Уряд обіцяє «не морозитися», а виплачувати борги пенсіонерам за судовими рішеннями

За матеріалами інтернет-видань 21.07.2025 124
Уряд обіцяє «не морозитися», а виплачувати борги пенсіонерам за судовими рішеннями
   Уряд України нарешті визначив чіткий механізм виплат пенсіонерам за судовими рішеннями. Дізнайтеся, як це працюватиме, хто отримає кошти та коли очікувати виплат.
 
  Тетяна Данчева, "На пенсії".
   Аж 85 мільярдів гривень! Величезна сума, що дорівнює річному бюджету Києва! Саме стільки заборгував Пенсійний фонд пенсіонерам по судових рішеннях, які він вже програв та просто не сплачує. За останні п’ять років кількість таких невиконаних рішень зросла до 758 тисяч, а це – на хвилиночку – у понад 26 разів!

   Але, схоже, нарешті крига скресла! Принаймні так нам обіцяють.

   Сьогодні ми поговоримо про одну з найболючіших тем, яка торкнулася багатьох пенсіонерів. Це невиконані судові рішення щодо пенсійних виплат. Десятиліттями питання висить у повітрі та викликає лише розчарування, відчуття несправедливості та безпорадності. Бо виграти суд ще якось можливо, покращити майбутні виплати – теж більш-менш доступна опція, а от отримати свої гроші, що заборгував Пенсійний фонд – це дійсно якась фантастика!

   Раніше ми розповідали, що в частини пенсіонерів забрали надбавки до пенсії: хто зіткнеться з труднощами в призначені виплат.

   Нарешті, 14 липня Кабмін ухвалив Постанову № 821, якою затвердив Порядок здійснення видатків з бюджету Пенсійного фонду України на виплату заборгованостей по пенсіях, визначених рішеннями суду. Як запевняє Мінсоцполітики, відтепер процес цих виплат буде чітким, прозорим і, головне, регулярним для всіх пенсіонерів.

    Тож сьогодні розберемося:

  • Чому Пенсійний фонд накопичив величезні борги?
  • Як будуть виплачувати борги пенсіонерам?
  • Що отримають пенсіонери завдяки змінам?
  • Що робити пенсіонерам, якщо вже є судове рішення?

   Чому Пенсійний фонд накопичив величезні борги

Спочатку згадаємо, чому взагалі у ПФУ виникли величезні борги. В Україні роками накопичувалася системна проблема з виконанням судових рішень щодо пенсій. Тобто пенсіонери суди вигравали, ухвалені рішення набирали законної сили, але гроші до людей не доходили майже ніяк.

   Як пояснюють можновладці, проблема полягала в тому, що не існувало єдиного підходу до таких виплат. Фактично рішення суду, що зобов’язувало зробити доплату за попередні роки, ставилося в якусь уявну “чергу”, і гроші могли роками не доходити до пенсіонера. Наприклад, наразі держава виплатила борг лише за рішеннями, які набули чинності до 20 листопада 2020 року.

   Це, звісно, викликало обурення пенсіонерів, але на це не звертали уваги, доки не виникли зауваження з боку міжнародних партнерів, зокрема Європейського суду з прав людини та Ради Європи.

            Як зміняться виплати боргів пенсіонерам

   Отже, ухвалена урядом постанова встановлює єдиний порядок усіх виплат на виконання судових рішень. І важливий момент – це стосується як поточних рішень, так і ретроспективних, тобто тих, що накопичились за минулі періоди. А також це стосується і тих випадків, коли гроші мали бути виплачені ще до рішення суду.

   Але акцентую! Ухвалений Порядок не діє для виплат за іншими судовими рішеннями навіть пенсіонерам, які виконуються негайно, або для виплат переселенцям, що регулюються іншими правилами.

   Відтепер, і це вперше в Україні, в бюджеті Пенсійного фонду видатки на судові рішення будуть виокремленими. Тобто кошти будуть розділені за джерелами фінансування:

  • ті, що йдуть з державного бюджету,
  • і ті, що надходять коштом страхових пенсійних внесків.

   Як же це працюватиме на практиці? Виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця, і ось тут увага – пропорційно до коштів, визначених у бюджеті Пенсійного фонду. Це означає, що ви, можливо, й не отримаєте одразу всю суму боргу, але погашати його тепер будуть регулярно, поки питання не буде остаточно закрите. Ну знов таки, принаймні так обіцяє уряд. Зокрема перша заступниця Мінсоцполітики Дарія Марчак.

   “Завдяки новому порядку громадяни, які мають ретроспективні судові рішення, зможуть отримувати щомісяця хоч і не одразу всю суму, але регулярну виплату”, – Дарія Марчак, перша заступниця міністра соцполітики України.

   Резюмую: гроші виплачуватимуться щомісяця тим, хто є у списках ПФУ. Залежно від того, скільки на цей момент грошей буде виділено на виплату боргів в бюджеті Пенсійного фонду.

   Якщо ж грошей не вистачило, та виплати не будуть здійснені цьогоріч, їх перенесуть на наступний рік, знову ж таки, в межах виділених коштів.

Але це ще не всі зміни!

   Також буде запроваджений електронний облік всіх судових рішень, які надійшли для виконання пенсійним органам. І він відкрито публікуватиметься на сайті Пенсійного фонду. Тобто знеособлена інформація про виплати буде доступна всім та оновлюватиметься щомісяця.

   А також інформація про судове рішення щодо вашої справи буде відображатися в особистому кабінеті на порталі ПФУ. Ви зможете самостійно відстежувати:

  • як виконується судове рішення,
  • і з якою динамікою йдуть виплати.

Зазначу, що постанова вже набула чинності, і наразі триває технічна підготовка до її повного впровадження.

   “Видатки на ці цілі будуть чітко передбачені в бюджеті ПФУ. Це дозволить сформувати більш прозору, передбачувану та цивілізовану систему виконання судових рішень”, – Дарія Марчак, перша заступниця міністра соцполітики України.

       Що отримають пенсіонери завдяки змінам

   Отже, головні переваги для пенсіонерів, принаймні як стверджує уряд, це:

  • Регулярність – виплати стануть щомісячними, а не разовими, які доводилося чекати роками.
  • Прозорість – ви матимете доступ до інформації про свій борг та його погашення.
  • Прогнозованість – видатки на погашення боргів будуть чітко передбачені в бюджеті ПФУ, що має усунути фактор “відсутності коштів”.
  • Справедливість – держава визнає та починає системно погашати борги пенсіонерам.

   Що робити пенсіонерам, якщо вже є судове рішення

   Як запевняє Мінсоцполітики, тим пенсіонерам, що вже отримали судове рішення на їхню користь, наразі не потрібно подавати якісь нові заявки чи робити якісь додаткові дії. Пенсійний фонд України вже має інформацію про всі такі рішення і, згідно з новим порядком, буде здійснювати виплати.

   Сподіваємося, що ця постанова не залишиться просто “на папері”, а реально працюватиме. Як би воно не було, стовідсотково не буде зайвим:

  • Ретельно перевіряти інформацію в особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду.
  • Уважно слідкувати за офіційними повідомленнями Міністерства соцполітики та Пенсійного фонду.
  • Сміливо звертатися до місцевих відділень Пенсійного фонду або на їхню гарячу лінію, якщо у вас виникають якісь запитання.

 

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ