РУБАЮТЬ ДРОВА, АЖ ВСЯ УКРАЇНА ГУДЕ. АБО ВИЛАМАВ ЧАГАРНИКИ ЧИ НАЗБИРАВ ХМИЗУ - ПАНЯЙ У БУЦЕГАРНЮ

За матеріалами інтернет-видань 19.11.2024 57
 

Інна ОМЕЛЯНЧУК  (Газета "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")

Верховна Рада запровадила карну відповідальність за перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують їхнє походження. Відповідний закон №9665 був ухвалений ще 10 жовтня, а вже 15-го переданий на підпис Президентові.

ЗОКРЕМА, під «значним розміром» мається на увазі обсяг дерев, чагарників або деревини у понад п’ять кубометрів, під «великим» — більше десяти.

Отож за зберігання чи збут у домоволодінні «бездокументних» дров на суму від 30 тисяч гривень передбачений штраф у розмірі від 34 тисяч або ж ув’язнення на термін до п’яти років. Якщо ж наявні у вас на обійсті дрова оцінять у менш ніж 30 тисяч, відбудетеся суто «адмінкою». Ну і «родзинка на торті»: за знищення дерев та чагарників в умовах воєнного стану (якщо це призвело до тяжких наслідків) можна потрапити до в’язниці на солідний термін — від 7 до 10 років. Уявляєте? І все це стане реаліями нашого й без того непростого життя, щойно під законом з’явиться підпис Президента. Саме тому опозиція наполягає, аби він застосував до нього вето.

Тим часом юристи попереджають селян, що незнання законів не звільняє їх од відповідальності за порушення. І нагадують, що існують такі види документів на дрова:

— чек або накладна від продавця;

— дозвіл на заготівлю дров, виданий місцевими органами влади;

— накладна про купівлю на офіційних лісових складах.

На думку розробників закону, нововведення посилять контроль за використанням лісових ресурсів. Бо мають на меті запобігти незаконній вирубці та обмежити обіг деревини.

«Хоча нам декларують захист лісів, закон №9665 водночас породжує чимало правових та соціальних проблем, які мають критичний характер, особливо в умовах енергетичної кризи»,— вважає юристка Надія Шуляк.

Один з авторів контраверсійного закону — представник «Слуги народу» Максим Павлюк. 5 листопада він заявив, що нововведення спрямовані виключно на так званих чорних лісорубів та незаконні пилорами. А норми документа, мовляв, набудуть чинності лише з наступного опалювального сезону. «Особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 кубометрів соснових або ж 15 кубометрів дубових дров. Це той об’єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом», — стверджує народний депутат.

І уточнює, що карна відповідальність настає за зберігання дров на понад 30 тисяч гривень, «а це, за даними ДроваЄ, — 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба».

Втім, якщо хтось уже заготував більше, перейматися нічого. Бо закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема і поліція, не мають права вимагати документи на вже наявну деревину.

Та чи так воно буде на ділі? Чи не стануть дрова «яблуком розбрату» (чи то пак, зведення стосунків) в українських селах? Запитань поки що більше, ніж відповідей.

«Примітно, що між першим і другим читаннями законопроєкт став ще більш драконівським, бо до лісів додалися чагарники. А це вже зовсім неадекватно: якщо по закинутих сільських хатах та посадках не вирубувати чагарників, то там просто вовки бігатимуть. Була б людина, а стаття знайдеться — це тепер ідеологія нинішньої влади», — вважає народна депутатка співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко.

«Навіть до лісу ходити не треба. Їдеш дорогою з одного населеного пункту в інший, лісосмуга вздовж дороги. Все захаращено сухим хмизом, на землі лежать зламані вітром гілки, роками лежать. Підходь, забирай і вези. І за цей хлам, що роками гниє, вводять штрафи в десятки тисяч та реальні строки ув’язнення? Якщо він такий цінний для держави, що його доводиться охороняти аж загрозою тюрми, то чому державні структури його не зберуть, не перероблять і не отримають за це кошти? Чи як собака на сіні: й сама не їсть, й іншим не дає? А ще є сотні гектарів земель, які нині не обробляються, бо невигідно (то солончаки, то глина, де збереш менше, ніж посієш), що заросли чагарником та сміттєвими деревами на зразок дикої маслини... За те, що хтось зріже собі на дрова трохи тих хащ, які швидко виростуть, теж тюрма?» — не в силі стримати негативні емоції Руслан Борщенко з Кременчука.

Виходить, як завжди: із водою вихлюпують дитину. Все через невміння чи небажання налагодити належну комунікацію із суспільством. Ну розкажіть, розтлумачте людям отакі до болю чутливі теми, а вже тоді голосуйте. І хоч Президент цей закон не підписав, а тема про дрова так і залишається головною в інформаційному просторі. Бодай у такий спосіб помітили селян з їхніми насущними проблемами.

І ще. Вочевидь, дровами влада хотіла перебити вкрай болючу для суспільства тему роботи ТЦК та призову, адже в селах уже практично не залишилося чоловіків… А вийшло якраз навпаки: не стихають пристрасті щодо МСЕКів та прокурорів-інвалідів. Одним словом, діло — дрова…

                                       (Всеукраїнська газета "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")

 

   
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ