Вища рада правосуддя припинила роботу - звільнилися одразу 10 членів

За матеріалами інтернет-видань 23.02.2022 338

10 членів Вищої ради правосуддя достроково склали повноваження за власним бажанням, інформує її сайт, - позиція членів Вищої ради правосуддя про те, що повноваження Етичної ради не мають конституційної основи.

Рішеннями Вищої ради правосуддя заяви десяти членів Ради про звільнення за власним бажанням задоволені. Таким чином, у складі ВСП залишається лише 5 членів із 15, і він є неповноважним і це означає, що на невизначений час в Україні не буде органу влади, який вирішує кадрові та фінансові проблеми судової влади.

Причиною масового звільнення стало невдоволення Етичною радою, яка 8 лютого розпочала процедуру оцінювання чинних членів ВСП, не провівши співбесіди з кандидатами на шість вакантних посад. При цьому Вища рада сумнівається у конституційності діяльності Етичної ради.

Така їх позиція висвітлена раніше, в численних актах ВРП, ця  позиція, окрім чинного конституційно-правового регулювання, підкріплена також рішенням Конституційного Суду від 11 березня 2020 року № 4-р/2020, яким визнано неконституційною норму про утворення Комісії з питань доброчесності та етики, до повноважень якої була віднесена оцінка відповідності члена або кандидата до складу ВРП, суддів Верховного Суду критеріям доброчесності та професійної етики. 


Вища рада правосуддя невідкладно звернулась до Верховного Суду як суб’єкта права на конституційне подання щодо невідповідності окремих положень Закону № 1635-IX Конституції України, а також висновкам Конституційного Суду України, викладеним у рішенні від 11 березня 2020 року № 4-р/2020.

У поданні Пленум Верховного Суду наголосив на недопустимості порушення принципу інституційної безперервності функціонування ВРП, недопустимості повторного оцінювання членів ВРП, які є суддями та які вже проходили відповідне оцінювання, недопустимості звільнення членів ВРП законом, а також на порушенні визначеного законодавством порядку ухвалення рішень Етичною радою (коли волевиявлення представників міжнародних організацій превалює над волевиявленням членів Етичної ради із числа суддів або суддів у відставці, визначених Радою суддів України), що, своєю чергою, порушує засаду незалежності суддів, регламентовану статтею 126 Конституції України.


Попри те, запобіжником блокування роботи ВРП мали б слугувати положення пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1635-IX, якими чітко передбачено, що порядок та черговість оцінювання відповідності діючих членів та кандидатів у члени Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності визначаються Етичною радою з урахуванням можливості здійснення повноважень Вищою радою правосуддя відповідно до Конституції України.

8 лютого 2022 року Етичною радою  розпочато процедури оцінювання одночасно усіх членів ВРП (окрім голови Верховного Суду), можливість подальшого безперебійного функціонування ВРП за таких обставин ставиться у пряму залежність від рішень та дій  Етичної ради, адже передбачена законом ймовірність відсторонення Етичною радою  від посади бодай одного члена  Вищої ради правосуддя  матиме наслідком припинення діяльності Вищої ради правосуддя  у зв’язку з відсутністю кворуму цього конституційного органу.

Подальше функціонування ВРП в рамках такої залежності порушує гарантії діяльності її членів, що є неприпустимим. Наведені обставини спонукали до дострокового складання повноважень більшістю членів Ради правосуддя.

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ