Підроблене насіння зазвичай являє собою дешеві гібриди

За матеріалами інтернет-видань 09.05.2025 97
Підроблене насіння зазвичай являє собою дешеві гібриди

Фальсифіковане насіння та/або садивний матеріал – це насіння та/або садивний матеріал, у маркуванні або пакуванні якого неправомірно використано торговельну марку, інше індивідуалізуюче позначення, зовнішнє оформлення пакування іншого виробника та/або які поширюються з неправдивою інформацією щодо сортових та/або посівних якостей насіння та/або садивного матеріалу.

Варто розуміти, що купуючи фальсифіковане насіння, скоріше за все, воно не буде відповідати заявленим характеристикам та не забезпечить належний рівень врожайності. Економлячи на посівному матеріалі є ризик зіткнутись з такими проблемами, як низька схожість, хвороби, менша врожайність та якість врожаю, сортова домішка тощо, що в подальшому призведе до фінансових збитків.

Відповідно до Закону України «Про насіння та садивний матеріал», насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами. Використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється.

Підроблене насіння зазвичай являє собою дешеві гібриди/сорти, запаковані у фірмові мішки. Підробка може бути пофарбована неякісною фарбою, на мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері, номерні знаки можуть бути однаковими або не відповідати сорту, можуть бути не правильний шов і не правильно нашита етикетка.

Треба розуміти, що за умисне виробництво, пакування фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу з метою продажу та використання торговельної марки, яка зовнішньо нагадує торговельну марку іншого виробника – маркування законодавчо передбачені штрафні санкції.

За такий учин громадянину загрожуватиме накладання штрафу в розмірі від однієї до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Наразі ця сума складає до 85 тис. грн.

На посадових осіб чекає більше фінансове покарання – від п’яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією виробленого фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу.

Щоб уникнути покупки фальсифікованого насіння, рекомендуємо дотримуватись наступних порад:

 

  • Виробник має бути включеним до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України.
  • Кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб'юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії). Досить часто представники компаній-оригінаторів та їхні менеджери можуть знати недобросовісних продавців чи підробників насіння (існують так звані "чорні списки").
  • Вимагайте сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні.
  • Купуйте тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції. У такому разі ви можете мати беззаперечні докази.
  • Перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило, підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими або не відповідати сорту тощо.
  • Занижена ціна є завжди підозрою. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти.
  • Перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто ви можете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження тощо.

 

У потенційного покупця насіння мають виникнути сумніви, якщо насіння пропонує невідома фірма. У такої фірми завжди наявний повний асортимент продуктів з будь-якої країни походження. Таке насіння, як правило, все з одного мішка і все поточного або минулого року виробництва, чого часто не буває навіть у офіційних дистриб'юторів. "Менеджерами" такої фірми, зазвичай, є приватні підприємці, які залишають лише номер мобільного телефону. Як правило, така фірма пропонує доставку насіння до покупця, а не відпускає його зі складу, щоб не дізналися, де виробляється фальсифікат. Дуже часто привозять 1-2 мішки для зразка на пробу, які є оригінальними, проте потім, після оплати чи перевірки справжності, доставляють решту – вже фальсифіковане насіння. Інколи такі фірми продають фальсифіковане насіння в кредит, коли авансовий платіж становить 20-50 % і вже забезпечує покриття витрат і певний прибуток. Як правило, більшість розрахунків здійснюють за готівку, а в разі безготівкових розрахунків надають реквізити фірми-одноденки.

Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості. Зазвичай, для такого роду фальсифікацій використовують товарне зерно або некондиційне насіння, фарбу, "правильні" мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння.

Перед купівлею рекомендуємо з'ясувати як виглядає оригінальний мішок, для чого потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Зовні мішки можуть бути подібними, проте, можливо помітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда або у назві насіння Радимо вам з підозрою відноситися до мішків, які прошиті декілька разів.

Купуючи насіння, обов'язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку, номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал. Отримуючи партію насіння, обов'язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої).

Якщо ви стали потерпілим від шахрайських дій, а також з метою протидії поширенню підробленого насіння наполегливо радимо звертатися до правоохоронних органів.

Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ