ВАСИЛЬ АСТІОН МОЖЕ ВИЙТИ НА ВОЛЮ
Підозрюваний у незаконному збагаченні та рейдерстві ексдепутат Дніпропетровської облради Василь Астіон може вийти на волю
12 січня Шевченківський райсуд визначив «копійчану» заставу для дніпровського агроділка Астіона, якого звинувачують в ухиленні від податків та рейдерстві.
Про це пише ОРД.
Суддя Шевченківського районного суду Анзор Сайдуллаєв 12 січня, ухвалив безпрецедентне рішення щодо бізнесмена Василя Астіона, зменшивши розмір застави у 61 (!) разів.
Василь Астіон – той самий неназваний ексдепутат Дніпропетровської облради, якого Офіс генпрокурора підозрює разом з братом в ухиленні від сплати податків на суму 61 мільйон гривень.
Видання ОРД вирішило дослідити корупційні зв’язки підозрюваного. Там зазначають: ниточки від ймовірних схем Астіону тягнуться до ряду колишніх політиків, що діють, а частина слідів веде до країни-агресора.
У яких злочинах підозрюють Астіона та як просувається справа
23 вересня 2022 року детективи БЕБ порушили кримінальну справу №72022000400000005 стосовно Василя Астіона та його брата Євгена Астіона – їх звинувачують у масштабному ухиленні від сплати податків.
Брати Астіони, які контролюють низку агропідприємств Дніпропетровщини (ТОВ «Відродження», ТОВ «Перемога», ТОВ «Кам’янське Агро», ТОВ «Дніпроагроальянс», ТОВ «Агрофірма «Схід Агро» тощо) протягом 2017- 2021 рр системно отримували доходи у вигляді дивідендів і неправомірно ухилилися від сплати податку на прибуток на суму майже 61,5 млн. грн.
Також було встановлено факти підроблення документів фінансової та податкової звітності, а також обставини виведення зазначених коштів через рахунки підконтрольних Василю Астіону компаній.
Примітно, що у 2021 році ексдепутат облради Василь Астіон потрапив під посилену перевірку НАЗК. Його декларація опинилася у списку тих, які комп’ютерна система логічного та арифметичного контролю (ЛАК) визнала найбільш ризиковими.
За задокументованими ознаками скоєння кримінальних правопорушень 9 січня цього року правоохоронці офіційно висунули Василю Астіону підозру за ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 205-1, ч. 2 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України.
Одночасно з оголошенням підозри детективи БЕБ та прокурор направили до Шевченківського райсуду столиці клопотання про застосування до фігуранта заходів у вигляді застави у розмірі 61 419 560 грн.
А вже у п’ятницю, 12 січня 2024 року, слідчий суддя Шевченківського райсуду Анзор Саадулаєв це клопотання розглянув. Проте розмір застави для Василя Астіона визначив зовсім інший – лише 1 млн грн, тобто у 61 раз менше суми, яка була незаконно привласнена агробізнесменом.
Враховуючи реалії суддівської системи, можна припустити, що в цій ситуації спрацювало або «телефонне право», або певний матеріальний інтерес служителя Феміди.
Таке м’яке суддівське рішення могло бути ухвалене слідчим суддею під певним впливом із боку заступника Голови Офісу Президента Андрія Смирнова – давнього приятеля Василя Астіона.
Як з’ясували колеги-розслідувачі з «Наших грошей», Василь є старовинним приятелем Андрія Смирнова, котрий до призначення в Офіс Президента також був депутатом Дніпропетровської облради та адвокатом місцевого бізнесмена Михайла Кошляка (за сумісництвом, тестя Василя Астіона).
У свою чергу журналісти “Дзеркала тижня” встановили, що інвестиційний фонд “Генезис капітал”, бенефіціарами якого є брати Астіони, став засновником фірми “Інтервей капітал”, яка виступила в ролі “технічного кандидата” аукціону з продажу офісного приміщення збанкрутілого банку «Аркада». На цих торгах перемогла компанія одіозного ексміністра Миколи Злочевського, а до “схеми”, як припустило видання, міг бути причетний власне Андрій Смирнов.
І найцікавіше, у декларації за 2020 рік Смирнов вказав отриманий у 2019 році кредит на загальну суму 9,8 млн грн у Ольги Астіон – учасниці ТОВ «Фінансова компанія «Фінгруп Фактор» та матері Василя та Євгена Астіонов.
За даними проекту «ЧЕСНО. Фільтруй суд», 2018 року саме Анзор Саадулаєв засудив до 10 діб арешту ініціатора Врадіївської ходи Василя Любарця. Ще раніше, за Революції Гідності, він позбавив прав активіста Автомайдану. Крім того, Саадулаєва неодноразово «ловили» на ймовірній неблагочесності: у 2016 році він задекларував недостовірні відомості про свою суддівську діяльність. І ще дивна ситуація складається з автомобілями Анзора – вони то з’являються, то зникають із декларацій.
Чим ще відомий Василь Астіон і на чому збагатився
Василь Астіон, його брат Євген Астіон, їхній батько Микола Астіон та тесть Василя – Михайло Кошляк є ключовими особами так званого бізнес-угруповання Кошляків-Астіонів, чиї інтереси сконцентровані у сфері сільського господарства та нерухомості. Ядро групи становить Dnipro Agro Group, основним напрямком діяльності якої є виробництво, зберігання та продаж зернових та олійних культур. Земельний банк Dnipro Agro Group оцінює близько 50 тисяч гектарів.
Dnipro Agro Group має значні борги перед банками, зокрема перед АБ “Південний”.
Це лише формальний бік медалі, але є й інший, тіньовий. У Дніпропетровській області група Кошляків-Астіонів фігурує у низці гучних рейдерських скандалів.
Йдеться про ТОВ «Фінансова компанія «Фінгруп Фактор», головним бенефіціаром якої є Василь Астіон – зять діючого депутата Дніпропетровської облради Михайла Кошляка. У липні 2019 року ця фінансова компанія з дисконтом викупила борги ТОВ «Агрофірма «Агромир», яке має понад 4 сотні ділянок на 3 500 га.
Згодом «Фінгруп» в односторонньому порядку підвищила відсотки за користування кредитом, ініціювала справу про банкрутство «Агроміра» та призначила власного «керуючого справами» агропідприємства. Таким чином, структура Астіону фактично безкоштовно отримала у користування тисячі гектарів чужої землі, збирала врожаї, отримувала доходи, при цьому не сплачуючи жодної копійки податків та орендної плати. А самі селяни змушені були ховатися по домівках від озброєних молодих людей, які взяли під охорону їхні землі.
І цей рейдерський епізод – непоодинокий.
Того ж таки 2012 року Василь Астіон та Михайло Кошляк отримали статус обвинувачених у кримінальному провадженні №42016000000002133 за ч. 2 ст.189 ККУ – «вимагання, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб». Бізнесменам інкримінували, що вони, погрожуючи вбивством дніпропетровським бізнесменам, вимагали від них передачі контролю над їхніми агропромисловими підприємствами.
Проте у вересні 2022 року Жовтневий районний суд м. Дніпра визнав невинним та виправдав Василя Астіона.
Впливовими зв’язками у політикумі може похвалитися і сам Василь Астіон. 2019 року він балотувався до Верховної Ради «Опозиційного блоку». Його номер у партійних списках був 20-м, а до парламенту потрапили лише десять вихідців із цієї проросійської політсили.
Що примітно, у Кошляків-Астіонів є «свої люди» і серед відвертих колаборантів. Так, Сергій Рибачок, який є співзасновником та директором ТОВ «Амалтея», що входить до складу Dnipro Agro Group, наразі обіймає посаду першого заступника гауляйтера окупованої частини Херсонщини під псевдонімом Семен Анатолійович Ушинський. Ймовірно, Рибачок пішов на добровільну співпрацю з проросійською адміністрацією регіону, щоб уникнути кримінального переслідування після звільнення Херсона від окупантів.
Ще одна сфера інтересів братів Астіонів – нерухомість. У тому числі в окупованому Криму. На замовлення фірми «Біларт», що належить братам Астіонам, у 2009 році в Лівадії (Велика Ялта) було збудовано п’ятиповерховий елітний житловий комплекс «Імператор».
Як свого часу розповідали за умов анонімності ялтинські ріелтори виданню Крим. Реалії, землю під «Імператора» фактично «віджали» біля Лівадійського палацу: дніпровський бізнес нібито «домовився» з владою і забрав собі ділянку, де знаходилися господарські будівлі палацу.
2008 року, як повідомляло «Дзеркало тижня», законність будівництва «Імператора» перевіряла прокуратура Ялти. Прокурори тоді з’ясували, що дозвіл виконкому Лівадійської селищної ради фірма-забудовник отримала раніше, ніж сесія селищної ради затвердила проект землеустрою зі зміною цільового призначення дільниць та передала їх у власність.
Згодом територію, на якій було збудовано ЖК, які і весь півострів, анексували росіяни. Втім, незважаючи на те, що ряд багатоповерхівок окупаційна адміністрація Ялти визнала «самовільними забудовами» і вирішила знести, до «Імператора» у підконтрольної Росії кримської влади претензій не виникло.
А вже в розпал широкомасштабної війни, 2023 року російська сторона використовувала зведений Астіонами ЖК як гучний інфопривод для пропаганди. Кримська влада оголосила про «націоналізацію» квартири, яка нібито належала першій леді України Олені Зеленській, і заявила про наміри перетворити приміщення на «музей боротьби з нацизмом». Пізніше житло продали з аукціону за 44,3 млн рублів.
Таким чином, саме на Василі Астіоні замикаються різні контакти та зв’язки, що поєднують між собою дніпровські бізнес-клани, колишніх і чинних політиків, представників кримінальних кіл України та Росії, а також, можливо, їхніх кураторів із російських спецслужб, – резюмують у ОРД.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я