Вчора запитання - сьогодні відповідь: ВИЗНАННЯ ЛЮДИНИ БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ
Підготувала Надія ЛЕВЧУК.
«Хочу продати будинок і переїхати жити до доньки. Однак половина хати у власності брата, який понад 10 років тому поїхав кудись начебто на заробітки і відтоді не подавав жодної звістки. На жаль, він був людиною неблагополучною: пиячив, не працював, мав сумнівних знайомих. Переказували, що подався до росії і там загинув. Чи можна оформити якийсь документ, щоби продати хату без нього», — цікавиться Галина В. із Бориспільського району Київщини.
ЯКЩО з людиною втрачено зв’язок і протягом тривалого часу не вдається встановити її місцезнаходження, за рішенням суду її можна визнати безвісно відсутньою чи померлою. Це необхідно для врегулювання майнових питань та захисту осіб, яких мала би утримувати зникла особа.
Фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. У разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається:
— перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості;
— в разі неможливості встановити цей місяць — перше січня наступного року.
На підставі рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою нотаріус за останнім місцем її проживання:
описує належне їй майно;
встановлює над майном опіку.
Опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою:
приймає виконання цивільних обов’язків на її користь;
погашає за рахунок її майна борги;
управляє цим майном в її інтересах.
За заявою заінтересованої особи опікун над майном особи, яка визнана безвісно відсутньою, надає за рахунок цього майна утримання особам, яких він за законом зобов’язаний утримувати. Опіка над майном припиняється у разі скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою.
Фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо:
на місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом 3 років;
вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, — протягом 6 місяців;
є можливість вважати фізособу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру — протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Важливо! Фізична особа, яка зникла безвісти у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу 6 місяців.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Людина, яка зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті. Правові наслідки оголошення особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Спадкоємці фізособи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом 5 років нерухоме майно, що перейшло до них у зв’язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Для визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою заінтересована особа має подати до суду відповідну заяву:
за місцем проживання заявника;
за останнім відомим місцем проживання особи, місце перебування якої невідоме;
за місцезнаходженням її майна.
У заяві повинно бути зазначено:
для якої мети необхідно заявникові визнати особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою;
обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували їй смертю, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Суд розглядає справу за участі: заявника; свідків, зазначених у заяві; осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати.
За результатами розгляду суд ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Всеукраїнська газета "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ"
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я