Наталя Соколенко Журналістка
Блоги "УП".
На сьогодні, 4 червня, у Верховній Раді заплановане важливе голосування – з тих, які журналісти аналізують поіменно.
Мова про підвищення податків на тютюнові вироби.
Законопроект N11090, ініційований Міністерством фінансів і підтриманий податковим комітетом Данила Гетманцева, вже рекомендований на розгляд парламенту.
Тютюнова індустрія для досягнення потрібного рішення – якомога меншої зміни оподаткування – застосовує гроші, брехню і маніпуляції. Все заради того, щоб схилити депутатів до потрібного рішення. Рівень проникнення тютюнових компаній у Верховну Раду вражає. Наприклад, у покійного депутата-зрадника Олексія Ковальова помічницею офіційно була Валентина Хоменко, голова корпорації "Укртютюн". А народний депутат фракції "Слуга Народу" Мар'ян Заблоцький до того, як стати парламентарем, працював у громадській організації "Українське товариство економічних свобод", яка у проміжку з 2017 по 2019 рік отримала від компанії Philip Morris 427 тисяч доларів (!). Зараз він член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики і спокійно, навіть під стенограму лобіює інтереси тютюнових компаній.
Але, схоже, напередодні голосування за підвищення акцизів щось пішло не так і тютюнники випустили на арену – в ТГ-канал "Труха" такого собі "лідера громадської думки" виконавчого директора ГО "Український інститут майбутнього" Анатолія Амеліна. Особисто у мене був конфлікт з цією ГО і він стався, коли "експертка" Українського інституту майбутнього Тетяна Ющенко (Огневі'юк) очевидно за завданням панів-керівників виступала проти створення Вищого антикорупційного суду України – ВАКСу. Аргументи були такі – це інститут для відставки країн третього світу, а не для України. "Експертка" ходила по телеетерах, писала всюди ці тези. Але в ніч перед голосуванням законопроєкту про ВАКС "експертка" передумала і написала статтю, що треба голосувати за закон про створення ВАКС. Це про експертизу.
На тг-каналі "Труха" у переддень голосування законопроєкту про нові ставки акцизів на тютюнові вироби раптом процитували статтю пана Амеліна, в якій він показав свою "експертизу" у питанні оподаткування тютюнових виробів і виступив ще фахівцем у сфері громадського здоровʼя – обидві його "експертизи" не мають нічого спільного з експертністю.
"У разі ухвалення цього законопроєкту до 2028 року Україна отримає європейський стандарт мінімального рівня акцизу на сигарети – 90 євро за 1000 штук. Акциз на ТВЕНи буде на 20% нижчим, що, з одного боку, відповідатиме підходам ЄС, з іншого – стимулюватиме споживання ТВЕНів, де немає підробок і менша шкода для організму, а також гарантоване наповнення бюджету", – говорить Анатолій Амелін, виконавчий директор аналітичного центру Український інститут майбутнього у новині вищеназваного ТГ-канала.
Помилка "експерта" Амеліна N1:
З 2021 року в Україні діє однакова ставка податку на звичайні сигарети і на тютюнові вироби для електричного нагрівання – ТВЕНи. Коли рішення підтягнути ставку на ТВЕНи для звичайних сигарет почало діяти, лише за перший рік доходи в бюджет від ТВЕНів збільшилися у 6 (!) разів. І цей успіх зберігається всі роки – податки без проблем забирають попри похмурі прогнози, що через подорожчання ТВЕНів зʼявиться контрабанда і контрафакт. Самі ж депутати пишуть, що 99% ТВЕНів – легальні! Питання: кому тоді вигідно робити ставку податку на ТВЕНів нижче за сигарети? Відповідь очевидна – тільки тютюновикам! У разі розірвання єдиної ставки і зменшення податку на ТВЕНи український бюджет не отримає 15 мільярдів гривень за 2025-2028 роки і щонайменше 5 млрд грн за кожен наступний рік.
Це брудна гра Амеліна на користь такого собі платника податків – компанії Philip Morris. Ця компанія – прямий вигодонабувач від розʼєднання ставки податку на сигарети і ТВЕНи і зменшення акцизу для ТВЕНів. Так звані "айкоси" від Philip Morris в Україні займають 80% ринку пристроїв для електричного нагрівання тютюну. Це гра на користь компанії, яка не пішла з росії і наразі є одним з найбільших платників податків в рф. Думаю, зайве нагадувати, що ці гроші йдуть на вбивство українців і України. Саме тому НАЗК внесла компанію Philip Morris до реєстру міжнародних спонсорів війни.
Помилка "експерта" Амеліна N2:
Амелін пише як про благо, що менша ставка податку на ТВЕНи – стимулюватиме споживання ТВЕНів, ніби вони не шкідливі для здоровʼя. З якоʼї пори юрист став фахівцем у сфері громадського здоровʼя?!
Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ) та Міністерство здоровʼя України вважає ТВЕНи таким же злом для українців, як і сигарети. І ця інформація є на офіційному сайті МОЗ.
"Тютюнові вироби для нагрівання є тютюновими виробами, і всі положення Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), які стосуються традиційних тютюнових виробів, поширюються і на тютюнові вироби для нагрівання, включаючи оподаткування", - сказав Голова Представництва Бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні Доктор Ярно Хабіхт.
У народних депутатів завтра є два здорових варіанта. Перший. Підтримати урядовий законопроєкт N10090 із правкою про те, що податок на сигарети і ТВЕНи не розʼєднується і надалі підвищується синхронно. Другий. Проголосувати за законопроєкт N10090-3, де так само йдеться про збереження однакової ставки податку на сигарети і ТВЕНи, який розробила народна депутатка фракції "Слуга народу" Лада Булах, яка, до речі, і є фахівчинею із громадського здоровʼя.
Я знаю, що депутатів зараз закидають різною брехнею на кшталт, якщо ТВЕНи подорожчають люди перейдуть на дешеві сигарети і т.д. Це брехня. Насправді подорожчання і тільки подорожчання призводить до масової відмови від куріння. Водночас за рахунок збільшення акцизів бюджет не зазнає втрат, а навпаки надходження зростають.
Це і має бути метою діяльності народних депутатів і уряду: збільшення тривалості життя українців і зростання надходжень до бюджету.
Амелін в цих питаннях або не розбирається, або навмисно бреше. І як ми бачимо зі звітів Інституту майбутнього цілком ймовірно він це може робити за гроші тютюнників.
Дивіться: ГО, яку очолює пан Амелін, радо бере гроші у Philip Morris – це найбільший "благодійник" Українського інституту майбутнього у 2019 році!
До речі, це не є конфліктом інтересів для керівника Українського інституту майбутнього – лобіювати інтереси спонсора?
Новини Дніпропетровської області , надзвичайні події районів і громад ОТГ Дніпропетровщини сьогодні, головна інформація про ринок землі в Україні, сільські новини та інформація про коронавірус, останні аграрні і кримінальні повідомлення - щодня читайте на сайті обласної газети "Фермер Придніпров'я".
Сайт вітає передрук, як повний, так і частковий, за умови зазначення відкритого гіперпосилання на не нижче другого абзацу тексту з передруком або частковим передруком публікації. Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови активного гіперпосилання на газету "Фермер Придніпров'я"