Побут і фольклор жителів Протовчанської паланки 32 роки тому дослідив Василь Скуратівський, - Віталій Панко

За матеріалами інтернет-видань 09.08.2023 383
На зображенні може бути: трава
   Упродовж 3-х місяців усього літа вікопомного 1991 року за моєю ініціативою була проведена етнографічна експедиція "Чумацькими шляхами" під керівництвом письменника-етнографа Василя Скуратівського, який усе докладно описав у власних творах. Були детально досліджені 33 населених пунктів колишніх козацьких поселень Протовчанської паланки - від південної Полтавщини до Нового Кодаку. Проведення експедиції було підтримане Дніпропетровським облуправлінням культури (керівник Р. Музольова, а пізніше В. Тальян), а також керівництвом тоді ще великого Царичанського району (В. Продан, В. Семенов).
   Фінансувала експедицію (6 500 крб.) київська фірма "Схід-Захід" (директор О. Ленін, він же директор Київського планетарію). В цікавій експедиції брали участь науковці Києва, Львова, Черкас та краєзнавці Петриківки (Л. Міщенко, В. Панко, пізніше Л. Решетняк). Метою експедиції був збір залишків матеріалів етнокультури і побуту нашого краю для розбудови історико-культурного і природно-екологічного комплексів на базі міжнародного туризму та заміського відпочинку жителів і гостей Дніпропетровщини (із ідеєю якої я тоді носився). Нижче матеріал учасника експедиції Архипа Данилюка. І моє зауваження, що споконвіку називалося с. Гречине (а не Гречане), адже тут мій кваківський родовід з діда-прадіда по материнській лінії.
Козацький хутір «Галушківка» - відпочинок у ...
   Як розповідав мені мій дід Квак Іван Трифонович (1901 - 1992), заселення родами нашого Приорілля відбувалося весною, під час повені. Випливали на дубах (довга довбанка) і вибирали незалиті узвищення. Там і осідали родами. Там, де лягала корова, було добре місце (корів теж везли човнами), там будували хату. А там, де лягала кішка, було негативне місце для хати. До речі, є мальовнича фінська картина, де на дубах пливли родами з насінням для нових поселень. Напевне, такі поселення мали назви перших поселенців. То ж і в нас такі козацькі кутки Петриківщини названі Патівка (Пата), Дорошівка (Дорош), Кучерявка (Кучер), Кошовівка (Кошовий), Сотницьке (Сотник є таке прізвище, хоча можливо і від посади), Полківниче (теж питання?), Судівка (напевне, козацький суддя жив).
    ГОСПОДАРСЬКІ БУДІВЛІ НА ЗИМІВНИКУ
МОЖНА РОЗГЛЯНУТИ НА ПРИКЛАДІ РЕКОНСТРУКЦІЇ ХУТОРУ ГАЛУШКІВКИ
   Хутір Галушківка (сучасна територія села Гречане Петриківського району у Дніпропетровщині) заснований наприкінці XVII століття козаками, що селилися на території Дикого Поля. Спочатку поселення входило до Самарської паланки. Пізніше, із середини XVIIІ століття – до Протовчанської паланки славного Війська Запорізького низового. Ідея створення в околицях Петриківки музею просто неба «Козацький хутір» витала в повітрі з 1991 року, коли етнографічна експедиція «Чумацькими шляхами» під керівництвом Василя Скуратівського невтомно досліджувала на території колишньої Протовчанської паланки архітектуру, народний одяг і тканини, лікарські рослини, фольклор, на¬родне мистецтво місцевих мешканців. Тут розвинені народні промисли, надто ж декоративний розпис.
На зображенні може бути: трава, вітряк та туман
  Етнографічним вивченням народного житла та господарських будівель Петриківщини на початку 90-х років докладно займався відомий львівський етнограф АРХИП ДАНИЛЮК. За його спостереженнями, для будівництва у Протовчанській паланці використовували глину, лозу, очерет, акацію, тобто матеріали, які були під руками. Побутували різні способи конструкцій стін. Найчастіше в хатах їх робили із лози («шелюга»), яка плелася вертикально між глицями (поперечними жердинами). Останні закріплювалися в проміжку між сохами або стовпами, чи слупами. Така техніка мала назву «стройової».
   Відомий спосіб прив'язування пучків очерету до глиць. Зрідка зустрічаються стіни, виготовлені з вальків глини у 20-ті роки XX ст. Стіни клунь виплітали між кіллям лозою, найчастіше горизонтально, потім обмазували глиною із соломою. Стелю майже всюди робили із лози, яка трималася на одному повздовжньому сволоку і 6-8 поперечних балках («слижах»). Виготовлені такими способами стіни вирівнювали сумішшю глини з половою і білили, залишаючи небіленими лише повздовжній сволок та «соху», що його підтримувала. Покривали хати очеретом, рідше соломою або комбінуванням соломи з оситнягом (подібний до ситнику).
   В с. Галушківка місцевий житель В. Налісний розповів про два способи покриття очеретом: «на коряжки», коли стебла очерету нижнім зрізом стирчать доверху рівно по всьому даху; «під навіс», коли стебла віттям звисають донизу. В інтер'єрі осель, що мали дві половини, виділялися масивні печі, які були в двох кімнатах (а якщо по одній, то в другій — грубка). При печах завжди знаходилися лежанки. Пізніше їх частково використовували під плити, на яких готували їжу.
Розпис стін та печі в ресторані Київ | Country house decor, Home decor  furniture, Traditional house
   З печами, що мають прямокутні комини, зблоковані грубки. В деяких селах у сінях ставили димарі, в яких влаштовували кабиці, де влітку варили їжу. В кінці XIX—на поч. XX ст. побутували садиби з відкритими дворами. Зафіксовані двори переважно з вінчатою забудовою, в яких хата — у глибині. Зрідка зустрічаються садиби з безсистемною забудовою.
   Огорожі бувають двох типів: пліт з лози, заплетеної горизонтально між кліттям; вал з недоїденого корму худоби і гною, що викидається з хлівів.
   Місцеві садиби вражають великою кількістю господарських будівель різних за формою, величиною і функціональним призначенням. Вони непогано збереглися, не зазнавши значних змін ще з минулого століття. Це — клуні, халаші, погрібники, катраги, буди, повітки, сараї, курнички, хліви, сажі. Окремі з цих будівель незнані в інших районах України або вже зникли.
   З цих споруд особливо цікаві катражки, погрібники, халаші, клуні. У загальних рисах вони нагадують відомі в Україні курені. В їхній конструкції головна роль відводиться три-чотирисхилому очеретяному даху. Двері влаштовують як у причілковій, так і довшій стінах. Найпримітивніші з цих будівель катражки, які використовують для зберігання сіна. Декілька років тому на території хутора патріотом України Анатолієм Ламзою та його родиною розпочата відбудова макету Галушківської Січі.
Козацький хутір Галушківка, Україна — детальна інформація з фото
   За «китою» (плетеною огорожею Січі) розбудовані спостережні вежі, і курені, і місця для стрільби з лука, метання списа тощо. Передбачено відбудову дерев’яної козацької церкви Святої Покрови. На території Січі розташовано три селянські садиби, збудовані наприкінці ХІХ століття. В першій з них корчма та музей сільського побуту. В другій хаті, де раніше мешкав і творив сільський художник, розташований міні-готель. Тут збережений інтер’єр початку ХХ століття.
 Віталій Панко, ексочільник управління внутрішньої політики Петриківської РДА, сторінка ФБ.
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ