КОРУПЦІЙНИЙ ХАРАКТЕР «УКРОБОРОНПРОМУ» НА ПРИКЛАДІ ПАВЛОГРАДСЬКОГО ХІМЗАВОДУ
Osoby. com. ua
Багаторічний директор Павлоградського хімзаводу, незважаючи на низку корупційних справ, які тягнуться за ним роками, очолює виробництво вибухівки.
Раніше на ПХЗ утилізували паливо з ракет, які Україна мала знищити по Будапештському меморандуму.
Корупційний характер діяльності “Укроборонпрому” розбирав журналіст Юрій Ніколов на прикладі підприємства з Дніпропетровщини – «Павлоградський хімічний завод».
А зараз Росія регулярно обстрілює його ракетами. І нещодавно навіть уразила один з наших протиракетних «Патріотів», що прикривав саме павлоградський напрямок, – пише Ніколов.
Павлоградський хімзавод («ПХЗ») багато років очолює незмінний Леонід Шиман (на фото), який став реальним уособленням відсутності покарання за корупцію в Україні.
У 2014-2016 роках на території заводу організували нелегальне виробництво низькоякісного палива – «бодяги». Однак те кримінальне провадження не привело його в тюрму, Шиман продовжив керувати заводом.
Вже на початку 2024 року НАБУ і САП оголосили Шиману підозру в корупційному злочині (провадження №42016040010000006). Йому інкримінували те, що він та підлеглі відмовляли покупцям продукції ПХЗ в укладанні прямих договорів поставки продукції. По суті примушували купувати через «прокладки», на яких і осідала маржа.
Ця справа вже розглядається у ВАКС по суті. Але Шиману дозволили не сидіти в СІЗО, бо він же ж поважна людина і має виробляти зброю. Тільки й розмов, що він є власником патентів на зброю, і якщо його хтось зачепить, то він може заблокувати наше виробництво.
НАБУ і САП викотили Шиману другу підозру вже влітку цього року (провадження №52018000000000733). Причому йому інкримінували корупційний епізод, про який вперше написали «Наші гроші» ще у 2016 році. Тоді «Павлоградський хімзавод» за 2 мільйони доларів купив труби у американської фірми «Petroleum&Materials Llc». Цю фірму очолював такий собі Дьюван Бачай, про якого на момент укладання угоди з «ПХЗ» вже було відомо в США, що він та його дружина мали звинувачення у шахрайстві. Вони отримали страховку за нібито померлого від гепатиту чоловіка, а потім хотіла збільшити виплату, посилаючись на результати ексгумації про смерть від пострілу з вогнепальної зброї. Насправді той був живий. І от саме цьому жуліку Шиман замовив труби на мільйони доларів.
А є ще кримінальне провадження 52019000000000537, про те що завод раніше закуповував вимірювальні прилади за завищеними цінами. Тут Шиману не тільки висунули звинувачення, але й арештували його рахунки в банках з 50 мільйонами гривень.
Але всі ці корупційні негаразди ніяк не впливають на статус Шимана в очах Зеленського і Єрмака. В березні 2023 року його призначили генеральним конструктором зі створення боєприпасів і вибухових речовин. Це, так би мовити, найголовніший чиновник-інженер в Україні по цьому напрямку. Відповідно це відбилось на державних замовленнях для «ПХЗ», які організовував Олександр Камишин. Він також у березні 2023 року був призначений міністром стратегічної промисловості. А цієї осені був підвищений до радника Зеленського зі стратегічних питань. І Шимана навіть не відсторонюють від роботи під час розгляду корупційних звинувачень в суді, – зазначає Юрій Ніколов.
Він наводить цитату з протоколу лише однієї з нарад, проведених під дахом Міноборони.
Тут прямо очевидно, як генерал-майор Замотаєв доводить до свідомості всіх присутніх «необхідність виконання вимог рішень Ставки Верховного Головнокомандуючого ЗСУ та Ради національної безпеки щодо невідкладного укладання контрактів на постачання боєприпасів в першу чергу з вітчизняним виробником».
І один з цих виробників, можливо, найбільший з точки зору отриманих мільярдів – це «Павлоградський хімзавод». Який очолює генеральний конструктор України Шиман, у якого за душею купа корупційних справ.
Ще один факт навряд чи у кого залишить сумніви у поблажливості Міністерства оборони до якості боєприпасів Шимана. Прийомкою продукції та оцінкою роботи ПХЗ займається військовий представник Міноборони Михайло Шкуренко. А його дружина, Вікторія Шкуренко, працює на «Павлоградському хімзаводі» й отримує від Шимана зарплату – 1 мільйон гривень на рік. Про це написано прямо в декларації воєнпреда. І оскільки це відкрита інформація, то, мабуть, в Міноборони мали б знати за ймовірний конфлікт інтересів їхнього підлеглого. А значить знали і не зважали.
Отже, ще раз. Державним заводом багато років керує людина, офіційно запідозрена в корупції по найрізноманітніших напрямках. Однак його ніхто не звільняє (не відстороняє). Ба більше, відомство Камишина та його наступника Германа Сметаніна навалює на підприємство, очолюване Шиманом, багатомільярдні контракти по виготовленню зброї. Як гадаєте, це впливає на спроможність ЗСУ воювати з рашистами? – резюмує Ніколов.
Зазначимо, що у останні дні широко обговорюється скандал з бракованими мінами для ЗСУ, виробленими українським оборонпромом. Десятки тисяч мін визнали непридатними для використання та навіть небезпечними для наших воїнів. Наразі невідомо, яке саме підприємство “Укроборонпрому” виготовляло ці міни, але при таких кадрах як генконструктор зі створення боєприпасів Леонід Шиман таким ганебним результатом дивуватися не доводиться. Тут вже корупція отримує ознаки державної зради.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я