Вчора запитання - сьогодні відповідь: справи пенсійні

Марина Бабич 30.05.2024 321

 

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«В 2021 році суд зобов’язав Пенсійний фонд перерахувати мою пенсію за нормами Закону «Про державну службу» №3723 від 16 грудня 1993 року. Згідно з рішенням суду і виконавчим листом, перерахунок мали здійснити з 20 січня 2020-го. Пенсію мені перерахували і почали виплачувати у підвищеному розмірі з 1 червня 2021 року. А от виплату заборгованості по перерахунку за період з січня 2020-го по травень 2021 року в розмірі 164 тисячі гривень Пенсійний фонд не здійснює. Що мені робити в цій ситуації?»

Володимир ДУДНИК. с. Байбуки Черкаської області.

ДАТИ по-справжньому дієву пораду в цьому випадку ми не можемо. Хіба що прокоментуємо ситуацію, що склалася. Вона вже стала стандартною: кошти на виплату поточних пенсій у бюджеті є, а на виплату заборгованостей по судових рішеннях немає. Суми нараховуються, але не виплачуються.

Свого часу спеціально був створений реєстр подібних судових рішень, щоб борги час від часу виплачувалися в міру того, як держава знаходитиме додаткові ресурси. В Пенсійному фонді пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, проводяться отримувачами за окремою програмою, передбаченою в бюджеті на відповідний рік. За невиконання судового рішення без поважних причин на боржника накладається штраф і встановлюється новий термін виконання. Це передбачено Законом «Про виконавче провадження». Якщо ж рішення все одно не виконується, тоді штраф накладається в подвійному розмірі. А далі виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення борж-ником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Існує також Закон «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Ним передбачено, що в разі невиконання боржником рішень протягом двох місяців державний виконавець зобов’язаний звернутися до суду із заявою про стягнення коштів, зокрема, з Пенсійного фонду.

Але кошти все одно стягуються, тільки якщо вони є в бюджеті. Це, крім іншого, передбачено ще двома постановами Кабінету Міністрів:

• від 3 серпня 2011 року №845 «Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників»;

• від 3 вересня 2014-го №440 «Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою».

Чи можна пришвидшити процес? Механізм передбачає, що пенсіонер може звернутися до державного виконавця, щоб пришвидшити виконання судового рішення. Такі рішення обліковуються і далі передаються до органів, що виконують казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Передача рішень до цих органів виконується окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця. Торік у Міністерстві соціальної політики попрацювали над вдосконаленням механізму виконання судових рішень у пенсійних та соціальних справах. Зокрема, розроблялися зміни до Закону «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Однак на сьогодні ситуація з місця суттєво не зрушила.

 

 

«Мені 68. Стаж — 35 років. Не працюю. Розмір пенсії — 3451 гривня. Зверталася до Пенсійного фонду з питанням, чому мені не перерахували пенсію з 1 січня. Там відповіли, що моя пенсія перевищує 2800 гривень, тому перерахунок не відбувся».

Мирослава НЕХОРОША.с. Нехворощ Житомирської області.

НАСПРАВДІ приблизно так і є. Нагадаємо, що для осіб, яким виповнилося 65 років і які мають повний стаж (30 років — жінки, 35 — чоловіки), мінімальна пенсія за віком встановлюється в розмірі 40 відсотків від мінімальної зарплати. В 2023 році розмір мінімальної зарплати становив 6700 гривень, а мінімальна пенсія для зазначеної категорії осіб — 2680 гривень. З 1 січня 2024-го мінімальна зарплата збільшилася до 7100 гривень. Отже, тим, кому понад 65 років, має повний стаж і не працює, з 1 січня мінімальну пенсію збільшили до 2840 гривень. Оскільки загальний розмір вашої пенсії перевищував 3000 гривень, то ви цей перерахунок просто не відчули, хоча формально він і відбувся.

Схожа ситуація стосується також перерахунку з 1 квітня 2024 року у зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати до 8000 гривень (зараз мінімальний розмір пенсії для осіб, яким виповнилося 65 років і які мають повний стаж, дорівнює 3200 гривень).

                                                                             Газета "СІДЛЬСЬКІ ВІСТІ"

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ