Правосуддя на лінії вогню (Частина перша)

За матеріалами інтернет-видань 26.12.2024 131

Як функціонують суди на прифронтових територіях Дніпропетровщини

Частина перша.

За останні два тижні, після початку окупації Великої Новосілки Донецької області, фронт став ближче до Покровської об’єднаної територіальної громади Синельниківського району Дніпропетровської області на 5-7 кілометрів.

У селищі Покровському та навколишніх населених пунктах збільшилася кількість тривог. До цієї проблеми додалися поновлені після перших місяців осені відключення електрики. Це не могло не позначитися на роботі державних та муніципальних установ, зокрема, Покровського районного суду Дніпропетровської області.

Втім, вже після візиту журналіста, який відбувся близько тижня тому, до будівлі суду підключили електрогенератор, закуплений Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Дніпропетровської області ще майже рік тому. Сподіваємося, що ситуація з електрозабезпеченням суду покращиться.

«Коли електрику вимикають, ми не маємо змоги працювати»

З березня 2022 року селище Покровське фактично перетворилося на військово-адміністративний центр – зараз звідти до зони активних бойових дій трохи більше 30 кілометрів. Тому зустріти на його вулицях військового або військову можна частіше, ніж цивільного.

– Що, кума, вже підготувалася до переїзду до Дніпра? – звертається молода жінка до своєї сусідки у мікроавтобусі, котрим ми їдемо територією Покровського.

– Та зараз з родичами узгоджуємо усе – вже краще не зволікати, – відповідає їй співбесідниця.

Будівля Покровського районного суду одноповерхова. Поряд офіс поліції, з іншого боку, трохи подалі, садиба Покровської селищної ради. Саме у будівлях поліції та селищної ради знаходяться укриття – про це повідомляється у тексті оголошення, розміщеного на вхідних дверях до будівлі суду.

«У нас розміщення укриття проектом будівлі не передбачене», – каже суддя-спікер Покровського районного суду Олена Чорна.

Ми спілкуємося у її невеликому кабінеті – в ньому письмовий стіл декілька стелажів з документами та стільців. За сорок хвилин спілкування у будівлі суду три рази на дві-три хвилини вимикається електрика.

Оголошення Покровського райсуду Дніпропетровщини

«Ми втратили можливість отримувати тепло з мережі у селищі, і Державна судова адміністрація облаштувала у нас електричну систему опалення. Щоправда, у разі навантаження іноді відключається електрика», – розповідає пані Чорна.

За її словами зараз певну проблему і становлять відключення за графіком, бо зважаючи на те, що у суді працює лише дві судді (іще двох суддів, згідно даних Ради суддів України, було звільнено 12 березня та 29 жовтня поточного року, ще одна суддя проходить кваліфікаційне оцінювання), це, звісно, сповільнює розгляд справ.

За поточний проміжок 2024 року справ у суді було розглянуто 2.930, розгляд ще 616 зараз триває. У тому числі, це справи, підсудні Марківському, Міловському, Слов’яносербському районним судам Луганської області та Кам’янобрідському районному суду Луганська. Зокрема, справи за звинуваченнями у колабораційній діяльності.

«Підсудного треба доставити до суду зі слідчого ізолятора у Дніпрі – це декілька годин у дорозі. А у нас за графіком о 13:00 електрику вимикають до кінця робочого дня. Є ризик, що не встигнемо, і не можемо дозволити, аби людей возили туди-назад увесь день без сенсу. А якщо це подовження запобіжного заходу? Щоправда, випадків, коли було порушено терміни тривалості запобіжного заходу, у нас не було», – зауважує Олена Чорна.

І наголошує: за відключення електрики засідання суду не можна провести навіть у режимі відеоконференції – «коли електрику вимикають, ми не маємо змоги працювати». «Втім, попри все, правосуддя здійснюється – суд працює, всі співробітники працюють. Ми представляємо державу і маємо виконувати наші конституційні та професійні обов’язки, забезпечувати захист та реалізацію прав громадян», – підкреслила суддя.

Один з дніпровських адвокатів оффрекордз (неформально, за виключеного диктофону – ред.) розповів нам, що безпеку підсудних, яким обрано запобіжний захід «тримання під вартою», під час тривог та вимикання електрики у судах не забезпечують.

На вході до суду

«Якщо у будівлі суду є укриття, це ще пів біди. Але ж підсудного, якого тримають під вартою, за правилами, треба розміщувати в окремому приміщенні. Просто привести його до укриття, надягнути кайданки та поставити поряд двох співробітників поліції або судової охорони – це не зовсім за правилами. А про окремі приміщення в укриттях для таких підсудних у судах Дніпропетровської області я не чув. До речі, як і в поліції. У слідчому ізоляторі переміщувати в’язнів до укриття щоразу під час тривоги, у принципі, неможливо», – наголосив він.

Між тим, опитані журналістом адвокати з Покровського та Васильківки (селище поруч з Покровським – ред.), які є учасниками процесів у Покровському районному суді, повідомили, що жодних скарг щодо порушень своїх прав або прав підзахисних у зв’язку з відсутністю укриття у приміщенні суду або відключеннями електрики не мають.

Суди як некритична інфраструктура

Як виявилося, проблеми з електрикою у судах пов’язані з тим, що, на відміну від низки правоохоронних органів, Кабінет міністрів України не включив суди до переліку критично важливих об’єктів електропостачання.

30 травня поточного року Рада суддів України звернулася до Кабінету міністрів з пропозицією доповнити «Порядок визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності», затверджений постановою Кабміну від 24 травня 2024 року № 600, органами та установами системи правосуддя.

«Відповідно до статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місце знаходження судів. Отже, навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану, конституційні права людини на судовий захист не можуть бути обмежені».

Рада суддів України у своєму рішенні від 24 лютого 2022 року № 9 наголошувала: «Звернути увагу усіх судів України, що навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану робота судів не може бути припинена, тобто не може бути обмежено конституційне право людини на судовий захист.

У червні 2022 року Рада суддів України звернулась до Прем’єр-міністра України з проханням розглянути можливість віднесення судів загальної юрисдикції, органів та установ системи правосуддя України до об’єктів критичної інфраструктури – з метою забезпечення комплексу заходів з їх охорони, створення умов для їх належного функціонування під час воєнного стану в Україні.

16 грудня 2022 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №1384, якою перелік секторів критичної інфраструктури доповнено сектором «Правосуддя». Секторальним органом визначено ДСА України.

У зв’язку з останніми масованими атаками на енергетичну інфраструктуру суди зіткнулися з проблемами, які включають відсутність стабільного електропостачання, що ускладнює виконання їхніх функцій. В умовах війни, коли правосуддя має функціонувати безперебійно, відсутність електропостачання може призвести до серйозних наслідків для прав і свобод громадян, адже саме суди є гарантом правового захисту.

Ситуація, що склалася, потребує негайних заходів з боку державних органів для забезпечення належних умов функціонування судової влади. Враховуючи, що суди є невід’ємною частиною державної влади, їх діяльність повинна забезпечуватись у пріоритетному порядку, особливо в умовах війни.

Проте у постанові Кабінету Міністрів України від 24 травня 2024 р. № 600, якою затверджено «Порядок визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності», об’єкти судової влади не включені до переліку критично важливих об’єктів, що забезпечуються електропостачанням у пріоритетному порядку. У Порядку згадуються органи державної влади (Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, правоохоронні органи (органи внутрішніх справ, прокуратури, СБУ, об’єкти ДСНС). Однак жодної згадки про установи та органи системи правосуддя. Подібна ситуація є неприпустимою і Рада суддів України змушена нагадати Кабінету Міністрів України, що за змістом статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. На жаль, Кабінет Міністрів України, будучи органом виконавчої влади, неодноразово не враховував інтереси судової гілки влади при ухваленні своїх рішень»,  – наголошується у зверненні Ради суддів.

Втім Кабінет міністрів, як можна побачити, це звернення проігнорував.

Українська Гельсінська спілка з прав людини наголошувала на необхідності вдосконалення механізмів захисту прав людини навіть в умовах війни. Забезпечення електропостачання та доступу до судових процесів – одне з ключових питань у цьому контексті.

«Урок справедливості» для школярів у Покровському райсуді у 2019 році (фото з Facebook-сторінки суду)

За словами Людмили Янкіної, членкині Громадської ради доброчесності, Державна судова адміністрація і, власне, суди мали б подбати про забезпечення будівель судів електрогенераторами та іншим обладнанням, аби забезпечити безперервність судового процесу. Про це наголошується і в рішенні ХХ З’їзду суддів України від 19 вересня 2024 року:

«Державній судовій адміністрації України вжити заходів щодо забезпечення судів безперебійним електроживленням, зокрема, шляхом включення судів до об’єктів критичної інфраструктури та/або забезпечення судів пристроями для виробництва електроенергії та достатніми ресурсами для їхньої роботи».

Також, за словами пані Янкіної у судах мають бути протоколи, які описують алгоритми дій тих або інших осіб у відповідних приміщеннях під час тривоги або відключення електрики, зокрема щодо забезпечення прав та свобод учасників судового процесу.

Забезпечити безперебійним електропостачанням будівлі судів могли б органи місцевого самоврядування, зокрема, за рахунок функціонування власних об’єктів критичної інфраструктури. Втім, вони цього робити не спішать.

У бесіді з журналістом голова Покровської селищної ради Світлана Спажєва порекомендувала вивчити нормативно-правові акти щодо внесення тих чи інших органів або установ до переліку вищезазначених об’єктів – селищна рада таких повноважень не має.

Автор спрямував інформаційні запити до Державної судової адміністрації України щодо правил, регламентів та протоколів, які встановлюють норми поведінки під час тривоги та відключення електрики у будівлях судів та для учасників судового процесу.

                                                               (Далі буде)

                           Автор   Іван Красіков        (ОСОБИ - ПЕРСОНАЛЬНІ НОВИН?И УКРАЇНИ)

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ