, степовими ділянками. Такий вигляд територія колишнього водосховища приймає і зараз.

"Це буде мозаїчна система. Нам треба підтримати луки. Тому що тут дуже багато рідкісних видів цікавих, невіддільна частка нашого природного біорізноманіття. Для таких систем хотілося б, щоб сюди прийшли, можливо, дикі коні. Вони б формували оці от лучні ландшафти", — сказав чоловік.

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ