«Потенціал перевезень, зокрема, з Одеси значно більший. Доказ цьому – рекордні результати роботи українського «зернового коридору», який було відкрито після припинення дії «зернової ініціативи», у грудні 2023 року», – сказав він.
За інформацією Литвина, цифри «зернового експорту» в січні 2024 року дещо нижчі за попередній місяць. Однак січень – місяць традиційного спаду морських перевезень.
Водночас він відзначив зростання доставки зернових вантажів до портів Великої Одеси як залізничним, так і автомобільним транспортом.
«Нині порт «Чорноморськ» збільшив уп’ятеро приймання автомобілів порівняно з довоєнним періодом. Однак, на жаль, для самого «Чорноморська» не дуже хороші насипні вантажі. Там є деякі складнощі з організацією процесу», – зазначив глава АМПУ.
Він також наголосив, що трейдери і місцева влада роблять усе можливе, щоб прискорити процес і скоротити час розвантаження автотранспорту.
Розповідаючи про роботу порту «Південний», Литвин зазначив, що він використовується на 30-48% від свого потенціалу для приймання зернових вантажів.
«Міністерство інфраструктури спільно зі Збройними силами України і нами (АМПУ – ІФ-У) працюємо над тим, щоб розширити приймання вантажів, яким може завдаватися шкода (під час обстрілу портової інфраструктури російською стороною – ІФ-У). Маю на увазі, контейнерні та поромні перевезення», – розповів Литвин.
Відповідаючи на запитання про долю портів у Миколаєві, глава АМПУ пояснив, що відомство приділяє багато уваги його долі, постійно консультується з військовими.
«Військове керівництво одностайне у своїй позиції: через питання безпеки розблокування Миколаївського порту тимчасово неможливе. Порти Миколаївського регіону перебувають під прямим прицілом ворога з потенційно небезпечних територій. Військові не дають зараз якихось прогнозів (щодо термінів їх розблокування – ІФ-У)», – сказав він.