ШЛЯХ ДО ЧЛЕНСТВА В ЄВРОСОЮЗІ ВІДКРИТО
Брюссель рекомендував почати переговори щодо вступу України та Молдови, рішення за лідерами 27 країн ЄС
8 листопада
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на пресконференції в Брюсселі, 8 листопада 2023 (Фото:REUTERS/Yves Herman)
У середу, 8 листопада, Україна почула історичний висновок Євросоюзу. Єврокомісія вирішила, що Київ достатньою мірою виконав сім критеріїв і з Україною можна розпочати офіційні переговорів про вступ до ЄС. Тепер відповідне рішення має приняти Єврорада, тобто лідери 27 країн ЄС.
Єврокомісія також рекомендувала Європейській Раді ухвалити рамки переговорів з Україною після того, як Київ остаточно завершить втілення необхідних реформ.
Таку оцінку було озвучено сьогодні в щорічному звіті Європейської комісії, який детально описує прогрес країн, що бажають приєднатися до 27 держав ЄС, у виконанні необхідних економічних, правових та інших критеріїв. На спеціальній пресконференції рішення оголосили голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і єврокомісар з питань сусідства та розширення Олівер.
Щодо України йшлося про сім критеріїв, які Брюссель висунув Києву ще в червні 2022 року, коли було затверджено статус України як кандидата на вступ до ЄС. Єврокомісія вважає, що Україна виконала понад 90% цих вимог.
Серед них були вимоги щодо:
- законодавчої процедури відбору суддів Конституційного Суду України (на основі оцінки доброчесності, професійних навичок та відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії);
- відбору кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- посилення подальшої боротьби з корупцією, зокрема на найвищому рівні; призначення нових керівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро;
- відповідності українського законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам FATF; стратегічного плану реформування всього правоохоронного сектору;
- антиолігархічного закону для обмеження надмірного впливу олігархів на економічне, політичне та суспільне життя;
- подолання впливу корисливих інтересів шляхом прийняття закону про ЗМІ;
- завершення реформи законодавчої бази щодо національних меншин відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.
Висунувши ці вимоги, Єврокомісія залишила за собою можливість відкликання статусу кандидата у разі їх невиконання.
Тепер, коли ЄС визнав прогрес України у виконанні критеріїв, наступним етапом для України має стати початок процедури офіційних переговорів про членство в Євросоюзі.
Переговори про членство в ЄС будь-якої країни розпочинаються лише після одноголосного рішення усіх 27 держав-членів про те, що така країна-кандидат виконала всі проміжні завдання та готова до початку перемовин. Натомість Угорщина погрожує ветувати початок переговорів з Україною щодо вступу до ЄС.
Голова МЗС України Дмитро Кулеба у відповідь на це закликав «переживати проблеми в міру їх надходження» і запевнив, що в ЄС наразі є консенсус щодо того, що в грудні 2023 року Україна може вийти на рішення Євроради приєднання України.
Напередодні Президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні 7 листопада підкреслив важливість звіту Єврокомісії.
«Ми очікуємо історичний висновок Євросоюзу — звіт щодо виконання Україною рекомендацій Єврокомісії. І вже готуємо наші подальші кроки після цього звіту. Нашу законодавчу роботу, посилення інституцій держави. Україна вже пройшла великий шлях у наближенні до Євросоюзу, і наша держава абсолютно свідома того, що набути членство в Євросоюзі - це і політичне рішення всіх країн, які вже у спільноті та хочуть бачити нову державу в Євросоюзі, але це також і робота самої держави», — підкреслив Зеленський.
Єврокомісія оголосила історичне рішення щодо України — онлайн
14:15 Україна буде «активом, а не тягарем» ЄС, коли стане повноправним членом — Кулеба
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв'ю Euractiv заявив, що надати Україні членство в ЄС — в інтересах як Угорщини, так і Словаччини, які нині опираються цьому рішенню.
«Україна не є тягарем, Україна є активом. Якби ми були тягарем, ніхто б серйозно не говорив про членство України в ЄС — не забувайте, що ми 44-мільйонна нація, ми дуже великий ринок», — сказав Кулеба.
«І економічно джерелом процвітання ЄС в його нинішньому вигляді є спільний ринок. Зі вступом України спільний ринок розшириться в геометричній прогресії, і це принесе вигоди», — відзначив він.
Він сказав, що українці роками були розчаровані «нездатністю ЄС пообіцяти Україні перспективу членства». «З боку ЄС було б безвідповідальним вчинком втратити цю історичну можливість зробити крок до розширення не лише з Україною, але й з усіма іншими країнами», — додав він.
14:10 Результат величезної роботи України під час війни — Стефанишина про рішення ЄС
Віце-прем'єр-міністр України з питань європейської інтеграції Ольга Стефанішина відреагувала на рішення Єврокомісії.
«Єврокомісія рекомендує почати переговори про членство з Україною. Це результат величезної роботи, виконаної країною під час війни. Більше коментарів і думок, зокрема щодо наступних кроків, трохи згодом» , — написала вона.
14:00 «Україна як нація і країна сильніша, ніж будь-коли, і це лише показує, як важливо стояти поруч з Україною і підтримувати її. Дуже важливо обрати бік в такі визначальні часи» — фон дер Ляєн у відповідь на запитання про те, як можна давати сигнал про вступ Україні, якщо війну не завершено, а частину української території окуповано.
13:58 Відповідаючи на запитання іноземних журналістів про те, чи не зашкодить вступу України проблема корупції, фон дер Ляєн нагадала, що вже десять років, від часі Революції гідності, Україна демонструє свій чіткий вибір на користь ЄС, веде боротьбу за нього і постійно проводить реформи та впроваджує антикорупційні практики.
13:48 Україна виконала понад 90% критеріїв для початку переговорів — Єврокоміссія
Фон дер Ляєн сказала, що Україна виконала «понад 90%» необхідних кроків, окреслених Єврокомісією минулого року, особливо відзначивши судові реформи та зусилля по боротьбі з корупцією.
«Україна продовжує стикатися з величезними труднощами і трагедіями, спровокованими російською агресивною війною, і все ж українці глибоко реформують свою країну, навіть у той час вони ведуть війну, яка є для них екзистенціальною», — наголосила голова Єврокомісії.
За її словами, решта реформ в Україні уже на шляху втілення, «це добре, і Комісія високо оцінює ці зусилля». «І на цій основі ми сьогодні рекомендували Європейській Раді розпочати переговори про вступ», — зазначила вона.
За словами Урсули фон дер Ляєн Єврокомісія також рекомендувала Єврораді (лідерам 27 країн ЄС) ухвалити рамки переговорів після того, як Україна проведе поточні реформи.
13:40 «Ми можемо почати переговори [з Україною і Моловою] вже негайно, як тільки Європейська рада прийме рішення» — уточнила у відповідь на запитання журналістів Урсула фон дер Ляйєн.
13:30 Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори про вступ України та Молдови до ЄС
Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляйєн оголосила сьогодні, що Єврокомісія рекомендує Єврораді розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою.
Єврокомісія також рекомендує розпочати переговори про вступ до ЄС з Боснією та Герцеговиною, «щойно буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства», сказала вона.
Також рекомендовано, щоб Єврорада надала Грузії статус країни-кандидата за умови проведення певних реформ.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я