Як же тепер Україні будувати свої відносини зі Сполученими Штатами Трампа?

За матеріалами інтернет-видань 24.04.2025 124

 

Корреспондент.net,  24 квітня 2025 року

Перелам у Лондоні: як Україні тепер будувати стосунки зі США

Українська делегація провела зустріч із представником Трампа

Сполучені Штати так і не оголосили свій мирний план на перемовинах у Лондоні, бо просто туди не з’явились. Однак відповідь Трампа на заяву Зеленського про недоторканість українського Криму все прояснила.

План, котрого нібито і не було

Отже, 23 квітня у Лондоні пройшов черговий раунд заздалегідь запланованих мирних перемовин. Мали вони бути тристоронніми за участю Європи, США та України (на рівні міністрів закордонних справ).

Однак в останню мить держсекретар США Марко Рубіо та спецпредставникТрампа по Росії і Близькому Сходу Стівен Віткофф від цієї зустрічі відмовилися, й представляв на них Штати лише "весільний генерал", спецпредставник Трампа по Україні Кіт Келлог.

Відповідно, й  європейські міністри туди не прибули, а голова МЗС України Андрій Сибіга спілкувався лише зі своїм британським колегою.

Вже під вечір новинні ресурси повнилися заголовками про зрив переговорів. Підтвердив цю версію сам президент США Дональд Трамп, звинувативши у цьому президента України Володимира Зеленського через його небажання визнавати Крим російським.

У своїй публікації в соцмережі Truth Social Трамп зазначив, що хоча ніхто не вимагає цього від Зеленського, його твердження, що Україна ніколи не визнає окупацію Криму, завдають шкоди мирним переговорам. Президент США вважає, що "Крим було втрачено багато років тому" і що такі заяви можуть бути провокативними.

"Якщо Зеленський справді хоче повернути Крим, то чому він не боровся за нього 11 років тому, коли його фактично передали Росії без жодного пострілу?"- гнівно розкритикував президента України Трамп.

Він також заявив, що ситуація для України є "жахливою" й зауважив, що Зеленський має вибір: "обрати мир" або продовжувати війну ще три роки, втрачаючи при цьому більше території.

Крім того Трамп заявив, що США "дуже близькі до домовленості" і що він "щиро" хоче допомогти Україні та Росії припинити цей конфлікт.

Нагадаємо, під час спілкування з журналістами 22 квітня глава держави заявив, що "Україна не визнає юридично окупацію Криму".

"Це наша територія, територія народу України. Ми не маємо про що говорити на цю тему - це поза нашою Конституцією", - пояснив Зеленський.

За законом джунглів

Ці настанови Зеленського, напевно, стали "реакцією на випередження" - бо, за словами фахівців, подібні пропозиції Україна могла отримати ще на нещодавній тристоронній зустрічі у Парижі.

При цьому ціла низка західних ЗМІ останнім часом зазначала: згідно з мирним планом Трампа Україна повинна визнати Крим та інші окуповані території частиною РФ, відмовитися від НАТО і не тільки.

У відкиданні цієї ініціативи нас активно підтримують європейці. Так, міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс теж заявив, що з точки зору міжнародного права Крим є невід'ємною частиною України, і дискусій про це бути не може.

А його польській колега Радослав Сікорський взагалі дорікнув агресивні Росії ненажерливістю у територіальних питаннях та вказав на те, що їй треба краще дбати про її визнану територію.

Й Верховна представниця Євросоюзу з питань безпеки та зовнішньої політики Кайя Каллас прямо повідомила, що ЄС ніколи не визнає Крим російським.  

Тож, як зауважив в ефірі И Грянул Грэм політтехнолог Михайло Шейтельман, зовсім незрозуміло, чому високі представники Штатів все-таки відмінили свою участь у лондонських перемовинах? Якщо США й не пропонували нам відмовитись від Криму? А ми чомусь "різко" на це не погодилися? Якось не складається тут "два і два".

Й, за словами політолога Ігоря Рейтеровича, якщо війна "за Трампом" може тривати ще три роки, то яка ж тоді критична ситуація розгортається в Україні зараз? І чому нам треба терміново віддавати землі?

"Ми шукаємо логіку там, де цієї логіки немає. Коли він (Трамп - ред.) каже про те, що ніхто не вимагав від України визнати Крим російським, тоді в чому шкідливість заяв про те, що Україна цього не зробить?", - запитав він в ефірі Радіо NV.

А колишній голова МЗС України Володимир Огризко в ефірі Говорить Великий Львів наголосив: головне питання полягає у тому, що нині відбувається "злам американською адміністрацією всього того, що було чинним протягом останніх десятиліть, починаючи з Другої світової".

"Для них не існує поняття міжнародного права, відповідальності за агресію, вони цього не знають. У них у голові інша система координат: якщо я можу, значить, я правий. Це - логіка джунглів. Мова не про Крим, а глибше. Американська адміністрація хоче поламати світ, у якому ми жили. Так що тут не питання у Рубіо чи Віткоффі. Якщо Трампу вдасться зламати систему, це буде катастрофа для всіх, бо цим скористаються сили, які живуть на тому, щоб грабувати й вбивати. І Трамп нині стає на боці тих, хто хоче жити за законом джунглів", - наголосив він.

Обережно, як із навіженими

На думку виконавчого директора Українського інституту майбутнього та радника командувача УДА Дмитра Яроша з інформаційних питань Вадима Денисенка, "в основі нинішньої ситуації (пропозиції США) лежить угода, запропонована спецпредставником Путіна Кірілом Дмітрієвим під час першої зустрічі в Ер-Ріяді".

"Путін вважає, що його позиція win-win. Зняття санкцій - перемога. Продовження війни без допомоги США він розцінює позитивно. Але для нього зараз пріоритет - санкціі.  Через обвал ціни на нафту і реальну технологічну деградацію Путіну потрібне зняття санкцій. Плюс він розуміє, що в нинішній ситуації він виходить на пряму комунікацію з США і може отримати люфт в комунікації з Китаєм", - пише експерт у соцмережі.

Наша зовнішньополітична гра, наскільки її розуміє Денисенко - це продовження ідеї розвалу Росії вже сьогодні.

З того ж, що можна зрозуміти з заяв Трампа - він вирішив відтермінувати введення ультиматуму ще на пару тижнів. І зараз "ми не маємо просто права розсваритися з США, як би це складно не було", попередив експерт.

Втім дивлячись, як тривають ці "переговори за посередництва США", боятися виходу Штатів з процесу повинна більше Росія, а не ми, - вважає український журналіст Вадим Карпяк.

"Нам варто переживати, щоб не була зупинена уже виділена допомога. Бо нових пакетів від цієї адміністрації ми навряд чи дочекаємося. А от їхній вихід з переговорів не означає автоматичну зупинку чинних контрактів. Математичних навичок  цієї адміністрації достатньо, щоб порахувати далекосяжні наслідки такого рішення для їхнього ВПК, - продовжив він на своїй Facebook-сторінці.

Й взагалі очевидним є те, що Трамп - такий собі "господар" власного слова, зауважив Карпяк.

"Захотів - дав, захотів - забрав. Заборонив допомогу - дозволив допомогу. Запровадив мита - зупинив мита. Вийде з переговорів - ...  далі можете самі продовжити логічний ряд", - влучно змалював він вибрики свідомості та особливості мінливого політичного стилю американського президента.

Ірина Носальська

 

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ