Одягаю вишиванку і повертаю собі життєві сили
Ви, напевно, знаєте те відчуття, коли у спеку майже помираєте від спраги? Так і я, з такою ж жагою, давним - давно хотіла вишиванку. Ходила, працювала, спала, але нестерпно відчувала вишиванкоманію. І, мабуть, коли сильно переймаєшся, то вищі сили посилають тобі провідника, з яким можеш здійснити бажане.
Якось влітку, мандруючи Дніпровими вуличками, зустрічаюся зі знайомою, яка, між іншим, розповідає про свою роботу з вишивками, які візерунки сучасні, та де розшукує їх схеми. Потім додає, що її бабуся вишиванку в землі від совєтів ховала, потім їй передала, як святиню. Уявляєте, настільки дорогою і унікальною люди вважали вишиванку, щоб зберегти і потім передавати у спадок? Зерно, знаю, від радянських холуїв ховали, але щоб одяг...
На цих словах дах у мене зовсім з'їхав: сльози на очах, хочу вкрай вишиванку, ніби життя без неї зовсім неможливе. А, мабуть, так і було. Бо сильне бажання народжує сильні емоції, від яких спокою не діждешся. Повний розлад у собі і нервозність здобула. Взагалі, я не доміную свою не кращу рису характеру - "будь - якою ціною треба". Але моя гарячковість і запал не стихали. Тому, коли Діонізія, так звали мою співрозмовницю, почала розпитувати, що саме хочу, які квіти, колір сорочки, не здивувалася запитанням. Для мене було головне - щоб червоні квіти і яскраві. Ніби треба було щось ними приховати і прикрити. І тут жінка впевнено і ствердно заявляє, що мені не можна червоні квіти. "Ти й так неспокійно-гаряча, куди тобі ще жару. Будеш горіти в ній ще більше", - промовила Діонізія і розвернулася йти від мене.
"Які ж мої кольори?"- думаю, запитаю наостанок.
"Легкі, небесного кольору, щоб заспокоювали, наповнювали енергією і дарували умиротворення", - не тішила мене її відповідь.
На цьому розійшлися, обмінялися телефонами та й попрямували у своїх справах.
Через два тижні телефонує Діонізія і говорить, що моя вишиванка наполовину готова. Я оніміла: яка, колір, фасон не обговорювалися ж! Зустрічаємося, вона з торбиною, каже, принесла. Я, як мала дитина, сама до торбини тягнуся, цікавість зашкалює, дістаю частини білого полотна, а там... квіти як волошки, обрамлені темно - синім, чарівним орнаментом помережані - і такі вони рідні! Ніколи б не подумала, що здамся не червоному кольору. Діонізія сміється, я шокована переміною своїх вподобань, і не випускаю тканину з рук.
Ще минуло багато часу, доки я пошила з вишитого Діонізією полотна собі сорочку. Але вже не було невідступної манії. Я враз побагатшала на мільйони маленьких блакитних стьожків, хрестиків, кружечків, колосків, петельок, стібків - і це стало моїм оберегом, моїм одягом сили. Причому, зворотня частина вишиванки мала такий же бездоганний вигляд, без вузликів, як і зовні. Так у мене з'явилося свято: одягаю і наповнююсь заспокійливою енергією.
А ще добрим словом завжди згадую майстриню, відому у Дніпрі і за його межами - Діонізію Точену. Як її творче вміння переплавило моє нестерпне горіння. Буває ж...
Цю історію я згадала завдяки вишиванковій ініціативі Дніпропетровської обласної організації НСЖУ. Друзі-журналісти організували яскравий флешмоб, щоб нагадати всім, якою потужною і масштабною є українська культура.
Зі святом, дорогі читачі "Фермера Придніпров'я"!
Як сказала одна із дописувачок, вишивайте красивими нитками не тільки сьогоднішній день!
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я