За 60 літ ніхто так, як «зелені», не спаплюжив пам'яті Тараса Шевченка...

Тарас Шамайда
громадський діяч, співкоординатор “Руху добровольців “Простір свободи”
Зеленський перетворив День перепоховання Шевченка на день поховання Шевченківської премії.
На жаль, національна єдність і світова популярність, викликані війною, зривають дах президентові, і він дедалі більше вдається до диктаторських замашок. Не підписує ухвалені закони, ігнорує прямі норми Конституції, нищить місцеве самоврядування і прагне всі органи державної влади підпорядкувати своєму офісу. А тепер ось витер ноги об Шевченківську премію, тому що йому, вочевидь, не сподобалися її лауреати.
Шевченківський комітет визначив переможців і офіційно оприлюднив їх список на сайті. Однак Зеленський не підписав указ про нагородження переможців до 9 березня, Дня народження Шевченка, що саме по собі вже було скандалом!
Тоді, у березні, це виправдовували бажанням президента підписати такий указ до 22 травня, Дня виконання Шевченкового заповіту.
Але і вчора, 22 травня, указу про нагородження не було! Натомість з’явився указ про припинення повноважень Шевченківського комітету і призначення нового його голови, Євгена Нищука.
Премію так і не вручено переможцям конкурсу. Указ, який президент був зобов’язаний видати за підсумками рішення Шевченківського комітету, він не видав, натомість скасував положення про комітет.
Такої ганьби не було за всі 60 років існування нашої найвищої, Національної премії...
Перспектива ціною величезних жертв виграти війну зі страшним ворогом і програти мир, загрузши у болоті сваволі і диктатури, на жаль, стала ще на крок ближчою.
Контекст
Національна премія України імені Тараса Шевченка, або Шевченківська премія – найвища мистецька державна нагорода України. Заснована у 1961 році. Вручається за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва.
Як писала “Новинарня“, вперше за багато років у день народження Кобзаря, 9 березня 2023 року, не було оприлюднено імена лауреатів Шевченківської премії. Хоча Шевченківський комітет ще 15 лютого визначив переможців конкурсу.
Після зустрічі з митцями в офісі президента повідомили, що вручення Шевченківської премії було відкладене, щоб відзначити твори на воєнну тему, які з’явилися після повномасштабного вторгнення рф.
Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров акцентував, що за час агресії росії проти України, особливо з початку повномасштабного вторгнення, з’явилася велика кількість літературних творів та іншого культурного продукту про війну. Тож Комітет запропонував передбачити номінації саме для творів, створених під час війни й на воєнну тему, – зазначалося в повідомленні пресслужби президента.
Сам Макаров 10 березня повідомив, що буде проведений додатковий конкурс “За внесок у перемогу”, і всі переможці разом будуть оголошені 22 травня. За його словами, оголошується прийом заявок на участь у додатковому конкурсі. Премія “За внесок у перемогу” встановлюється на час воєнного стану в країні.
Деякі коментатори припускали, що ОП не хоче оголошувати лауреатів, бо серед них є конструктивний критик президента Зеленського - публіцист Віталій Портников. Він, як відомо, сказав резонансну фразу: "Мені соромно не за ганебні вчинки Зеленського, неофіта в політиці. Мені соромно за нас із вами, які його обрали".
Однак 11 березня Комітет із Шевченківської премії таки назвав лауреатів 2023 року (у п’яти номінаціях із семи), і серед них – Портников.
Не визначено переможців у номінаціях візуального і театрального мистецтв.
При цьому станом на 22 травня указ про нагородження лауреатів досі не підписаний!
Лауреати Шевченківської премії 2023 року
- КАЛИТКО Катерина Олександрівна, поетеса – за книгу поезій «Орден мовчальниць»
- КОМПАНІЧЕНКО Тарас Вікторович, БЕРЕЖНЮК Максим Павлович, ДАНИЛЕЙКО Северин Володимирович, КРИСЬКО Ярослав Андрійович, ОХРІМЧУК Сергій Михайлович, виконавці гурту «Хорея Козацька» – за аудіоальбом «Пісні Української революції»
- НАЗАРЕНКО Михайло Йосипович, літературознавець – за книгу «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах
- ПОРТНІКОВ Віталій Едуардович, журналіст – за публіцистичні статті та виступи останніх років
- ЦІЛИК Ірина Андріївна, режисерка – за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин».
Після скандалу з неоголошенням лауреатів Юрій Макаров 13 травня заявив, що складає з себе повноваження голови та члена Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. Він обіймав цю посаду з грудня 2019 року.
Слідом за Макаровим заявили про відставку майже вся решта членів Шевченківського комітету.
Склад комітету станом на початок березня 2023 року: Тамара Гундорова (літературознавець), Дмитро Богомазов (театральний режисер), Володимир Войтенко (кінознавець), Майя Гарбузюк (театрознавець), Ростислав Держипільський (театральний діяч), Римма Зюбіна (актриса театру і кіно), Тетяна Кочубінська (мистецтвознавець), Юрій Макаров (журналіст), Алла Мазур (телеведуча), Любов Морозова (музикознавець), Ігор Панасов (музичний критик), Віктор Плоскіна (театральний диригент), Влада Ралко (художник), Михайло Рашковецький (мистецтвознавець), Юлія Сінькевич (генпродюсер Одеського кінофестивалю), Ірина Славінська (літературознавець), Остап Сливинський (поет), Євгеній Стасіневич (літературний критик).
На тлі масового звільнення членів Шевченківського комітету лауреатів у додатковому конкурсі “За внесок у перемогу” станом на 22 травня так і не визначили...
Що далі? Куди йдемо?
"Новинарня".
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я