Весняна посівна уже не за горами насправді, а витрати аграріїв зростуть мінімум на 15 відсотків
ПАонеділок 27 січня 2025 року
Остаточна структура ярого клину в Україні формуватиметься залежно від стану перезимівлі озимих культур (орієнтовно у березні), кон’юнктури аграрного ринку, логістики експорту та матеріально-технічного забезпечення сільгосптоваровиробників.
Про це в коментарі AgroPortal.ua зазначили у Міністерстві аграрної політики та продовольства України.
Віталій Коваль, міністр аграрної політики та продовольства України
Для успішного здійснення посівної кампанії в умовах війни Мінагрополітики у межах перемовин із міжнародними партнерами обговорює питання підтримки українських виробників, які через воєнну агресію росії втратили ресурси або ж мають обмежений доступ до них, зокрема шляхом безоплатної передачі насіння сільськогосподарських культур.
Водночас у відомстві вказують на відсутність браку в забезпеченості мінеральними добривами, засобами захисту рослин і паливом. Щодо насіння, то по основних сільськогосподарських культурах аграрії забезпечені, але певна нестача може спостерігатись в окремих категоріях, як-от овочевих чи олійних.
Щодо витрат під час вирощування зернових і олійних культур, то, за інформацією асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», найбільша частка припадає на добрива — 15%. Далі йдуть засоби захисту рослин — 11%, насіння — 10%, паливо та мастильні матеріали — 8%. Інші частки в структурі витрат займають оплата праці з податками, амортизаційні відрахування, оплата за оренду землі, адміністративні витрати тощо.
ДОБРИВА
Більшість агровиробників на 100% забезпечені усіма добривами. Зокрема, ГК «Агрейн» у повному обсязі придбала фосфорно-калійні добрива, які ще восени були внесені під основний обробіток ґрунту. Втім, під сівбу ярих культур планують у лютому – березні придбати азотні добрива.
Група АГРОТРЕЙД повністю забезпечена азотними добривами, компанії вдалося зафіксувати вигідну ціну на низькому ринку завдяки ранній закупівлі. По складних добривах — на 80%, однак передумов для їхнього здорожчання тут не вбачають.
На 100% добривами забезпечені у МХП. Водночас у компанії не відкидають, що азотні добрива будуть дорожчати до технологічного періоду їх внесення (березень – квітень), оскільки багато великих агровиробників не встигли забезпечити свою потребу в період міжсезоння.
Мінагрополітики: забезпеченість мінеральними добривами для проведення комплексу польових робіт 2024 року склала 3560,1 тис. т фізичної ваги (100%).
ЗЗР
У ГК «Агрейн» триває процес придбання ЗЗР на сезон-2025, а завезення на централізовані склади підприємств планують у березні – квітні перед початком їх використання. Із ЗЗР працюють ситуативно, закуповуючи певний відсоток, а вже безпосередньо під час вегетації дивляться по ситуації, чи придбати 100% того чи іншого продукту або заміни йому.
Тендерні процеси щодо закупівель ЗЗР у Групі АГРОТРЕЙД уже проведені, компанія має зафіксовані ціни та обсяги. Домінуючих груп продуктів не мають, адже всі засоби захисту використовуються згідно з плановою технологією, яка є стабільною і не передбачає переваги однієї групи над іншою.
У МХП теж повністю забезпечені ЗЗР: гербіциди — 44%, фунгіциди — 35%, інсектициди — 13%, інше — 8%.
Мінагрополітики: забезпеченість ЗЗР у 2024 році склала більше ніж 112,5% (потреба — 31554,5 т).
НАСІННЯ
Насіння у АГРОТРЕЙД закупили ще до початку нового року, що дозволило зафіксувати обсяги та ціни. Тут працюють переважно напряму з виробниками, забезпечуючи гарантовані постачання навесні. Завдяки ранній закупівлі у жовтні – листопаді дефіциту насіння не відчули.
В «Агрейн» по насінню пшениці та ріпаку програму закрили, по соняшнику та кукурудзі — на етапі підписання контрактів. Ціноутворення посівного матеріалу значною мірою залежить від урожайності: щосезону складаються дуже контрастні умови, відповідно, і різні врожаї, додають у компанії.
Мінагрополітики: попит на насіння для забезпечення посівної кампанії 2025 року задовольнятиметься вітчизняною, зарубіжною селекцією та імпортом насіння.
ПАЛИВО
У ГК «Агрейн» також обов’язково закладають зростання вартості пального через підвищення акцизу. Заздалегідь не закуповують, оскільки взимку потрібне зимове пальне, в інші сезони — літнє.
У Групі АГРОТРЕЙД зазвичай починають контрактувати паливо-мастильні матеріали у лютому.
Мінагрополітики: забезпеченість паливом у 2024 році здійснювалась відповідно до поточних потреб: дизель — 1204354 т, бензин — 228524 т, газ — 2889753 тис. куб. м.
КАЛЬКУЛЯЦІЯ ПОСІВНОЇ
Водночас аграрії зауважують, що витрати на закупівлю ресурсів для весняно-польових робіт залежать від самої культури, адже кожна вимагає різних елементів та їх співвідношень.
Віталій Штемпель, директор департаменту економіки та фінансів ГК «Агрейн»
Наприклад, озимий ріпак потребує найбільшої статті витрат на придбання насіння, добрив і ЗЗР. По кукурудзі найбільше витрачається на паливо для перевезення, елеваторні послуги та насіння. По пшениці маємо економію на власному насінні, але багато витрачаємо на добрива. Щодо інших витрат, то, безумовно, це заробітна плата з усіма податками та орендна плата за землю з податками. На запчастини та ремонти намагаємося триматися рівня до 30 $/га.
В УКАБ прогнозують, що витрати на ЗЗР і паливо залишаться приблизно на тому ж рівні, що і торік. Добрива скоротяться на 6% в основному за рахунок азотної групи. У категорії насіння, навпаки, спостерігається зростання вартості в середньому на 9% порівняно з минулим роком.
Світлана Литвин, керівник аналітичного відділу УКАБ
Вартість посівного матеріалу суттєво залежить від вартості кінцевого продукту, а оскільки зараз в Україні зростає ціна на всі види зернових і олійних культур (окрім сої) порівняно з попереднім роком, то насіння також дорожчає.
Водночас експертка, розглядаючи витрати на проведення посівної в доларах, зауважує, що ситуація виглядає оптимістично. І, за попередніми оцінками, спостерігається скорочення витрат на проведення посівної 2025 року порівняно з посівною-2024 орієнтовно на 4%.
Втім, такий оптимізм під час калькуляції посівної розділяють не всі.
Олександр Овсяник, директор агропромислового департаменту Групи АГРОТРЕЙД
Зростання витрат є щороку, і воно пов’язане з багатьма чинниками. Наразі ми оцінюємо його в 10-15%. Варто розуміти, що збільшення витрат — це прогнозоване явище, тому ми намагаємось зафіксувати необхідні обсяги та ціни ще до початку нового року.
Тим часом агровиробники постійно націлюються на зменшення сукупних витрат на посівну. У МХП, до прикладу, основними чинниками такої позитивної зміни є зменшення витрат на добрива, ЗЗР і посівний матеріал.
Григорій Копілевич, директор департаменту з агровиробництва
Зменшення витрат за статтями добрив і ЗЗР пов’язано з корекцією світових цін після дуже стрімкого росту в 2021/22 роках, а також стабілізацією ланцюгів постачання після початку повномасштабної агресії. Зменшення цін на насіння є наслідком зниження вартості добрив і ЗЗР, оскільки останні є складниками собівартості насіння.
Оптимізують витрати на мінеральне живлення шляхом проведення агрохімічних аналізів, аналізу вологозабезпечення та родючості ґрунту в «Агрейн». Тут на 40% зменшили використання азотних добрив і на 20% — комплексних фосфорно-калійних добрив.
Віталій Штемпель, директор департаменту економіки та фінансів ГК «Агрейн»
Щоб покращити показники прибутковості, ми дещо змінили сам підхід до наших технологій вирощування. У підсумку ми відкоригували систему захисту, оптимізували площі під найрентабельнішими для нас культурами і почали вивчати, завдяки чому можемо ще підвищити ефективність. Якщо раніше в середньому під час вирощування кукурудзи використовували 120-150 кг/га азоту, то зараз, завдяки елементам ТЗ, вносимо всього 85 кг/га.
У ГК «Агрейн» постійно експериментують і з різними способами обробітку ґрунту. Найкращі показники забезпечила технологія Strip-till: за останні три роки вдалося знизити витрати дизпалива на 50%, добрив — до 30%. Водночас урожайність у середньому збільшилася на 15-20%, резюмує Віталій Штемпель.
Алла Стрижеус, AgroPortal.ua
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я