За оборону українського народу Іван Франко 9 місяців відсидів у тюрмі
За матеріалами інтернет-видань
29.03.2025
184

На фото: Іван Франко (стоїть у центрі) зі своїми гімназійними товаришами Ярославом Рошкевичем (зліва) та Іполитом Погорецьким (справа). Дрогобич, 1875 р.
Наш Каменяр зазнав за свою громадську діяльність з оборони українства в Галичині неабиякого переслідування польської влади. Якраз 26 лютого 1878 р. у Львові почався судовий процес над Іваном Франком.
Джерело: MiraStudia.
У 1875 р. 19-річний Франко отримав стипендію з фонду Гловінського і восени вступив до Львівського університету. У перші університетські роки відбулося його самовизначення як українського діяча соціалістичного спрямування. Він проводив активну діяльність серед студентів, дописував до журналу "Друг", надрукував тут свої перші твори. Під впливом Михайла Драгоманова Іван Франко зі своїми товаришами почали змінювати напрям журналу. За його участю в 1876 р. було видано літературний альманах "Дністрянка" - одне з перших демократичних видань в Галичині після тривалого періоду застою. Активна позиція і літературна діяльність Івана Франка, а також зв’язки з Михайлом Драгомановим здалися польській владі підозрілими.
У 1877 р. Івана Франка і його товаришів з редакції журналу "Друг" заарештували за підозрою в організації таємного соціалістичного гуртка. Слідство тривало довго. Іван Франко заявляв, що бореться проти пригноблення українського народу, припинення знущань, а також - про свої соціалістичні переконання. Жодних доказів криміналу не було знайдено, тому Іван Франко відбув кількамісячний термін ув’язнення. Виключений з університету, з товариства "Просвіта", він вже тоді став символом передової, правдивої журналістики.
Із в'язниці 22-річний Іван Франко повернувся 5 березня 1878 р.
Дев'ять місяців ув'язнення стали для письменника великим випробуванням на громадянську стійкість. І під час слідства, і на суді він тримався мужньо. Незважаючи на відносно невеликий термін тюремного покарання, його наслідки для Франка були дуже серйозними. За законом людина з судимістю не могла стати вчителем. А ще він під час ув'язнення сильно застудився, що пізніше позначилося на його здоров'ї. Крім того, до всіх нещасть, священик Михайло Рошкевич (батько Ольги Рошкевич, нареченої поета) відмовив йому в руці доньки, заборонивши їй бачитися і листуватися зі "злочинцем". Шлюб так і не відбувся...
Хоч від Івана Франка та його друзів після виходу з в'язниці відсахнулися керівники львівських громадських організацій, він не опустив рук.
Видатним представникам нашої держави присвячений ілюстрований настінний календар-2025 “Відомі невідомі українці”. Він розповідає про українців, чиї досягнення відомі далеко за межами їхньої батьківщини та нагадує незаслужено забуті імена людей, які творили історію.
Великий формат календаря та преміальне виконання роблять його вишуканим та бажаним подарунком на ювілей, День народження тощо.
30% від надходжень видавець направляє на придбання дронів для 36 ОБрМП.
Календар доступний у нашому Книжковому Клубі
Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ