Про негативні наслідки “тіньової” зайнятості

За матеріалами інтернет-видань 22.05.2023 313
Про негативні наслідки “тіньової” зайнятості

На думку Юрія Козака, начальника ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, воєнний стан, запроваджений в Україні через російську агресію, кардинально вплинув на всі сфери життя українців. Багато людей втратили роботу, деяких перевели на неповний робочий день, а є випадки звільнення працівників та переведення їх на “тіньову” зарплату. У пошуках роботи люди часто, не замислюючись про наслідки, погоджуються на будь-які умови, заспокоївши себе тим, що знайшли, хоч щось.
Як зазначає Юрій Козак, неофіційне (нелегальне) працевлаштування - це такий вид працевлаштування, який не завіряється трудовим договором, що у свою чергу заборонено чинним законодавством. Роботодавці вдаються до таких ризиків через економію коштів на податки за працівника, а також не будуть сплачувати єдиний соціальний внесок. А виплата заробітної плати “в конвертах”, мабуть, влаштовує і найманих працівників, адже, за неякісно виконану роботу працівник не несе юридичної відповідальності (так як офіційно не працевлаштований).
Очільник регіонального Пенсійного фонду вказує на негативні наслідки “тіньової” зайнятості. Як її результат, бюджет Пенсійного фонду недоотримує кошти і громадяни стають соціально незахищеними, ризикують втратити право на пенсію або отримувати пенсію на мінімальному рівні.  При обчисленні пенсії враховується не тільки страховий стаж, а й розмір зарплати.
До того ж, при неофіційному працевлаштуванні: працівник не захищений від раптового звільнення, не має соціального пакету, тобто, лікарняні, відпустки, дородові, післяродові відпустки не оплачуються.
У разі нещасного випадку з працівником недобросовісний роботодавець уникає відповідальності, а працівник не отримує реґресну виплату.
 




Відомо, що з 2004 року, замість трудового стажу Законом України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” запроваджено термін “страховий стаж”, тобто пенсію почали нараховувати тільки з того заробітку, з якого сплачено страхові внески. Для зарахування до страхового стажу у повному розмірі одного робочого місяця розмір внесків, що сплачується роботодавцем до органів Пенсійного фонду, має бути не меншим, ніж внески, обчислені із мінімальної заробітної плати.
Представники Головного управління Пенсійного фонду області спільно з податківцями та інспекторами з питань праці проводять інспекційні відвідування суб’єктів бізнесу з метою надання роз’яснень щодо необхідності використання належним чином оформлених працівників та про наслідки юридичної відповідальності  роботодавців.
 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ