Обмеження за площами при набутті прав власності на земельні ділянки

За матеріалами інтернет-видань 15.07.2024 147

 

12

 

Безоплатна передача земельних ділянок громадянам в умовах воєнного стану зазнавала декількох етапів змін. Діапазон вказаних змін є достатньо широким, оскільки включає в себе період який розпочинається повною забороною передачі громадянам у власність земельних ділянок і до поступового відновлення такого права. Про це повідомляє Земельний фонд України, пише agronews.ua.

Спочатку варто нагадати за ділянками з яким цільовим призначенням найчастіше звертались громадяни до сільських, селищних або міських рад аби отримати бажані наділи у приватну власність до почату запровадження воєнного стану.

Так от, відповідно до ст.121 Земельного кодексу України, яка визначає норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, найбільше звернень стосувались:

  • для ведення особистого селянського господарства – до 2,0 га (35%);
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га (30%);
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 га (15%);
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га (8%);
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 га (12%).

Після внесення змін до Земельного кодексу України, які набули чинності 07 квітня 2022 року підпунктом 5, пункту 27, розділу Х «Перехідні положення» встановлено, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Таким чином фактично громадян України позбавили права визначеного статтею 14 Конституції України та положеннями Земельного кодексу України.

За логікою норм чинного законодавства, зазначені права відновляться після припинення (завершення) воєнного стану.

Враховуючи той факт, що без перебільшення, тисячі громадян опинились в ситуації, коли процес приватизації зупинився на вже замовленій або і розробленій документації із землеустрою, така заборона по всій території України, стала абсолютно не логічною.

Крайні зміни до регулювання порушених проблем відбулись восени 2022 року. Зокрема Законом України №2698-IX були внесені зміни до Земельного кодексу, якими дозволяється безоплатна передача земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд).

Відповідні зміни розблокувати безоплатну приватизацію земельних ділянок під житловими будинками, індивідуальними дачами та гаражами, права на які посвідчено відповідними документами.

Але, нажаль критичною залишається ситуація з особистим селянським господарством, що в сільській місцевості є надважливою складовою проживання, а також індивідуальним садівництвом, завершенням оформлення якого деякі громадяни займаються вже не одне десятиліття.

Зрозуміло, що законодавець обмежив права громадян в критичних умовах воєнного стану, але зазначений механізм вимагає коригування в частині повного розблокування безоплатної приватизації земель. Як варіант, крім територій розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Це дасть можливість громадянам забезпечувати свої права та сприятиме економічному розвитку суспільства в цілому.

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ