ДОДАТКОВІ ЗМОВИ

Микола Нечипоренко 29.10.2024 80

 

Здавалося б, прикрість дійсно сталася, але дрібна і не варта виїденого яйця: в Дніпропетровській області дитячі заклади і заклади освіти та культури Божедарівської територіальної громади за спожиту електроенергію лишку переплатили. І скільки там передали куті меду, близько якихось триста тисяч гривень, а скандал зчинився такий, що ні словом розказати, ні пером описати. Заледве не трагедія бодай місцевого значення. Тому напевно, що «переполох роздула» Жовтоводська окружна прокуратура. Адже натомість Божедарівська селищна рада, з бюджету котрої і відбулася переплата, ні гу-гу. Мовчить, немов їй вуха заклало. «Мирним» шляхом і по-доброму залагоджувати конфлікт не стала. Якщо хочете знати, не стала насправді домагатися справедливості. Адже це ж  ніби її фактично пошили в дурні. Так ні, прокуратура сама з усіх сил кинулася захищати інтереси селищної ради, звернувшись в Господарський суд з позовом. Зажадавши повернути громаді поцуплені кошти.

Правда це в другу чергу була така вимога стражів правопорядку. Бо передусім вони зажадали скасувати так звану Додаткову угоду з приводу ясна річ  постачання електроенергії. В такому випадку що ж насамперед та насправді спонукало окружну прокуратуру заволати на сполох? Розповідаємо: спочатку відділ освіти, молоді, спорту, культури і туризму Божедарівської ОТГ підписав з ТОВ «Промгаз СІТІ» Договір на забезпечення струмом підпорядкованих йому комунальних підприємств і установ. Себто підписали обидві сторони. Підписали і радо та з ляскотом вдарили по руках. Ні, покищо не в тому розумінні, що по загребущих чи загребущими, а в тому, що від взаємної з обох боків приязні від досягнутої згоди.

Та тільки не минуло і трьох днів, бо навіть через один сторонам знову довелося зустрічатися. Бо за два дні не лише в Україні з її війною, нав’язаною потворними росіянами, а і у всьому світі чи у тій же природі стільки обставин ніби змінилося, що кричи «караул!» Прогнозується землетрус наприклад чи й загроза нападу інопланетян, які прибудуть на своїх НЛО – і так далі, і тому наче подібне. Зрозуміли чи ні? А все це значить, що стрічайся негайно і «у зв”язку зі зміною обставин» переглядай позавчора підписаний Договір. Хоч якось воно підозріло й безглуздо переписувати написане дійсно два дні тому. Особливо ж бо враховуючи, що у зв”язку з виникненням нових перелічених вище обставин знадобилося одне-єдине – мерщій підвищити вартість електроенергії, котру буде постачати друга сторона! Інша справа укласти до діючого уже Договору Додаткову угоду – і всі проблеми немов корова язиком злизує. Блискуча ідея, блискучий винахід. Геніальний варіант, якому може й альтернативи немає! Хто ж тільки думав, що прокуратура пильно вникне у параграфи і навіть крапки та коми тексту Додаткової угоди і знайде її незаконною?

В правоохоронних органах у нас працюють, якщо хочете знати, люди хоч і з погонами на плечах, але і з почуттям гумору теж. У Жовтоводській окружній  прокуратурі точно. Причину появи свого позову до суду у даному випадку вони прокоментували крилатим майже афоризмом, наче «ніколи й ніде такого не було, і ось на тобі - знову». Цим самим даючи зрозуміти, що насправді метод спустошення бюджетних кас Додатковими угодами зовсім не рідкісний нині, навпаки доволі поширений, а відомий перш за все посадовцям та чиновникам місцевого самоврядування. Причім жовтоводські правдоборці спостережливо помітили, що передусім його уподобали очільники та їх підлеглі селищних і сільських громад. Невже розрахунок на те, що сільському народу не вистачить розуму чи сміливості збагнути «схематоз» місцевих керманичів, діячів і ділків? Так-так, якщо по тих же містах винахідливі способи розкрадання бюджетних коштів переважно називають схемами, то у сільських глибинках оборудки з додатковими угодами уже нарекли «схематозами». І схоже своїй вигадці раді. Чим не зашифроване кодовим терміном крадівництво?

Що власне на прикладі іншої селищної громади, а саме Петропавлівської,   підтвердила цього разу й обласна прокуратура. В кінці кожного попереднього року на наступний селищна рада Петропавлівки укладає аналогічний Договір з ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», більше відомі тут як фірма YASNO. А через місяць, уже в кінці січня, не відкладаючи свого задуму у довгу шухляду, сторони  вперше схвалюють Додаткову угоду. Потім вдруге у березні – ну і так далі. Результат - в кінці останнього «звітного» року вартість електричної енергії для комунальних підприємств і закладів селищної громади зросла більше, ніж в півтора рази. Плакали, коротше, бюджетні грошики, тільки не переймалися і тут також в керівництві та активі ОТГ. Незважаючи на те, що в оригіналі тексту Договору чорним по білому ясно було написано: «Постачальник не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію». Коли ж Господарський суд не визнав законними усі поспіль додаткові угоди, споживач то по суті погодився утриматися вимагатися вернути йому переплачені кошти до тих пір, поки не буде розглянута… апеляційну скаргу постачальника. Тепер не зважаючи на те, що прокуратура в суді не дала привід сумніватися: статті Закону «Про публічні закупівлі» порушено, «брутально проігноровано», як це суд врешті-решт і визнав.

То на наше переконання умисне білими нитками шилися та підшивалися Договори і Додаткові угоди до них, позаяк наскрізь видно прояви попередньої прихованої змови. Ніякі не додаткові насправді угоди це, а додаткові змови постачальників і споживачів. В аналогічну прикру «неприємність» «вляпалася» згодом на Криворіжжі також Гречаноподівська сільська громада. Протягом року разом з тими ж «Дніпровськими енергетичними послугами» вона дев”ять разів «погоджувала» все нові і нові Додаткові згоди чи пак угоди. Зрозуміло, що кожного разу безпідставно, необгрунтовано підвищуючи вартість кіловат. А у Петропавлівці, колишньому райцентрі до речі, дійшло до того, що укладало додаткові угоди навіть житлово-комунальне підприємство селищної ради. Тобто за рахунок жителів громади. За принципом певно, що не збідніють – заплатять.

 Але є ще один «одіозний» висновок, який не можна не зробити. Його підказує ТОВ «Промгаз СІТІ», котре своїм «схематозом» спіймалося згадайте у випадку з Божедарівською громадою. А у липні цього року Господарський суд Києва розглядав позов Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області в інтересах Горішньоплавнівської ОТГ, з бюджету якої «Промгаз СІТІ» схопив також лишку – чи свою долю-дещицю? – у сумі 1 мільйон гривень.              Наступного ж місяця, у  серпні тобто, в Господарський суд Рівненської області подала позов Здолбунівська окружна прокуратура. Оскільки «Промзаз СІТІ»  поживився і там за рахунок Костопільської ОТГ. Тим  же методом додаткових угод. Тож виходить, що це доволі поширена «практика». У всеукраїнських масштабах пошесть і не менше.

У нас же насамкінець виникає елементарне, як дишло, запитання: але чому в усіх цих та аналогічних інших випадках позови прокурори подають в Господарські суди? Вони то скасовують додаткові, ще раз нагадуємо, змови, та не більше. А змови – це ж корупційні діяння, відтак кримінальні. Як і те очевидне, що надумане постачальниками завищення плати за електросвітло теж однозначно злочинне. Тому давайте порадимо в суди загальної практики за їх прямим для даних зловживань призначенням апелювати грізним стражам правопорядку.

                                                                      Микола НЕЧИПОРЕНКО.

Дніпропетровська обла

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ