Вчора запитання - сьогодні відповідь. Або консультації з приводу пенсійних справ

За матеріалами інтернет-видань 14.01.2025 133

 

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

«Нещодавно в деяких засобах масової інформації з’явилася новина, що пенсії мають оподатковуватися. Чи це так насправді?»

Петро КИРИЛЕНКО - с. Мирне Бориспільського району Київської області.

ОТЖЕ, в Інтернеті з’явилася новина, що пенсіонери мають сплачувати податок, якщо їхня пенсія перевищує три мінімальні зарплати. Звідки вона взялася? Бо хтось знайшов старе роз’яснення Державної податкової служби, не перевірив його і зробив із цього гучну новину. Але воно надавалося ще у 2015 році з посиланням на Податковий кодекс України, що діяв на той час. Відтоді минуло майже 10 років, і це роз’яснення давно втратило актуальність.

На сьогодні зазначена норма вже не діє. 2018-го Конституційний суд визнав оподаткування пенсій незаконним, тобто таким, що не відповідає положенням Конституції України. Після цього положення про оподаткування пенсій було із Податкового кодексу вилучено, що сталося 2020 року. Таким чином, на сьогодні ніякого податку з пенсій не утримується.

Навіть якщо уявити, що цей податок продовжує існувати, то він міг стосуватися лише над-мірно високих пенсій. Три мінімальні зарплати на сьогодні — це 24 тисячі гривень. А максимальна пенсія для більшості громадян обмежується розміром 23 610 гривень — це 10 прожиткових мінімумів. Тобто переважній більшості пенсіонерів не варто було б хвилюватися, що з їхніх пенсій довелося б сплачувати податки, навіть якщо б зміни в Податковому кодексі не скасували.

Окрема тема — несправедливість того, що комусь пенсію обмежують, а комусь ні. Це не можна назвати податком, але це певний шлях економії бюджетних коштів.

Так само є дискримінаційними певні обмеження для пенсіонерів, котрі працюють. Імовірно, держава вважає, що пенсіонери, які продовжують працювати, можуть самі себе забезпечувати і тому пенсію їм можна трошки урізати. Втім, це також не є податком.

Що стосується оподаткування, то підсумовуємо: на сьогодні пенсії в Україні не оподатковуються жодним чином. Водночас є певні обмеження щодо максимального розміру пенсії та виплати пенсій тим, хто продовжує працювати. Такі обмеження не є податками, бо прописані не в Податковому кодексі, а в базовому пенсійному законі.

 

«Мені 59, із 2002-го я ФОП. До того працював на різних посадах, але останні 22 роки на себе. 2009-го на декілька років я відмовлявся офіційно від сплати ЄСВ, але з 2014 року знову сплачував. Чи можу розраховувати на пенсію за віком?»

Михайло ХОМЧАК - с. Білогорілка Миргородського району Полтавської області.

ЩОБ оформити пенсію за віком при досягненні 60 років, 2024-го треба мати не менш як 31 рік стажу. Наступного року вимагатимуть уже 32 роки. Якщо такого стажу немає, то пенсія за віком призначається у 63 або 65 років, залежно від кількості наявного стажу і року досягнення відповідного віку.

Скільки саме стажу ви набули до 2002 року, нам не відомо. Але періоди підприємницької діяльності, за які не сплачувалися внески, до страхового стажу точно не зарахують. Таким чином, мінімум 5 років стажу випадає. Можливо, саме їх не вистачить для вчасного оформлення пенсії.

Проте уявімо, що пенсію вам усе-таки призначать у 60, 63 або 65 років. Зарплата для розрахунку пенсії братиметься за всі періоди трудової діяльності починаючи з 1 липня 2000 року до моменту призначення пенсії. Зазвичай підприємці сплачують мінімальний страховий внесок. Тому, навіть якщо пенсію призначать, її розмір може бути близьким до мінімального, враховуючи недостатню кількість стажу і невеличкий офіційний дохід

                                          (Всеукраїнська селянська газета "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ