Справи пенсійні: а як бути з материнським стажем?

За матеріалами інтернет-видань 17.05.2024 625

 

На запитання читачів газети «Сільські вісті» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«Я народилася 12 квітня 1969 року. Навчалась у педагогічному виші з 1986-го по 1991 рік — 4 роки 9 місяців. Маю 32 роки безперервного педагогічного стажу з 15 серпня 1991-го. Була в декреті 3 роки — з 1996-го по 1999 рік. Чи зараховується все це в загальний стаж і чи можу я в травні 2024 року оформити пенсію за вислугу років?»

Соломія БЕЛЬБАС.

с. Бичківці Чортківського районуТернопільської області.

ВСЕ, про що ви написали, має бути зараховано до загального стажу. Зауважимо, що навчання до педагогічного стажу не зараховують — тільки в загальний стаж. Період декрету, швидше за все, зарахують на підставі трудової книжки, якщо на той час у вас був запис у трудовій і це була саме декретна відпустка. Цей стаж може піти як у загальний, так і в педагогічний. Звісно, все це буде зараховано за наявності необхідних документів (диплом, трудова книжка, свідоцтво про народження дитини) і за умови сплати страхових внесків починаючи з 1 січня 2004 року.

А от питання щодо права на пенсію за вислугу років є дещо складнішим. Чинним законодавством пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я і соцзабезпечення вже не передбачені. Виняток зроблено лише для тих, хто станом на жовтень 2017-го вже мав 26 із половиною років вислуги. Тоді ще діяв перехідний період, а потім цей вид пенсії повністю скасували.

Отже, якщо ви працювали педагогом безперервно з серпня 1991 року, то 26 років педагогічного стажу набігає саме 2017-го. Проте необхідно 26 років і 6 місяців. Тобто кількох місяців, на жаль, не вистачає.

Це здається дуже несправедливим, але за таких обставин доведеться йти на звичайну пенсію за віком після досягнення 60 років, тобто 2029-го. Тоді треба буде мати не менше 35 років загального стажу. З урахуванням навчання вони у вас уже є. Якщо ви продовжите працювати, то є ймовірність, що пенсію призначать трішки раніше, 2028-го, адже тоді почне діяти норма, згідно з якою особи, які набули 40 років стажу, можуть виходити на пенсію передчасно, незалежно від віку.

Крайній варіант — спробувати звернутися до суду з вимогою оформити пенсію вже зараз, у 55 років, наполягаючи на тому, що скасування пенсії за вислугу років порушило ваші права.

 

«Я народилася в 1961 році. У мене троє дітей — 1979, 1982, 1987 років народження. Але жодна дитина до пенсійного стажу не увійшла. Хочу спитати, коли і як враховують роки догляду за дитиною до стажу? Всі документи на дітей у Пенсійному фонді є».

Олена ГРИМАЙЛО.

с. Чубівка Подільського району Одеської області.

ДО СТАЖУ зараховується час догляду непрацюючій матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною трирічного віку. Це стосується періодів до 2004 року, що передбачено Законом «Про пенсійне забезпечення». Акцент робиться саме на непрацюючих жінках. Якщо у відповідні роки ви офіційно працювали, то стаж зараховується за трудовою книжкою, і тоді відомості про дітей не враховуються.

Наприклад, згідно із записами трудової книжки, жінка відпрацювала на одному місці 20 років — з 1975-го по 1995 рік. Можливо, вона протягом цього часу була в декреті. Але весь цей час і так зараховують до стажу, бо в трудовій книжці є запис про безперервну роботу протягом усіх 20 років.

Інша справа, коли жінка офіційно не працювала певний період часу і народила дитину. Тоді час догляду за дитиною може бути врахований до загального стажу на підставі наданого до Пенсійного фонду свідоцтва про народження дитини (але не більше трьох років за кожну дитину). Тобто в Пенсійному фонді дивляться, чи були у жінки перерви в роботі. Якщо на час такої перерви у жінки народилася дитина, то догляд за нею зараховують до стажу.

Схожий принцип діє і після 2004 року. Але тут головним фактором є сплата страхових внесків. До стажу зарахують або періоди, коли жінка працювала і підприємство за неї сплачувало страхові внески до Пенсійного фонду, або коли жінка отримувала допомогу для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що також має офіційно відображатися у реєстрі застрахованих осіб.

Якщо жінка перебуває у трудових відносинах із підприємством і народжує при цьому дитину, це не означає, що стаж за цей період має подвоюватися. Зараховується або робота, або догляд за дитиною до трьох років.

            Газета захисту інтересів і прав селян України "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ"

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ