Про липень місяць, який щойно минув

За матеріалами інтернет-видань 09.08.2024 108
 

Нотатки метеоролога

            ТЕПЛІШИЙ ЗА КЛІМАТИЧНУ НОРМУ ОСТАННЬОГО СТОЛІТТЯ

Тетяна  АДАМЕНКО,

        начальник відділу агрометеорології Українського гідрометцентру.

 
 

МІСЯЦЬ, що минув, у першій своїй половині відзначився надзвичайною спекою. Крім того, що тривалий час було дуже спекотно на всій території країни, так ще й спостерігався дефіцит опадів, що в комплексі призвело до повітряно-ґрунтової посухи. Відтак у багатьох районах південних, центральних та східних областей різко погіршилися умови для формування врожаю пізніх сільськогосподарських культур, зокрема кукурудзи, сої, соняшнику. Такі неприємні особливості мав цьогоріч липень — «екватор» літа.

Настає серпень, останній місяць календарного літа. Хоча метеорологічне літо (період із середніми добовими температурами повітря вище плюс 15 градусів) зазвичай у південних областях триває майже до кінця, на решті території — до середини місяця.

Лише наприкінці серпня з’являються ознаки осені у вигляді часткового пожовтіння листків на деревах. Розподіл температури повітря останнього літнього місяця ще має типовий літній характер. Найвища середня місячна температура повітря плюс 20-23 градуси спостерігається у південних та південно-східних областях, на решті території — 16-19 градусів тепла. На початку серпня часто буває так тепло, як і в липні, в окремі роки (наприклад, 2010-го) саме на початку серпня відзначалися найвищі (максимальні) температури повітря.

За багаторічними спостереженнями метеостанцій України, у найспекотніші роки максимальна температура повітря досягала 36-40, а на півдні та у Луганській області — 41-42 градусів вище нуля. Аномальними вважаються роки, коли серпень тепліший за липень. Однак такий температурний розподіл буває не досить часто. Найяскравіший випадок такої аномалії — серпень далекого1930 року. Як свідчать архіви, тоді в Україні упродовж останнього літнього місяця стояла надзвичайна спека — температура повітря майже до останніх днів літа досягала 38-40 градусів тепла. Дуже спекотно було і в серпні 1998, 2010, 2015 років, коли у південно-східних областях температура підвищувалася до 37-42 градусів.

Але навіть за такої температури повітря літо не повертається. За статистикою метеорологічних спостережень, у північній частині України та в гірських районах наприкінці серпня один раз на 10 років на поверхні ґрунту вже трапляються перші приморозки.

   За кількістю опадів останній місяць літа зазвичай сухіший за липень та червень, проте для нього характерні часті грози. Опади розподіляються нерівномірно. Найбільше їх буває в гірських районах — в середньому до 110-140 мм, найменше — в причорноморських степах — 25-28 мм. У південних областях можливі суховії упродовж 3-6 днів.

За розрахунками синоптиків Українського гідрометцентру, нинішнього літа серпень розпочнеться не дуже спекотною погодою, проте є ймовірність того, що в середині місяця знову розпочнеться хвиля спеки.

Загалом серпень очікується теплішим за кліматичну норму на 2-2,5 градуса. Середня місячна температура повітря прогнозується у степових областях близько 21-26, лісо­степових — 20-23 градуси тепла. У західній частині країни за прогнозом буде прохолодніше — середня місячна температура становитиме 17-19 градусів.

Місячна кількість опадів у серпні у західних та південних областях очікується близькою до кліматичної норми — 80-100%, у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Дніпропетровській, Луганській, Донецькій областях опадів, імовірно, буде менше за норму — близько 70% середніх багаторічних значень.

При використанні місячного прогнозу треба пам’ятати, що довгострокові прогнози погоди справджуються в середньому не більш ніж на 60-70 відсотків.

                              (Газета українських селян "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")
 

 

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ