Чи зможе жити громада після того, як закриються шахти?

Микола Ясень 29.01.2022 317

      Сесія Петропавлівської селищної ради винесла на обговорення своїх депутатів несподіване і навіть не властиве ніби сільському регіону питання – «Про програму пріоритетів розвитку і створення нових робочих місць в умовах трансформації вугільної промисловості Західного Донбасу». Насправді людям немає тут куди діватися, як, поки грім не грякне, з”ясувати, чи вдасться дійсно зберегти повноцінне проживання для населення у Петропавлівці, котра ще недавно була районним центром, і семи інших довколишніх селах?

Справа у тім, що уже більше, ніж півстоліття територіально на землях ОТГ працює шість шахт Західного Донбасу, які за державною стратегією згортання шахтного видобутку вугілля намітили закривати, причому три – «Степову», «Благодатну» та ім. Сташкова – уже цього і до кінця наступного 2023 року. На них же зараз зайнято майже півтори тисячі мешканців громади. Практично це всі чоловіки, отож на їх утримані сім”ї. А тепер знімайте роби і розходьтеся по домівках? Або ще таке: хоч в ОТГ майже 70% домогосподарств і газифіковані, однак більше також 70% опалюються взимку вугіллям. Воно вважалося своїм тут ледве не за принципом «бери – не хочу», але як буде уже через рік? І чи не головне: 82% надходжень податків та інших зборів і платежів у бюджет ОТГ так чи інакше забезпечували шахти регіону. Причому 55, 6% цих надходжень – це податки з доходів фізичних осіб-гірників. Не говорячи уже про те, що вугільні шахти басейну витрачалися й на ремонти доріг і більшості соціальних об”єктів на зразок охорони здоров”я та освіти.

Так, Петропавлівська громада досі настільки ж і аграрний регіон. Майже 20 тис. гектарів тут сільгоспугідь, з них понад 15 тис. ріллі. Діє 11 доволі потужних селянських і фермерських господарств. Однак наразі в аграрному секторі ОТГ зайняті лише 173 чоловіки. Нараховується втім майже 300 ФОПів – фізичних осіб-підприємців. Але серед них на ниві сільського господарства трудиться тільки 13-ть – вважайте, як кіт наплакав. Решта пов”язані винятково з торгівлею і сферою дрібних побутових та всіляких ремонтних послуг. Отож з бізнесом, який сім”ї ще сяк-так годує, а ось для казни громади від нього зиску мало.

Сказати, що на нашу громаду, говорить заступник її голови Іван Леонов, чекають фактично випробування економічною диверсією, значить нічого не сказати. За що людям жити, де працювати, чим займатися? Як громаді усі без винятків підтримувати соціальні тили? Врятувати і зберегти наші села, від себе продовжує в.о. голови ОТГ Лариса Замура, найрізноманітніші, але посильні та реальні виробничі галузі-промисли, нові види господарської діяльності, малий і середній бізнес. То Програма пріоритетів розвитку і створення нових робочих місць, яку схвалили депутати громади, в першу чергу і передбачає «привести в дію потенціал з вирощування, зберігання і переробки овочів і фруктів, іншої аграрної продукції, а також виробництва ексклюзивних продуктів харчування. Запланували у найближчі два роки збудувати власні овоче- і фруктосховища – і комунальні, і кооперативні, і приватні. Плюс потужності з консервування тієї ж городини. Задля цього залучають у спільники місцевих фермерів, які мають досвід запуску успішних підприємств і виробництв на території громади. Щоб і за їхньої участі якомога більше мобілізувати земляків-жителів громади братися за підприємництво. У селах майбутнього, прийшли до висновку петропавлівці, повинні домінувати не наймані працівники, а «малі та великі і на всі випадки фермери і підприємці».

Окремим напрямком у Програмі «Після шахт» закладено відродження тваринництва. Тут передбачили сімейні міні-ферми і не менше двох молочних обслуговуючих кооперативів. Є де, погодилися депутати громади, влаштувати бажаючим і відгодівлю як худоби, так і свиней. Чи, скажімо, кролівництвом зайнятися, постачаючи у торгівельні мережі наразі уже дефіцитне калорійне м”ясо. Підібрали також місця для спорудження і суто «промислових» об”єктів – майстерень з ремонту автотранспортної техніки і виготовлення аграрного інвентаря. Нарешті майже «епохальну» будову задумали в ОТГ. Звести рішили власний біоетаноловий завод. Замість вугілля «добувати» біологічне паливо – зрозуміли? У світі лише за два останні десятиліття виробництво біоетанолу зросло більше, ніж у десять разів. А на Дніпропетровщині Петропавлівська ОТГ береться за вирощування біосировини і виготовлення з неї біопалива.

Плани, коротше, великі. Тільки ж складається враження, що уже сьогодні громада у своїх поневірянних кинута напризволяще. Влада України, взявши курс на так звану диверсифікацію вугільної промисловості, матиме діло з нищівними соціально-економічними наслідками від неї, прирікає на них винятково території, на котрі чекають складні і важкі виклики та випробування.

                                                                                    

 

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ