СОЦІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ НАПЕРЕДОДНІ ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Прес-реліз 22.08.2023 З цими результатами соціологічного дослідження, проведеного напередодні чергової річниці Незалежності, з нами поділилася Дніпропетровська обласна організація Національної Спілки журналістів. Ясна річ, що з метою познайомити працівників Засобів масової інформації з тими настроями, переконаннями та очікуваннями, які сьогодні переважають серед наскелення України. Але ми знгайшли за потрібне, аби якомога більший і чисельніший загал українців зміг лізнатися реальну ситуатацію в державі, звірити її з власним баченням перебігу подій через 32 роки після здобуття Україно. історичної та вимріяної багатьма попередніми поколіннями Незалежності. Тим паче в непростих, навпаки складних умовах воєнного стану, визвольної знову по суті війни з рашистської окупації.Сподіваємося, що підсумки дійсно ретельних соціологічних опитувань неодмінно підтримають наш національний дух, надихнуть не пасувати і не занепадати духом і вірити, вірити у нагу Перемогу. |
Отже «День Незалежності України: Опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні, з 9 по 15 серпня 2023 року. Опитування методом face-to-face проводилося у:
Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою. Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення досліджуваних територій станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення). Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян. Основні результати дослідження
Однак у короткостроковій перспективі ці очікування не виправдалися, і впродовж 2020-2021 років домінували негативні оцінки розвитку подій у державі. Переважання позитивних оцінок у 2022-2023 роках, вочевидь, не пов’язано з тим, що громадяни вважають повномасштабну війну позитивним явищем. Скоріше, повномасштабна війна змінила призму, крізь яку українці оцінюють стан справ у державі. В умовах повномасштабної війни українська держава та народ опинилися перед екзистенційною загрозою. Однак і держава, і народ виявили волю до спротиву, й Україна вже півтора року ефективно чинить опір агресору. Найімовірніше, позитивні оцінки нині переважають саме через зростання в очах українців цінності своєї держави, яка раніше не стикалася з такими масштабними загрозами для свого існування. Регіон походження чи вік респондентів не відігравали суттєвої ролі в оцінці стану справ у країні, хоча відносно менше позитивних оцінок спостерігалося на Півдні. Істотним був вплив матеріального становища громадян на їхню думку про стан справ у країні – серед українців з вищим рівнем достатку домінували позитивні оцінки, і навпаки – менш заможні респонденти були схильні оцінювати розвиток подій в Україні негативно.
Залишки «туги» за СРСР притаманні радше старшим поколінням (хоча і люди старшого віку вже позитивно ставляться до розпаду СРСР), а також людям з нижчим рівнем матеріального достатку.
Повномасштабна війна та зростання цінності держави в очах громадян зумовили переосмислення свого минулого життя в незалежній Україні. Істотно зросла кількість тих, хто вважає, що за роки незалежності було більше позитивних подій, натомість зменшилася частка песимістів.
Підтримка незалежності нині є найвищою за останні понад 20 років. Підтримка зросла навіть порівняно з періодом 2014-2021 років, коли вона вже домінувала порівняно з періодами до 2014 року. Джерело візуалізації: Розумний О. Незалежність України як вибір. Центр Разумкова. URL: https://razumkov.org.ua/statti/nezalezhnist-ukrainy-iak-vybir.
Гордість за своє громадянство наразі є найвищою за всі роки незалежності України.
Дещо менше таких позитивних оцінок на Півдні (42%) та Сході (57%), а також серед людей старшого покоління (58%). Хоча навіть у цих регіонах та вікових групах позитивні оцінки переважають.
Шлях до перемоги чи «втома від війни»: чи готові українці до поступок агресору?
Дещо більшу готовність йти на поступки (окрім територіальних) демонструють респонденти на Півдні та трохи більшою мірою – на Сході. Однак навіть у цих регіонах більшість опитаних вважає неприйнятними будь-які із розглянутих поступок. Аналіз результатів опитування також показав, що близько половини респондентів, які вважають, що «заради миру варто йти на будь-які компроміси» (таких 8% загалом), насправді вважають вищезазначені поступки з боку України неприйнятними (у випадку територіальних поступок – 2/3). Із тих, хто думає, що «можна йти на компроміси, але не на всі», 2/3 насправді вважають неприйнятними жодні поступки з боку України.
На Сході та Півдні дещо більше тих, хто вважає, що у такому разі варто починати переговори з рф про припинення війни. Але загалом таке переконання в українському суспільстві наразі не домінує. |
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я