Актуальна соціальна панорама березня 2024 року

За матеріалами інтернет-видань 16.03.2024 1808

 

Олена БЕГМА

Зросли ціни на землю

ПОЧАТОК року ознаменувався стрибком цін на землю сільськогосподарського призначення. Так, іще торік у грудні середня вартість землі становила 37 тис. грн/га, а вже у січні 2024-го — 41,9 тис. грн/га, що еквівалентно зростанню на 13,3%. Про це йдеться у звіті Київської школи економіки.

Ключовим чинником цієї тенденції експерти називають підвищення попиту через відкриття з 1 січня поточного року ринку землі для юридичних осіб. Відтак за підсумками першого місяця 2024-го правом купівлі сільгоспугідь вже скористалися 84 юридичні особи, які разом придбали 498 земельних ділянок сукупною площею 1461 га, тобто 10,4% від загального розміру проданих нині вгідь (13 961 га). Площа ділянок, придбаних юрособами у січні цього року, розподілена за областями нерівномірно: 60% припадає на Полтавську область. Водночас юридичні особи не придбали в цьому місяці жодної ділянки в Одеській та Чернівецькій областях, а також у регіонах, на значній території яких триває окупація або бойові дії: Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області.

Нагадаємо, від початку року також збільшився ліміт купівлі сільгоспземлі однією особою — до 10 тис. га.

Звільнять навіть без поважної причини

НЕЗАБАРОМ українців стане простіше звільняти з роботи. При цьому поновитися на ній навіть через суд навряд чи буде можливим, оскільки новий Трудовий кодекс, який розглядають в Україні, дасть більше прав роботодавцям і менше — найманим працівникам.

Приміром, сьогодні працедавцю потрібні доволі вагомі причини, аби звільнити співробітника, який його не влаштовує. При цьому він має зафіксувати причину звільнення та заздалегідь попередити людину. Причинами можуть бути прогули, поява на роботі в нетверезому стані, невідповідність кваліфікації працівника вимогам, що висуваються до його роботи, тощо. У разі ж ухвалення нового Трудового кодексу роботодавець зможе позбуватися найманих працівників «із причин економічного, технологічного, структурного або аналогічного характеру». Розпливчастість формулювання дасть змогу обґрунтувати причину звільнення будь-яким із цих пунктів. Можна буде звільнити працівника без попередження, але в цьому разі роботодавець має сплатити йому певну грошову компенсацію: подвійну ставку за кожний день, на який буде скорочено термін, відведений на попередження про звільнення.

Шлюб «без штампа у паспорті»

НАБУВ поширення варіант шлюбу без реєстрації в РАЦСі, коли партнери проживають разом, мають спільний побут, але не оформлюють стосунків документально. Чи вправі такі співмешканці претендувати на спільне майно у разі розірвання стосунків? «Шлюб без реєстрації також захищений українськими законами, — роз’яснює Мін’юст. — Його учасники мають певні гарантії щодо спільно нажитого майна, аліментів і навіть спадщини. Тобто майно, набуте за час спільного проживання пари, можна вважати власністю обох, і його можна поділити. Такі співмешканці можуть за певних умов вимагати одне в одного аліменти. Крім того, вони навіть можуть бути спадкоємцями одне одного».

Не погасив кредит — відберуть житло

УКРАЇНЦІ масово втрачають своє житло через невиплачені кредити. Існує ціла низка компаній, які дають кошти в борг під заставу нерухомості. Вони активно рекламують кредити під заставу квартири в розмірі 18% річних у гривнях, хоча насправді їхня реальна річна процентна ставка сягає 400%. А ще є драконівські штрафні відсотки за затримку оплати…

У реєстрі судових рішень ціла купа справ, коли позичальники намагаються оскаржити умови таких угод і судяться з кредиторами. Наприклад, торік у Львівській області ТОВ «Гелексі Фінанс» намагалось у судовому порядку стягнути з клієнта 207 620 грн. А позичав він 120 000 грн. Решта — відсотки та штрафи. В Києві через суд ця ж компанія забрала у боржника квартиру загальною площею 45,5 кв. м… За словами юристів, чимало фірм, що тепер кредитують під заставу житла, раніше викуповували у збанкрутілих банків право вимагати повернення валютної іпотеки.

Припинено прийом біженців

ЩЕ одна країна закрила центральний пункт прийому українських біженців — Нідерланди. Досі він знаходився в місті Утрехт і відігравав ключову роль у наданні допомоги та підтримки наших співвітчизників. «Пункт стикається з критичним переповненням біженцями. Умови проживання ускладнилися через довгі черги до санвузлів і недостатню приватність, що спонукало владу до закриття центру для нових осіб», — ідеться у повідомленні. Двері пункту прийому обіцяють знову відкрити, коли кількість українців у ньому зменшиться. Так що, виходить, новоприбулим утікачам од війни, якщо вони не мають у цій країні знайомих чи спонсорів, фактично «нікуди подітися».

Скільки нас достеменно? Не відомо

В Україні вже понад 23 роки не проводився перепис населення. Спершу його хотіли зробити 2011-го, але через брак коштів уряд переніс захід на два роки. У 2013-му його знову відстрочили — спочатку на 2016-й, а потім через російську військову агресію — на 2020-й рік. 2021-го Мінцифри провело свій підрахунок населення виключно за наявними держреєстрами. Проте результати його було визнано сумнівними, і Президент Володимир Зеленський того ж року заявив, що ухвалено «остаточне рішення» про проведення перепису населення в лютому 2023-го. Проте почалось повномасштабне вторгнення рф. Відтак, згідно із законодавством, найближча можливість для підрахунку нас «по головах» з’явиться лише через шість місяців після скасування режиму воєнного стану в країні.

Забракло грошей на соціальні виплати

ВОЧЕВИДЬ, гряде скорочення соціальних виплат, спричинене затримкою міжнародної допомоги. Про це повідомили у Верховній Раді. Зокрема, депутат від «Слуги народу» Дмитро Наталуха зазначив: «Я вважаю, в умовах дефіциту бюджету якісь соціальні послуги держава має продовжувати надавати, але їх обсяг... напевно має бути скорочений». Утім, зменшення соціальних гарантій суперечить Конституції України. Зрештою, чи знають «слуги народу», в яких і без того украй складних умовах нині доводиться виживати мільйонам українських родин? Можливе скорочення інших витрат, але «соціалку» має бути забезпечено.

Нова сума мінімалки

В УКРАЇНІ з 1 квітня мінімальну зарплату підвищать із 7100 до 8000 грн. У результаті збільшаться мінімальні суми податків для фізосіб-підприємців, крім того, підвищиться гарантований розмір пенсії для певної категорії. Ідеться про пенсії, які отримують українці у віці від 65 років, що виконали норми стосовно стажу. За законом вони мають право на виплату в розмірі 40% мінімалки. Зараз це 2840 грн, а з 1 квітня — 3200 грн. Також зміняться розміри деяких платежів і лімітів…

Втім, не варто розраховувати на те, що в умовах повномасштабної війни та рекордного дефіциту бюджету індексація зарплат повністю компенсує інфляцію, застерігають експерти. Загалом мінімальна зарплата в Україні залишається чи не найнижчою у Європі.

     Всеукраїнська газета захисту інтересів і прав жінок "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ"

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ