Коли призначають пенсію по інвалідності
Пенсія по інвалідності призначається особам, яким установлено інвалідність.
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.
Пенсії по інвалідності із солідарної системи
Умови призначення та розміри визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”(статті 30 -35).
Призначаються людям з інвалідністю за наявності страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому інвалідність встановлено).
- 100 % пенсії за віком – особам з інвалідністю I групи;
- 90 % пенсії за віком – особам з інвалідністю II групи;
- 50 % пенсії за віком – особам з інвалідністю III групи.
При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім набутого страхового стажу зараховується період із дня встановлення інвалідності до досягнення віку 60 років.
Мінімальні розміри пенсійних виплат по інвалідності:
- для осіб з інвалідністю І групи – 2 760 грн;
- для непрацюючих осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 520 грн;
- для працюючих осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 093 грн.
Пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо заяву на призначення пенсії подано не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Якщо заяву на призначення пенсії подано пізніше – пенсія призначається з дня звернення за нею.
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.
Важливо: Для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв’язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану – не менш як на весь строк їх військової служби).
Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.
Пенсії по інвалідності військовослужбовцям
Призначаються у разі настання інвалідності:
- в період проходження служби;
- або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби;
- або пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювань, які виникли в період проходження військової служби.
Розмір пенсії по інвалідності залежить від причини інвалідності.
Особам з інвалідністю внаслідок війни пенсія призначається у розмірах:
- II група – 80 % сум грошового забезпечення;
- III група – 60 % сум грошового забезпечення.
Іншим особам з інвалідністю пенсія призначається у розмірах:
- I група – 70 % сум грошового забезпечення;
- II група – 60 % сум грошового забезпечення;
- III група – 40 % сум грошового забезпечення.
Мінімальна пенсійна виплата для осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути нижче:
- І група – 650% прожиткового мінімуму (ПМ) для осіб, які втратили працездатність, – 13604,50 грн (2093 х 650 %);
- ІІ група – 525% ПМ – 10 988,25 грн (2093 х 525%);
- ІІІ група – 360 % ПМ – 7534,80 грн (2093 х 360%).
Пенсії по інвалідності постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи
Порядок обчислення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 54, 59), Законом України від 29.06.2021 № 1584-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Пенсія призначається у розмірі відшкодування фактичних збитків, виходячи:
- із заробітної плати, одержаної людиною в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
- або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Розмір пенсії по інвалідності, що настала від каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим:
- I група – 8187,48 грн;
- II група – 6549,98 грн;
- III групи – 5048,95 грн;
- для дітей з інвалідністю – 5048,95 грн.
Мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС не може бути нижче:
- І група – 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік – 13 376,21 грн;
- ІІ група – 80% – 10 700,97 грн (13 376,21 х 80%);
- ІІІ група – 60 % – 8 025,73 грн (13 376,21 х 60%).
Пенсії по інвалідності працівникам прокуратури
Прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірі 60 % суми їхньої місячної заробітної плати, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Раніше в ПФУ розповіли про строки призначення пенсії в Україні та умови призначення пенсії в Україні.
Також Українські Новини розповідали про мінімальний та максимальний розмір пенсії в Україні.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я