Коли Зеленський зустрінеться з Трампом, який... не розумів війну? І навряд, чи розуміє й зараз...
15 січня 2025 року
Чим жила країна 15 січня 2025 року
● Зеленський зустрінеться з Трампом після 20 січня. Зараз Україна готується до зустрічі з новим президентом США Дональдом Трампом після інавгурації останнього, яка станеться 20 січня. Про це розповів президент України Володимир Зеленський
«Наші команди вже працюють над змістом і форматом майбутньої зустрічі, там будуть проговорювати ключові питання. Найголовніше для нас — закінчити цю війну, але не просто якось, а справедливим миром. Для цього нам потрібна впевненість, що Росія не повернеться з війною знову проти України», — заявив Зеленський.
● У Трампа визнали, що він недостатньо розумів війну. Радники обраного президента США Дональда Трампа визнають, що на врегулювання війни в Україні підуть місяці або навіть більше часу, повідомило агентство Reuters із посиланням на джерела. Ці терміни значно відрізняються від передвиборчих обіцянок Трампа про те, що він закінчить війну Росії проти України за 24 години.
Двоє неназваних соратників Трампа сказали, що обіцянки закінчити війну за добу були «поєднання передвиборчих галасливих заяв з недостатнім розумінням нерозвʼязності конфлікту і часу, необхідного для формування нової адміністрації».
● Без НАТО ніяк. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга запевнив, що єдиною дієвою гарантією для України є членство в НАТО, і відкинув можливі «альтернативи» вступу до Альянсу. Про це він сказав в інтерв'ю Європейській правді.
Сибіга також підкреслив, що членство України є «найдешевшим варіантом забезпечення європейської безпеки» й для самого НАТО. «Ми вже проходили «альтернативні варіанти. Ми бачили, як провалився Будапештський меморандум. Створення будь-яких «сірих зон» призводить лише до подальших загострень. Тому членство України в НАТО — це непохитний пріоритет і єдина дієва гарантія безпеки для нашої держави», — наголосив міністр
● Перший крок до гарантій безпеки. Запрошення України в НАТО могло б стати першим кроком до реальних гарантій безпеки, причому ця мета, на думку офіційної Варшави, цілком реалістична. Про це сьогодні заявив президент Польщі Анджей Дуда в межах спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Варшаві.
Своєю чергою президент Володимир Зеленський вважає, що військовий контингент країн-партнерів в Україні може стати частиною майбутніх гарантій безпеки, проте тільки його недостатньо.
Сьогодні український лідер прибув з візитом до Польщі:
● Головні теми. Голова ОП Андрій Єрмак розповів про основні теми, яким присвячений візит Володимира Зеленського до Польщі. «Війна, зброя, санкції, історія, послаблення російської енергетики як інструменту фінансування війни. Слабкий Путін і сильна Європа потрібні всім», — окреслив він тематику переговорів у Варшаві.
Раніше агентство Reuters написало, що президент України відвідає Варшаву вперше після «прориву» в історичній суперечці про ексгумації жертв Волинської трагедії.
А прем'єр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава має намір послідовно працювати з Києвом над «швидким, системним вирішенням» питання Волинської трагедії. За його словами, Україна та Польща знаходять «спільну мову й методи спільних дій», коли йдеться про проблему Волинської трагедії «і ці делікатні, драматичні питання нашої історії».
● Зеленський назвав кількість військових у ЗСУ. Президент Володимир Зеленський розповів під час пресконференції з польським прем'єром Дональдом Туском, що чисельність ЗСУ становить 880 тис. людей, тоді як кількість російських військ в Україні сягає близько 600 тис. Але через необхідність для Сил оборони берегти всю територію України ворог може забезпечити собі чисельну перевагу на окремих напрямках фронту.
При цьому Зеленський зазначив, що Україна підтримує ідею залучення іноземного контингенту, але наголосив на необхідності чіткого розуміння його формату та перспектив розвитку української армії.
● Франція таємно провела навчання під кодовою назвою Персей із розгортання військ спеціального призначення в Україні для відбиття російського прориву з території Білорусі. Про це написало французьке видання Intelligence online.
● Наступна зустріч Контактної групи з питань оборони України у форматі Рамштайн відбудеться в Брюсселі перед Мюнхенською конференцією з безпеки, яка запланована на 14−16 лютого.
● Стався обмін полоненими. Україна і РФ провели обмін полоненими, під час якого додому повернулося 25 українських військовослужбовців. За словами президента Володимира Зеленського, серед повернених як цивільні, так військові, зокрема захисники Маріуполя, Азовсталі, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини. Він додав, що повернені з полону мають важкі поранення та хвороби. Кожен із них отримає всю необхідну медичну допомогу.
● Росіяни знову атакували ракетами Україну. У ніч проти 15 січня російські окупанти вдарили по Україні ракетами різних типів повітряного, наземного та морського базування, а також ударними БпЛА типу Shahed і дронами-імітаторами інших типів. Сили ППО збили 77 зі 117 повітряних цілей противника.
РФ атакувала об'єкти української енергетики, зокрема газову інфраструктуру на Харківщині, Львівщині та Івано-Франківщині. Внаслідок російської атаки є ураження об'єктів.
● ППО переводять у піхоту. Аналітики проєкту DeepState відреагували на вчорашню інформацію про переведення фахівців Повітряних сил в піхоту, заявивши, що отримали повідомлення від близько сотні українських бійців, які розповідали про подібні випадки.
«Перше, на що хочеться звернути увагу, — проблема дійсно є і, на жаль, вона є систематичною. Про це говорили раніше, намагалися звернути увагу, але остання директива про переведення стала ледь не однією з наймасштабніших», — пишуть аналітики. За даними DeepState, відповідні події тривали щонайменше із середини 2023 року.
Напередодні у мережі та ЗМІ з’явилась інформація про скарги військових на те, що з Повітряних сил у 2024-му та на початку 2025 років почали масово переводити фахівців до Сухопутних військ для поповнення бойових бригад. Пізніше Генштаб відповів, що гостродефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил, які обслуговують літаки, у піхотні підрозділи переводити «не планувалося і не планується». А президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що обговорив ситуацію з командувачем Повітряних сил та доручив публічно пояснити, що відбувається, а також не допустити скорочення фахівців.
● ЄС планує вдарити по газу Путіна. Євросоюз розглядає можливість поступового введення обмежень на імпорт російського скрапленого природного газу та алюміній, повідомило агентство Bloomberg. Попередньо, такі обмеження увійдуть до 16 пакету санкцій ЄС проти РФ.
За інформацією видання, новий санкційний пакет включає обмеження на десятки суден тіньового флоту РФ, що перевозять російську нафту, і подальший експортний контроль за товарами, які використовуються у військових цілях. Цей крок також призведе до того, що ще більше банків відключать міжнародну систему SWIFT.
І насамкінець:
● В країні продовжили воєнний стан. Верховна Рада прийняла поданий президентом Володимиром Зеленським закон про продовження строку дії воєнного стану в Україні ще на 90 діб — до 9 травня.
Також парламент продовжив строку проведення загальної мобілізації на ті самі 90 днів.
● Президент відкоригував облік 17-річних призовників та жінок. Президент Володимир Зеленський підписав закон, який вносить зміни щодо взяття на облік 17-річних хлопців та жінок. Він передбачає, що кожного року з 1 січня до 31 липня юнаки, яким виповнюється 17-ть, мають стати на облік призовників. Відомості про них внесуть до Єдиного держреєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів. Стати на облік можна через електронний кабінет або безпосередньо у ТЦК. Якщо не стати на облік вчасно, потім зробити це можна буде лише через ТЦК.
Раніше терміни для взяття на облік 17-річних юнаків були коротшими — це потрібно було зробити протягом січня-березня. Також на облік добровільно братимуть жінок, які придатні до військової служби та мають намір пройти базову військову підготовку. Раніше цього не передбачалося. Крім того, перед початком занять базової підготовки громадян відправлятимуть на медичний огляд.
Пам’ятайте, що принесло вчора, живіть сьогоденням і вірте в майбутнє — своє та країни.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я