Слід не допускати цвітіння амброзії, - Держпродспоживслужба
Влітку починається не лише сезон відпочинку, а й період активного поширення одного з найнебезпечніших карантинних бур’янів – амброзії полинолистої. Її пилок викликає сильні алергії, загострює астму, може призводити до серйозних ускладнень дихальної системи. Крім шкоди для здоров’я, амброзія значно знижує врожайність сільськогосподарських культур, виснажує ґрунт і швидко поширюється, витісняючи корисні рослини.
Чи можна боротися з амброзією?
Оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, слід не допускати її цвітіння! Амброзію можна знищити механічно - просто вирвавши з коренем. Це особливо ефективно, якщо рослина росте довкола адміністративних будівель, дитсадків, шкіл, на присадибних ділянках та клумбах. Виривання рослини з коренем є найефективнішим способом боротьби з даним бур’яном.
Боротися з амброзією надзвичайно складно, адже від самого початку пропустили її масове поширення. Один з варіантів - на короткий час засадити уражені землі озимими зерновими, адже в посівах ярих зернових північноамериканська гостя значно активніша.
З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви. У силу цього, амброзія заслуговує найпильнішої уваги, як з боку державних служб, на які покладений контроль за її розповсюдженням, органів виконавчої влади, комунальних підприємств, установ та організацій усіх форм власності, так і з боку населення – власників особистих домоволодінь (господарств) та жителів багатоповерхових будинків.
Можна боротися з амброзією хімічними методами, але тільки на обмежених площах. Обробку гербіцидами можна проводити на відстані не менше 1,5 км від населених пунктів.
Варто двічі за сезон скошувати зарості амброзії: у період до цвітіння та за місяць після цього. Не можна косити її у травні-червні та у посушливий період без поливу.
Хто відповідає за знищення амброзії?
Відповідно до чинного законодавства, а саме Закону України «Про карантин рослин», усі власники та користувачі земельних ділянок зобов’язані вживати заходів для недопущення поширення амброзії та інших карантинних бур’янів.
Це стосується: власників приватних ділянок, дач, городів, власників приватних ділянок, дач, городів, фермерських господарств, органів місцевого самоврядування (узбіччя, парки, сквери, занедбані ділянки), підприємств, установ та організацій усіх форм власності.
Нагадуємо, що відповідно Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію. Тож обов’язок щодо знищення карантинних бур’янів покладається на власника (балансоутримувача) земельної ділянки. Звертаємося до всіх осіб, суб’єктів господарювання та жителів Дніпропетровщини із закликом провести знищення амброзії полинолистої та не допустити її масового цвітінні на території області.
Недотримання вимог щодо боротьби з карантинними бур’янами карається адміністративною відповідальністю:
За ст. 105-1 КУпАП – за порушення фітосанітарних правил:
для громадян – штраф від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
для посадових осіб – від 8 до 15 НМДГ.
За ст. 152 КУпАП – за порушення правил благоустрою:
для громадян – штраф: 340 – 1360 грн,
для посадових осіб та підприємців – штраф: 850 –1700 грн.
Що може зробити кожен?
Регулярно перевіряйте свою ділянку та знищуйте амброзію вручну або шляхом скошування;
не допускайте цвітіння - саме пилок є найнебезпечнішим для людей;
повідомляйте про осередки бур’яну у громадах або звертайтеся до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за телефоном 097 860 40 49;
пояснюйте знайомим, що поширення амброзії можна стримати лише спільними зусиллями.
Пам’ятайте! Один кущ амброзії здатен продукувати до 60 тисяч насінин і мільйони зерен пилку. Якщо не зупинити поширення вчасно – страждає не лише алергік, а й уся громада.
Будьте відповідальними – амброзія не зникне сама. Дійте вже зараз.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я