ПІДВИЩЕННЯ ПОДАТКІВ ЧАСТИНУ «БІЛОГО» БІЗНЕСУ ПЕРЕЖЕНЕ В ТІНЬ

За матеріалами інтернет-видань 21.09.2024 367

 

21 вересня 2024 року

 

Додаткове оподаткування сумлінного бізнесу, передбачене законопроєктом №11416-д, може спотворити конкурентне середовище, оскільки працювати «в білу» стане економічно невигідно.

Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація, коментуючи ухвалення у першому читанні законопроєкту про підвищення податків №11416-д, який передбачає, зокрема, підвищення військового збору до 5% та додаткове оподаткування прибутків банків ставкою до 50%.

«Компанії, що залишаються в тіньовому секторі економіки, отримують економічні переваги порівняно з компаніями, що сплачують податки. Відповідно, можемо припустити, що це змусить частину білого бізнесу мігрувати в тінь, щоб вижити під час війни», — пояснюють фахівці. 

Тож, на думку бізнесу, саме дієва боротьба з тіньовим сектором економіки здатна забезпечити стале джерело доходів бюджету та оздоровити економіку.

«За оцінками дослідження Інституту соціально-економічної трансформації, держбюджет недоотримує близько 400 млрд грн від тіньового сектору. Ця сума відповідає обсягу додаткових коштів, яких наразі не вистачає в держбюджеті. Крім того, альтернативою підвищення військового збору, на думку бізнесу, може стати акумулювання коштів завдяки прийняттю економічного бронювання», — додають в асоціації. 

Альтернативними джерелами наповнення бюджету, на думку ЄБА, може стати додаткове оподаткування азартних ігор та ринку вживаних авто, скорочення деяких державних видатків.

Водночас бізнес підтримав ідею уряду щодо скасування ліміту звільнення від ПДВ товарів до 150 євро, які пересилаються у міжнародних експрес- та поштових відправленнях, та оподаткування ПДВ всіх товарів, що ввозяться, крім особистих речей у супроводжуваному і несупроводжуваному багажі.

З погляду ІТ-індустрії пропозиція підвищення податків суперечить ідеї створення правового режиму «Дія Сіті», згідно з яким було зафіксовано 25 років незмінних податкових умов. Зміни умов у «Дія Сіті» можуть призвести до збільшення собівартості послуг та втрати конкурентоздатності на світовому ринку, потенційного виходу компаній з правового режиму «Дія Сіті» та навіть до інвестиційної релокації в інші юрисдикції.

У контексті пропозиції підвищення ставки податку на прибуток для банків, на думку експертів асоціації, фіскальний ефект від такого рішення буде нетривалим і суттєво зменшить надходження від виплати дивідендів державних банків вже наступного року.  До того ж запровадження такого зобов’язання ретроспективно є тривожним сигналом для всіх секторів економіки, підкреслить ризиковість регуляторного середовища та знизить бажання інвестувати в Україну.

«Різка зміна фіскальної політики може негативно вплинути на забезпечення банків капіталом та створити необхідність докапіталізації. У випадку з державними банками необхідність докапіталізації потягне за собою додаткові видатки з державного бюджету. Тож фіскальний ефект від цього рішення може бути знівельований багатьма довгостроковими негативними наслідками», — вважають в асоціації та ще раз звертають увагу на фіскальний потенціал тіньового сектору.

 

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ