Про причину лісових пожеж у Каліфорнії

Новини компаній 16.01.2025 87
Про причину лісових пожеж у Каліфорнії
Згідно з коментарем  Анжеліки Ганчук, синоптикині Укргідрометцентру, у південній Каліфорнії досі вирують кілька масштабних лісових пожеж. Причини їх виникнення ще розслідуються, але, за даними Лісової служби США, такі пожежі у 85% випадків спричиняються людиною — навмисно або випадково. Однак є різниця між тим, що запалює пожежу, і тим, що в природі дозволяє їй поширюватися.
 
Тож чому каліфорнійська пожежа так катастрофічно поширилася?
Основним винуватцем катастрофічності ситуації в каліфорнійському регіоні є вітри Санта-Ана. Ці північно-східні вітри дмуть із внутрішньої сухої та гарячої частини материка до узбережжя, набираючи швидкість під час проходження через звуження у гірських хребтах, що оточують прибережну міську зону.
Вони дмуть у протилежному напрямку до звичайного морського потоку, який зазвичай приносить вологе повітря з Тихого океану в цей регіон. Відсутність вологи у повітрі висушує рослинність, роблячи її легкозаймистою.
Коли сухе повітря з континенту й гір на великій швидкості огортає рослину, вона віддає всю свою вологу в повітря і миттєво висихає. Це явище отримало назву «ефект атмосферного фенового висушування». Враховуючи, що в регіоні вже тривалий час тривала посуха, додаткове висушування перетворило рослинність на один суцільний сірник, що спалахнув за мить. Такий стан рослинності дозволив їй спалахувати від іскор, які розносив сильний вітер.
Зазвичай вітри Санта-Ана — це осіннє явище, але воно може спостерігатися в регіоні щороку від 10 до 25 разів. При цьому вологість повітря не перевищує 10%. Нам складно уявити такі умови, бо в Україні таких низьких значень не буває — це фактично пустельні умови.
Яка роль Ель-Ніньйо у пожежах?
Однозначно так! Під час фази Ель-Ніньйо нагрівається частина Тихого океану, що веде до його випаровування, а також до підігріву від теплої води повітря атмосфери. Чим тепліша атмосфера, тим більше води у вигляді пари вона може вміщувати, яка при цьому не перетворюється на дощ. Саме тому для багатьох регіонів тепле повітря веде до відсутності вологих туманів та роси й підвищення пожежної небезпеки, як це відбувається у нас, в Україні.
Натомість у Каліфорнії волога наштовхується на гори й призводить до рясних, але короткочасних злив. Трави й чагарники інтенсивно ростуть, а потім відбувається різкий перехід до сухого сезону — рослини висихають і слугують паливом для пожеж.
Чи мала вплив зміна клімату?
На жаль, багато лісових масивів через зміну клімату втратили свій імунітет до пожеж, адже поступово в регіоні скорочуються вологі дні з туманами та серпанком, які захищають рослини від висушування й легкозаймистості. Це стало причиною поширення пожежонебезпечного періоду й на січень у Каліфорнії. Для регіону дуже цінною є роса. Якщо є роса, пожеж не буде. І саме на явище роси дуже впливають кліматичні зміни: роса поступово зникає в усіх містах на Землі.

Для України такі явища взимку є нетиповими завдяки високій вологості повітря. Втім, дим від пожеж позначиться на глобальній якості повітря та погоді для всієї планети.

 

Український гідрометеорологічний центр

 

 

 
Теги: ОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ