Найчастіше юрособи купують землю в Полтавщині, Дніпропетровщині, Сумщині

За матеріалами інтернет-видань 29.05.2024 270
Найчастіше юрособи купують землю в Полтавщині, Дніпропетровщині, Сумщині

В Україні у квітні 2024 року ринок сільськогосподарських земель продовжив зростання. Повідомляють аналітики  проєкту “Земля незламності” KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID АГРО.

Зазначається, що обсяги угод купівлі-продажу ділянок сільгосппризначення були найбільшими від початку повномасштабної війни у лютому 2022 року – 10,2 тис. угод купівлі-продажу (+4.6% до березня 2024 року). Частка юридичних осіб на ринку земель с/г призначення склала 20,2%.

Середні показники квітня 2024 року суттєво переважають середньомісячні показники обсягів ринку у 2023 році як за кількістю транзакцій  (+46,9%), так і за  площею земель в обігу (+49,9%).

Ціни купівлі-продажу сільськогосподарських земель у квітні 2024 року залишались на рівні січня-лютого 2024 року.  У квітні ціни на сільськогосподарську землю становили 41,5 тис. грн/га для всіх проданих сільськогосподарських земель (43,5 тис. грн/га у березні 2024 року) та 42,8 тис. грн/га для «товарних» земель (44,2 тис. грн/га у березні 2024 року).

Стабілізація цін на рівні попередніх місяців свідчить про те, що зростання ціни у січні 2024 року після відкриття ринку для юридичних осіб може розглядатись не як короткотермінове коливання, а радше як зростання внаслідок фундаментальних факторів, таких як очікування підвищення попиту на землю внаслідок розширення переліку учасників ринку. Нагадуємо, що у січні 2024 року було зафіксовано найбільше зростання ціни землі протягом одного місяця з моменту відкриття ринку сільгоспземель в Україні – на 13,3% у порівнянні з груднем 2023 року.

З моменту відкриття ринку земель для юридичних осіб 1 січня 2024 року станом на кінець квітня 585 компаній скористалися правом купівлі сільськогосподарської землі, з яких 320, тобто більш ніж половина компаній, придбали принаймні одну ділянку у квітні 2024 року. З початку цього року юрособи набули у власність 4485 земельних ділянок сукупною площею 13 тис. га, з яких 4,5 тис. га придбали у квітні 2024 року.

Переважна більшість земельних ділянок, придбаних юридичними особами – це колишні підмораторні землі. З 4485 придбаних ділянок 3376 є «товарними» землями, а ще 1061 – це землі з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», більша частина з яких також була під мораторієм до липня 2021 року.

Площа ділянок, придбаних бізнесом у 2024 році, розподілена за областями нерівномірно: 27% від сукупної площі придбаних юрособами ділянок розташовані в Полтавській області. До регіонів-лідерів також входять Дніпропетровська (12%) та Сумська (8%) області. Юрособи не придбали жодної ділянки лише у двох регіонах України, значна частина яких перебуває під окупацією – у Луганській області, а також в АР Крим.

Обсяги торгів на платформі “Prozorro.Продажі” у квітні 2024 року оновили рекорд за кількістю переданих в оренду комунальних ділянок з початку повномасштабного вторгнення. Всього було успішно передано в оренду 911 земельних ділянок сукупною площею 6,9 тис. га. Це на 10% більше від показників попереднього місяця за кількістю і на 3,4% – за сукупною площею переданих в оренду комунальних земельних ділянок. Відтак після падіння обсягів торгів протягом січня-лютого 2024 року вже другий місяць поспіль спостерігається відновлення.

Разом зі зростанням обсягів переданих в оренду земельних ділянок зростає й середньозважена ціна оренди комунальних земель. У квітні 2024 року вона становила 10,8 тис. грн/га, що є абсолютним рекордом з моменту повномасштабного вторгнення. Наразі ще зарано говорити про стійке зростання, оскільки ціни виросли на 21,7% проти минулого місяця і це може пояснюватись, для прикладу, географічною композицією успішних торгів – таке може спостерігатися у випадку, якщо більшість торгів відбулися в “найдорожчих” регіонах України, що суттєво впливає на середню ціну, але не відображає загальної тенденції на ринку.
У січні-березні 2024 року до громад надійшло вже майже 9,4 млрд грн податкових надходжень, пов’язаних з обігом та використанням земель с\г призначення. Це на 10% перевищує аналогічне значення за 2023 рік.
За перші три місяці 2024 року частка цих доходів у сукупних податкових надходженнях громад зросла з 12% до 14%. Відтак, ринок сільськогосподарських земель відіграє вагому роль у збереженні фінансової спроможності на місцевому рівні.
 

 

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО

 

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ