Нам освічені кадри уже чи тепер не потрібні? Адже як інакше розуміти, що вчитися у вишах нинішньому поколінню навряд чи буде по кишені йому і його батькам
Удар по гаманцю контрактників: павчання на престижних спеціальностях у вишах злетить у ціні
СУСПІЛЬСТВО 8 травня 2025 року
Які спеціальності стануть дорожчими
Автор: Юлія Калабайда
Удар по гаманцю контрактників: Навчання на престижних спеціальностях у вишах злетить у ціні/Фото: pexels
В Україні зросте вартість контракту за навчання у вишах. Зокрема, підвищення вартості буде застосоване до престижних спеціальностей. Ціну контракту для таких випадків зрівняють із вартістю навчання студента бюджетної форми навчання, яку витрачає на нього держава в конкретному виші.
Деталі
Це підвищення вартості навчання передбачене постановою Кабінету Міністрів № 417. Цим же документом затверджено перелік спеціальностей, для навчання на яких у 2025 році будуть встановлені граничні, тобто мінімально можливі, ціни на контракт.
До переліку таких спеціальностей включено: B1 “Аудіовізуальне мистецтво та медіавиробництво”, B2 “Дизайн”, B11 "Філологія" (усі спеціалізації, крім української мови та літератури, мов та літератур корінних народів та національних меншин України, класичних мов та літератур, фольклористики, прикладної лінгвістики), C1 “Економіка та міжнародні економічні відносини” (за спеціалізаціями), C2 “Політологія”, C3 “Міжнародні відносини”, C4 “Психологія”, C5 “Соціологія”, C6 “Географія та регіональні студії”, C7 “Журналістика”, D1 “Облік і оподаткування”, D2 “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок”, D3 “Менеджмент”, D4 “Публічне управління та адміністрування”, D5 “Маркетинг”, D7 “Торгівля”, D8 “Право”, D9 “Міжнародне право”, F1 “Прикладна математик”, F2 “Інженерія програмного забезпечення”, F3 “Комп’ютерні науки”, F5 “Кібербезпека та захист інформації”, F6 “Інформаційні системи і технології”, F7"Комп’ютерна інженерія", G17 “Архітектура та містобудування”, H6 “Ветеринарна медицина”, I1 “Стоматологія”, I2 “Медицина”, I3 “Педіатрія”, I4 “Медична психологія”, I5 “Медсестринство” (за спеціалізаціями), I6 “Технології медичної діагностики та лікування” (за спеціалізаціями), I7 “Терапія та реабілітація” (за спеціалізаціями), I8 “Фармація” (за спеціалізаціями), I9 “Громадське здоров’я”, J2 “Готельно-ресторанна справа та кейтеринг”, J3 “Туризм та рекреація”, J5 “Морський та внутрішній водний транспорт”.
У МОН прокоментували нововведення. Там зазначили, що зараз багато державних закладів вищої освіти занижують вартість навчання для студентів-контрактників за рахунок держави. Вартість контракту може становити половину і менше суми, яку сплачує Україна за навчання одного студента на бюджеті. У підсумку це шкодить державі, адже низька вартість контрактного навчання також не дозволяє проводити якісну підготовку студентів.
Ситуацію прокоментував і ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслав Ніколаєнко. Він вважає зміни шкідливими. За його словами, такий крок суперечить європейському курсу у галузі вищої освіти, де доступ громадян ЄС до університетської освіти є практично безкоштовним. Ніколаєнко вказав на те, що європейські університети лише для іноземних студентів, а також на заочне навчання встановлюють розмір плати за навчання самостійно, без будь-якого втручання держави. Після введення в дію постанови № 417 вартість навчання в Україні стане вищою, ніж у багатьох університетах сусідніх Польщі, Чехії, Словаччини та ін., що прискорить темпи виїзду молоді за кордон.
Джерело: osvita.ua
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я