Самар замість Новомосковська, Січеславська натомість Дніпропетровської, - Євген Шульга
За матеріалами інтернет-видань
30.06.2023
397
Чим загрожує гра невігласів у красиві словосполучення? Дослухаймося до аргументів фахівців.
Руки геть від «Січеслава»!
або «патріотичне» шулерство по-«новомоскальському».
Відкритий лист до народних депутатів України, президента України, Українського інституту національної пам’яті, усіх посадових осіб і громадян, причетних до виконання закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Не помилюся, якщо скажу, що на сьогодні чинна назва мого рідного міста «Новомосковськ» найганебніша назва в Україні. Другий рік триває повномасштабна україно-московська війна, але «Новий Московськ» і досі «прикрашає» карту нашої країни, а ми, мешканці стародавнього запорізького міста Самар, центру Самарської паланки Славної Січі Запорізької і досі лишаємося «новомосквічами» чи «новомоскалями».
І що геть незрозуміло – це дивні «політичні танці» навколо очевидно простого і зрозумілого рішення: ганебну колоніальну назву прибрати, натомість повернути місту його історичне ім’я. Тут – і дивне бажання міської влади проводити опитування і якісь голосування (!) мешканців (марнуючи народні гроші, та ще й під час війни!); і незрозуміла агресивність нападок місцевих ЗМІ саме на історичну назву «Самар» («Самарь»); і несподівана поява геть чужої для нашого міста назви «Січеслав», яку начебто вже підтримують 25% опитаних (?) мешканців. Звідки цей «Січеслав-на-Самарі» взявся і навіщо його так завзято, «демократично» і «патріотично» нам накидають?
Дещо прояснила ситуацію поява величенького матеріалу за підписом «Осередок місцевих активістів «За Січеслав» (газета «Вісник Присамар’я», №10 (792) за 1 червня 2023 р.) під назвою: «Чому Новомосковськ у Дніпропетровщині прагне (саме аж так «прагне» ! Є.Ш.) змінити назву на Січеслав». Тут є все: і «патріотична» демагогія, і зневажливо-неправдиві судження про чужі думки, і фальшиві аргументи, і таки… трохи правди. Все, врешті, стає очевидним і зрозумілим, коли ми читаємо: «(...) Щодо перейменування області: закон не забороняє назвати будь-яке місто і область одними і тими іменами. Січеславська або Дніпровська? Ніяких проблем. (...) Але, в будь-якому разі, ми не маємо прямого стосунку до цього процесу.» (підкреслення мої. Є.Ш.)
Ось де собака заритий!.. Декому, як бачимо, дуже муляє майбутня назва нашої області! Адже відомо, що на розгляді у Верховній Раді України перебуває проєкт Закону України (за поданням 165 народних депутатів) № 9310-1 ще від 23.11.2018. «Про внесення змін до статті 133 Конституції України (щодо перейменування Дніпропетровської області)», де пропонується: «У частині другій статті 133 (...) слово «Дніпропетровська» замінити словом «Січеславська»». Оскільки під час дії воєнного стану зміни до Конституції України не вносяться, то цей закон може розглядатися у другому читанні лише після закінчення війни.
Не секрет, що в Україні і було, і ще є чимало діячів і потужних політичних сил, яким назва «Січеслав», «Січеславський», «Січеславська» як кістка в горлі. Розуміючи, що в них нема вагомих аргументів «проти» цієї назви, вони вдалися до політичного шулерства під «патріотичним соусом». Суть цієї «двоходівки» дуже проста і очевидна. Хід перший. Беремо який-небудь населений пункт області (якого «не шкода»), наприклад, «Новомосковськ» і даємо йому патріотичну, красиву, але геть чужу назву «Січеслав» (назвемо нашого Богдана «Наполеоном», наче в Богдана свого імені нема), «приватизувавши» таким чином чуже ім’я, чужу «торгову марку».
Хід другий. Війна закінчується. Верховна Рада розглядає зміни до Конституції України, які мають підтримати не менше 300 народних депутатів (конституційна більшість)! І ось тоді дістають (як шулер з рукава) «козирний туз»: «Як можна назвати область «Січеславською», якщо її центр має назву Дніпро, а «Січеславом» називається невелике місто, один із райцентрів цієї ж області? Нелогічно!» І цього ОДНОГО шулерського аргументу досить, щоб законопроект не отримав 300 голосів «за».
Бо й справді, НЕЛОГІЧНО! (Ось вам і «закон формально не забороняє» і «ми не маємо прямого стосунку до цього процесу». Як бачимо, маємо! Бо діють не лише юридичні закони, а й закони логіки, проти яких не попреш!)
Нам кажуть: «Назва Січеслав є абсолютно вільною для найменування». (Далі ще раз: «Наразі назва Січеслав вільна»). А оце вже, вибачте, брехня. Завітайте на сайт Верховної Ради України і побачите, що законопроект, де назва «Січеславська» зафіксована як майбутня назва Дніпропетровської області, подолав усі стадії розгляду, отримав позитивний Висновок Конституційного Суду України (№ 2-в/2019 від 2 квітня 2019 р.) і на цю мить «Очікує розгляду». І доки це не відбудеться, на назву «Січеслав» може претендувати лише обласний центр місто Дніпро. А усім іншим містам, поселенням, селам, присілкам і хуторам – зась!
І саме цю думку мають донести до мешканців міста «ЩейдосіНовомосковська» та його владців Верховна Рада і президент України. «Не приходьте до нас із чужою назвою! Ніяких «Січеславів по-новомосковському», «Січеславів-на-Самарі» нардепи розглядати не будуть! У вашого міста є своя історична назва. Вирішуйте, але не псевдодемократичними опитуваннями і голосуваннями, а без демагогії, політиканства і шулерства, зважаючи на аргументовані думки дослідників. Бо у цих питаннях важать не кількість аргументів, а їхня вага і обґрунтованість».
З повагою,
Євген Шульга, історик, м. Самар на Січеславщині (вибачте, офіційно ще й досі м. «Новомосковськ» ще й досі «Дніпропетровської» області), сторінка ФБ.
Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ