БУДУВАЛИ, БУДУВАЛИ І НАРЕШТІ... ЩЕ НЕ ЗБУДУВАЛИ

Микола Нечипоренко 29.11.2024 80

 

Не хочеться, але пригадується радянської пори мультфільм, у якому улюбленець тодішньої дітвори Чебурашка урочисто й схвильовано виголосив промову. А  саме: «Будували ми, будували і нарешті збудували». У нашому ж теперішньому випадку відбувається все навпаки. Також будували і будували, одначе нарешті чи й досі не збудували. Щось не заладилося, пішло зовсім не так і раз, і вдруге, і втретє. Історія настільки неординарна і у дусі теперішніх причуд, що не повідати про неї великий гріх. Тим паче, що також пов”язана вона з дітьми.

Починалося діло сім років тому – точніше 6 листопада 2017. Управління  капітального будівництва Дніпропетровської ОДА з приватним підприємцем Павлом Івановичем Мацюком можна казати що зворушливо укладає договір на виготовлення проектної документації для будівництва у старовинному селі Старі Кодаки дитячого дошкільного навчального закладу. Іншими словами – дитсадка. На 115 місць. А зворушливою виявилася ця подія тому, що три роки напередодні збиралися його там зводити. Три роки коротше батьки і їхні діти-дошкільнята на той момент чекали бодай старту обіцяного. І ось він відбувся. Як тут не радіти! Ура!

Надто швидко правда з’ясувалася перша невеличка прикрість. Проект створювати мала ціла група ФОПів компанії «DP-INVEST», а тільки Мацюком обмежилися «заради мінімальної сплати податків групою проектантів за їх участь в закупівлі замовлення». Більше того, договір з цією ж метою уклали з ним і без конкурсу та аукціону. Навздогін нині пояснюють, що Павло Іванович був і залишається перевіреним виконавцем подібних замовлень, тож в ньому сумніватися ніби не приходилося. До того часу він на замовлення ОДА уже створив був аналогічних проектів майже аж на 15 мільйонів гривень. Що ж, нехай буде й так. Особливо враховуючи, що тепер впоратися з завданням Мацюк зголосився не за вельми велику суму – за півтора мільйони.

Трохи дивно інше: через три тижні, 29 листопада, договір знадобилося переглядати. У зв”язку з тим, що, подумавши гарненько, проаналізувавши та вивчивши демографічну ситуацію у Старих Кодаках, в облдержадміністрації дійшли більш прийнятного варіанту: селу вистачить дитячого садочку не на 115, а і на 80 діточок. А раз так, то навіщо зайві витрати? Втім, щодо проекту, то потім з”ясується, що від зміни кількості місць, передбачених у дитячому дошкільному закладі, суму на виготовлення креслень не знайшли за потрібне міняти. Тільки це вже як той казав деталі. Або дрібниці. Головне, що проект ПП Мацюк П.І., а разом з ним і гурт ФОПів компанії «DP-INVESY» виготовили в обумовлений договором термін. Правда, коли почалося будівництво, знову далися взнаки треба думати непередбачувані неприємності. Здійснюючи свій авторський нагляд, пан Мацюк мусив двічі проект коригувати. За що отримав додатково ще більше, ніж півмільйона гривень. Але де не пропадало уже не Управління, а Департаменту капітального будівництва ОДА, оскільки так його на ту пору якраз перейменували.

А споруджувати дитсадок-дошкільний заклад, який на цей час одержав і гарну назву «Перлина», підписали договір з ТОВ «Рубікон-Моноліт». Давнім також на цей рахунок, щоб ви знали, «клієнтом» обласної  адміністрації. Тому певно Павло Мацюк й «коригував» двічі  втілення свого творчого задуму, що замовники «з метою покращення проекту» співпрацювали з підрядниками. Перший раз договір розривали «за згодою сторін». Якщо в інтересах та на користь будови, то які могли виникати запитання, некоректні підозри чи й заперечення? Отож!  Поновив роботи «Рубікон-Моноліт» до речі після сплати йому 94-х відсотків передбаченої суми. І коли через рік з лишком розривався договір і вдруге, то й поготів непорозумінь, тим паче конфліктів не виникало. Оскільки розривався «у зв”язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору». А якщо зміни сталися істотні, то  істотно зросла і вартість будівництва – що тут не ясно? Що ті ще майже 19 мільйонів проти уже витрачених на епопею зі спорудження дитсадка! Зовсім не шкода. Вслухайтеся та вдумайтеся лишень в його назву – «Перлина»!

І вже здавалося, що все буде «навіть краще, ніж чекали». Якщо хочете знати, у 2022 році «Перлину» таки відкрили. Урочисто й на рівні свята бодай в масштабах окремо взятої Новоолександрівської громади, у котрій опинилися Старі Кодаки. Тільки пропрацювати дошкільному освітньому закладу вдалося менше трьох тижнів. Не треба звичайно такому було статися, але сталося: в однієї з виховательок раптом виявили сумнозвісний Covid-19. Не скільки з переляку, стільки за наказом обласної служби охорони здоров’я дітей разом з усім персоналом негайно відправили на карантин. Звісно сподіваючись, що довго він не триватиме. Але й поспішати не стали. Ще не знаючи, що надовго цей карантин в реальності затягнеться.

Незабаром в селі у розмовах між собою погоджувалися, наче «і на тобі, невезіння випало на долю нашої то «Перлини». А «невезіння» яке? Грякнула повномасштабна окупація України росіянами - і почалися бойові події. Тепер без бомбосховища, як по-старинці тут називали укриття, про продовження роботи дитячого садка і мови не могло бути. Коментували селяни по-різному це. Позаяк і проектували, і будували садок, коли уже окупація Донбасу мала місце, одначе хто міг подумати й передбачити, що біда обернеться війною? В Дніпропетровській обладміністрації принаймні ніхто не подумав про це і тим паче не передбачав цього. Тоді мовляв, як говорять нині у своє виправдання, «ніхто й не натякав на неодмінну потребу укрить від ворожих ракет, в тому числі у школах та дитячих садках». А жаль то, і дуже. Бо треба було і думати, і передбачати, і одразу турбуватися про безпеку населення, в першу ж чергу дітей.

Адже чим сьогодні все це обернулося для старокодацької «Перлини»? Одне діло що запускати дитячий садок без укриття зась. Дніпропетровщина також належить до регіонів, на який найбільше здійснюється атак ракетами і дронами та безпілотниками. З іншого «Перлину» оголосили недобудованою. Точніше – незавершеним будівництвом. Буквально в кінці жовтня цього року відділ освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської ОТГ замовив спорудження протирадіаційного укриття на території комунальної «Перлини» Його проект уже готовий, створений ТОВ «КВ-Проект», яке запросило за свою роботу понад 600 тисяч гривень. А споруджуватиме конче необхідний об”єкт ПП «Спецбудмонтаж-21», також близький і давній «соратник» Департаменту капітального будівництва обласної адміністрації. Обійдеться спецспоруда для казни більше, ніж в 35 мільйонів. Пуск же її намічено на кінець наступного 2025 року – через вісім літ після того, як «Перлину» почали зводити. Скрізь і за всіх обставин знаходяться дотепники. Одні в даному випадку довгобудом-рекордсменом ХХ1 століття проголосили будову в Старих Кодаках. Інші ж тут  «цікавляться», чи зможуть врешті-решт до копійки порахувати як остаточно витрачені бюджетні кошти на «настільки велике будівництво», так і вичерпно «проінвентаризувати затрачені людино-години чи принаймні людино-дні»?

Хоч смішного і веселого мало, якщо й зовсім немає. Справа і в тому, що проект бомбосховища передбачає попереднє «розчищення» місця під нього. За рахунок уже впорядкованої території дитсадка. Себто доведеться зірвати заасфальтоване подвір”я та доріжки й бордюри, а також дитячі майданчики зі спортивними тренажерами і навісами для відпочинку і затишку, пісочниці і гойдалки, нарешті й викорчувати дерева. Щоб після це облаштувати звісно по-новому. Задруге. А облаштувати заново – значить знову й оплатити.

                                                                               Микола НЕЧИПОРЕНКО.

P.S. Але одна річ, якби ця історія на теренах Дніпропетровщини була рідкісна. Виняткова. Або у вигляді скажімо окремого прикрого «недоліку». Бо насправді в іншому кінці області - немов на лихо у селі Лихівка П”ятихатської громади -стався на нашу думку геть парадоксальний випадок, який здоровим глуздом не зрозуміти. Та й не пояснити навіть. Принаймні не увінчалися успіхом усі наші намагання з’ясувати, чому тут уже ремонтна тяганина також роками коїлася і коїться до цих пір? Ніхто вичерпної ясності внести не зміг.

Тим часом недавно, а саме 14 жовтня, знову все той же Департамент капітального будівництва ОДА замовив ПП «Спецбудмонтаж-21» «додаткові роботи з капітального ремонту Лихівського ліцею Кам”янського району». На зовсім невеличку суму, позаяк знадобилося тільки пофарбувати опалювальні радіатори, демонтувати мощення тротуарів, замінити витяжні шафи та зняти у дворі плити покриття. З тим, щоб до 31 грудня ц. р. з усім цим упоратися.

Все б нічого, але раніше та й досі мова йшла про десятки мільйонів, які також виділялися на капремонт ліцею. І починали з 38 з лишком мільйонів, коли шість років тому 23 квітня 2018-го договір на його здійснення вперше і було укладено. За якийсь же час, точніше 19 липня 2021 року, знадобилися теж вперше преславуті додаткові роботи, на які вистачило 30 мільйонів. Та в подальшому не минуло й ще одного року, як 22 листопада 2022-го укладають з «Спецбудмонтажем-21» наступну угоду продовжувати ремонтувати ліцей - ясна річ капітально. Правда тепер лише за 17 з хвостом мільйонів. Яку через рік ще також розірвали та 17 серпня 2023-го на виконання нових додаткових робіт підписали четвертий за рахунком договір. Таким чином укладений нині уже п”ятий. Виникає запитання, що це за п’ять порізно капітальних ремонтів, кожен з яких однак не зміг капітально оновити приміщення і подвір”я ліцею? Не інакше, як навіч маємо блискучий винахід безкінечного чи безперервного потокового методу капітально лагодити об”єкт. І не становить даний винахід секрету, що щоразу знаходять «додаткові роботи», аби насправді таким ось чином «доїти» чи як зараз говорять  «пиляти» бюджетні грошики. Яких при «винахідливих» здібностях може вистачити не на одні ще додаткові роботи.

                                                                                                        М. Н.

 

 

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ