ЗАВЕРШУЄМО ПІДВОДИТИ ПІДСУМКИ МИНУЛОГО РОКУ - РОКУ НЕЙМОВІРНИХ ВИПРОБУВАНЬ УКРАЇНИ

За матеріалами інтернет-видань 16.01.2025 153
 

Марина Тішкова  (Київ. Газета "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")

Повномасштабна війна перетворилася на війну на виснаження. Ворог тисне й вичікує; партнери, як і завше, обережні (плекаючи надію, що все «вгамується само собою»), дехто ж відверто саботує і шкодить; країну роз’їдають внутрішні суперечності — оте «шило в мішку», яке нікуди не поділося… Та все ж вистояли — як держава, так і народ. Ціною самопожертви тих, кому не байдуже.

Військо тримає оборону

РІК, що минає, був дуже тяжким для захисників. Почався він зі зміни Головнокомандувача ЗСУ: після тривалого політичного конфлікту Президент В. Зеленський звільнив «залізного генерала» Валерія Залужного; військо очолив генерал Олександр Сирський. А росіяни тим часом посилили натиск. На початку травня вони посунули на північ Харківщини, швидко зрівнявши місто Вовчанськ із землею. Область знову перетворилася на одну з гарячих точок. Нині точаться бої на півночі, а також у східній її частині, де ворожі війська, окупувавши лівобережжя річки Оскіл і захопивши плацдарм на правобережжі, намагаються взяти Куп’янськ.

Найбільше втрат зазнала Донеччина. За підрахунками станом на початок листопада, росіяни захопили майже 17 тис. км2 області — близько 64% її площі. Було втрачено Авдіївку, Вугледар, Очеретине, Нью-Йорк, Селидове. На порозі окупації міста Покровськ, Часів Яр, тривають кровопролитні бої за Торецьк, Курахове, зруйновані вщент ворожими військами. Також втрачено плацдарм Роботине в Запорізькій області.

Справжньою сенсацією стала операція ЗСУ в російській Курській області. Наше військо 6 серпня розпочало стрімкий наступ, через тиждень взявши під контроль близько 1000 км2 території. Ворожі сили намагаються витіснити наші підрозділи, і задля цього вони навіть залучили солдатів із КНДР. Метою операції керівництво загалом назвало створення буферної зони, адже з Курської області від початку літа тільки по районах Сумщини було завдано понад дві тисячі ударів. Світова спільнота, на подив, відреагувала підтримкою.

Знаковим стало довгоочікуване отримання літаків F-16 у серпні. Вони почали працювати вже наприкінці місяця, відбиваючи масований обстріл. На жаль, тоді загинув пілот Олександр Месь. Експерти зазначають, що F-16 дають змогу Україні поліпшити відбиття російських ракетних обстрілів.

Ракетний терор триває

ЗА ДАНИМИ Моніторингової місії ООН із прав людини, лише з березня по серпень було здійснено 11 хвиль масштабних атак. Постпред України при ООН С. Кислиця заявив, що протягом року росіяни застосували близько 1100 ракет проти енергосистеми, а також безпілотники, внаслідок чого було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей. Під удари потрапили ТЕС, ГЕС і відновлювальні станції, які виробляють електрику, постраждали мережі теплопостачання і газова інфраструктура.

Не шкодував ворог ракет та безпілотників, аби нищити цивільну інфраструктуру та вбивати мирних жителів. 2 січня по Україні було запущено 99 ракет та 35 безпілотників. Атака 22 березня налічувала 88 ракет та 63 безпілотники, внаслідок її пошкоджено енергооб’єкти, а також Дніпровську ГЕС.

8 липня держава-агресорка вчинила один із наймасованіших обстрілів із застосуванням понад 40 ракет. Страшний результат — 47 загиблих, близько 190 осіб зазнали поранень. Чи не найбільшим цинізмом відзначилась атака на Національну дитячу спеціалізовану лікарню «Охматдит» — найбільший заклад подібного типу в Європі. На момент удару там перебували 627 маленьких пацієнтів.

26 серпня російські війська запустили 127 ракет та 109 ударних дронів. Постраждала енергетика (було влучання по Київській ГЕС). Масовану атаку 17 листопада здійснено із застосуванням 120 ракет і 90 безпілотників. 21 листопада росіяни обстріляли Дніпро, вперше запустивши ракету в без’ядерному гіперзвуковому оснащенні під назвою «Орєшнік». Ціллю стало підприємство «Південмаш». 13 грудня ворог ударив по Україні 93 ракетами, а також близько 200 безпілотниками.

Росіяни частіше використовували «Кинджали» порівняно з попередніми роками. Грізною зброєю також є керовані авіабомби (КАБ), які рашисти застосовують переважно у прифронтових областях по населених пунктах та позиціях наших військових. За тиждень можуть запустити пів тисячі штук.

Податковий тиск

ПІДВИЩЕННЯ податків — досі тема номер один. Коротко нагадаємо: передбачено підвищення військового збору із зарплат фізосіб з 1,5% до 5% — із дати набуття чинності законом (за винятком військових), і з 1 січня 2025 року — з інших доходів громадян; запровадження військового збору в розмірі 10% від мінімальної зарплати (наразі — 800 грн) для ФОПів І, ІІ та IV груп, для ІІІ — 1% від доходу; встановлення мінімального податку на землю в розмірі 1400 грн/га для ріллі та 700 грн/га для вгідь з іншим призначенням. Передбачається подальше збільшення податку на прибуток для банків до 50% і для фінансових установ — 25%.

Резонанс зчинила і друга «тисяча Зеленського» (перша була в часи коронавірусу), себто запровадження програми «Зимова єПідтримка». На отримання коштів у розмірі 1 тис. грн можуть претендувати всі громадяни України включно з неповнолітніми. Подати заявку можливо через портал «Дія», через банк або на пошті. Останній спосіб поширюється тільки на осіб, які одержують там свої виплати (пенсії тощо), і витратити їх можна «не відходячи від каси» — оплатити комірне, купити товари, які є у відділенні, передплатити пресу тощо. Допомогу, оформлену рештою способів, дозволено витрачати на підмогу війську через волонтерські фонди, придбання ліків, залізничних квитків, квитків у театри, музеї, оплату компослуг; переказувати на інші картки чи виводити на свою не дозволено.

Аграрії впоралися

УЖЕ третій рік в умовах повно­масштабної війни сіють-жнивують хлібороби. Нинішній сезон позначився вкрай складними умовами. Та попри все вдалось і виростити, і зібрати збіжжя.

За підсумками цього сезону, намолочено більш ніж 73,6 млн т зернових та олійних: пшениці — 22,4 млн т, ячменю — 5,6 млн т, гороху — 469 тис. т, кукурудзи — понад 24,2 млн т, проса — 161,3 тис. т, гречки — 131,7 тис. т, соняшнику — 10,2 млн т, ріпаку — 3,5 млн тонн. Сої вдалося зібрати аж 6 млн т — рекордний результат за весь час. Найбільше зернових намолотили Одещина (4,6 млн т), Чернігівщина (4,5 млн т) та Полтавщина (4,2 млн т), а врожайність найвища на Хмельниччині (77,4 ц/га), Чернігівщині (70 ц/га) та Тернопільщині (68,7 ц/га). Цукрових буряків уродило понад 12,1 млн т. У галузі тваринництва такі новини: надій на одну корову в агропідприємствах становив 6565 л, і це стало найбільшим річним зростанням за останнє десятиліття. Обсяги агроекспорту впродовж трьох кварталів сягнули 48,9 млн т (10,5 млрд дол.), що на понад 25% перевищує торішні результати.

Держбюджетом-2025 для АПК передбачено більш ніж 6 млрд грн. Продовжать дію програми дотацій дрібним фермерам на голову ВРХ, овець та кіз, на 1 га вгідь, розвиток меліорації, грантів на розвиток теплиць та садів тощо.

Внутрішні вороги

НАЙГУЧНІШИМ скандалом року, мабуть, стало оприлюднення корупції у Медико-соціальній експертній комісії. 4 жовтня було затримано голову Хмельницького обласного центру МСЕК Т. Крупу, вдома в якої знайшли майже шість мільйонів доларів готівкою в різній валюті, а ще виявили чимало нерухомості та бізнесактивів. «Заробила» вона все це на незаконному оформленні інвалідності так званим ухилянтам з допомогою сина — керівника облуправління Пенсійного фонду. Пішли перевірки з оприлюдненням зловживань в інших областях…

Почали спливати відомості про прокурорів, які оформили «липові» інвалідності. Загалом отримали групи 523 співробітники, 70% із яких одержують виплати, більші за суддівські пенсії. У той час як усім добре відомо, що люди, зокрема й колишні військові, які справді мають інвалідність, а отже, обмежені в можливостях працювати й заробляти на гідне життя, животіють на копійки і змушені проходити сім кіл бюрократичного пекла, аби оформити документи.

В. Зеленський видав указ, згідно з яким медико-соціальні експертні комісії мають бути ліквідовані до кінця року, а відповідні органи повинні перевірити правильність встановлення інвалідності посадовцям та нарахування їм виплат. Парламент 19 грудня ухвалив законопроєкт про реформування системи. Наступного року замість МСЕК мають почати діяти експертні комісії в лікарнях. Проте у громадськості та фахівців виникає багато сумнівів. Мовляв, чи не поміняємо шило на швайку? Натреновані на держслужбі спритники на всіх рівнях знаходитимуть лазівки, аби порушувати закон задля тих, хто готовий їм платити.

Регулювання в релігійній сфері

НА ДУХОВНОМУ «фронті» помітною віхою стало ухвалення парламентом 20 серпня закону стосовно заборони діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із державою-агресоркою, який стосується УПЦ МП. Згідно з новим законом, який розглядали півтора року, всі парафії мають задекларувати, що на них не здійснюється російський вплив. Їхні заяви повинна оцінити спеціальна комісія від Держслужби з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) і в разі негативного висновку подавати до суду щодо закриття релігійної організації.

Ухвалення закону було схвально сприйнято суспільством: мовляв, наша держава нарешті, можливо, позбудеться ворожого духовного впливу. Щоправда, цей процес дуже складний. Частина релігійних оглядачів, коментуючи закон, зазначили, що наявних парафій УПЦ МП близько восьми тисяч. Кожна з них може почати оскаржувати рішення ДЕСС. Важко й уявити весь розмах тяганини, яка дійде і до Європейського суду з прав людини… Припускають також, що окремі парафії на Буковині, ймовірно, перейдуть до Румунської православної церкви: законодавство цього не забороняє.

Перетасування кадрів

НИНІШНІЙ рік запам’ятається й урядовою кризою, яка тривала сім місяців. Думка «перезавантажити уряд», як зазначають джерела різних ЗМІ, виникла у В. Зеленського давно. «Нам сьогодні потрібна нова енергія», — казав він. Проте добувати її доручили старим кадрам. Замість Д. Кулеби главою МЗС став його заступник А. Сибіга. О. Стефанішина об’єднала два крісла — віце­прем’єра з питань євроатлантичної інтеграції та глави Мін’юсту. Віцепрем’єром із відновлення — міністром розвитку громад і територій став О. Кулеба — «права рука» А. Єрмака. Екс­керівник Фонду держмайна В. Коваль очолив Мінагрополітики. Дипломат М. Точицький керує Мінкультом (був заступником А. Єрмака). Мінмолодьспорту очолив М. Бідний, Мінстратегпром — Г. Сметанін. С. Гринчук та Н. Калмикова керуватимуть Міндовкілля та Мінветеранів відповідно. І. Верещук перейшла з посади глави Мінреінтеграції в заступники до А. Єрмака.

А наприкінці листопада Президент В. Зеленський повідомив, що буде створено Міністерство об’єднання українців, яке має займатися поверненням громадян із-за кордону. На початку грудня зроблено перші кроки: колишнього главу Міністерства розвитку громад і територій, а потім — Нафтогазу О. Чернишова парламент призначив віцепрем’єром — міністром національної єдності. Попри заяви на найвищому державному рівні досі ніхто не повідомляє, як працюватиме це новоспечене відомство-привид.

 

Спортивна слава

УКРАЇНА гідно виступила на літній Олімпіаді, яку приймала Франція. Збірну представляли 140 атлетів у 23 видах спорту. Нашим олімпійцям удалося завоювати 12 медалей: три золоті (найкращий результат за 12 років на рівні Ігор), п’ять срібних та чотири бронзові. Справжньою героїнею стала фехтувальниця Ольга Харлан. Саме вона здобула першу медаль — «бронзу», здолавши у драматичному поєдинку кореянку Чої Сібін. Ольга доклала величезних зусиль для виборювання нашою збірною «золота» з фехтування на шаблях, таким чином ставши найбільш титулованою українською олімпійською спортсменкою (у її здобутку шість медалей).

Ярослава Магучіх тріумфувала у стрибках у висоту із результатом 2 м (також вона стала рекордсменкою світу, взявши висоту 210 см, здобула третю поспіль перемогу в Діамантовій лізі, її названо атлеткою року у світі у технічних видах). До речі, тоді на п’єдесталі раділи перемозі дві наші спортсменки: Ірина Геращенко взяла «бронзу». Третє «золото» виборов боксер Олександр Хижняк.

«Срібло» привезли додому Сергій Куліш (стрільба з гвинтівки на відстань 50 м), Ілля Ковтун (спортивна гімнастика), Парвіз Насібов (греко-римська боротьба), Людмила Лузан та Анастасія Рибачок (веслування на каное-двійці на 500 м), Ірина Коляденко (вільна боротьба). «Бронзою» увінчали свої досягнення, крім О. Харлан та І. Геращенко, Михайло Кохан (метання молота), Жан Беленюк (греко-римська боротьба). Відразу після завоювання медалі він, виконавши гопак, зняв борцівки. Такий жест означає завершення спортивної кар’єри.

Цього року всі вболівали за Олександра Усика в бою з британцем Тайсоном Ф’юрі та реванші. Поєдинки були напружені, та українець двічі здолав суперника і підтвердив титул абсолютного чемпіона у важкій вазі.

Наша збірна з футзалу виборола бронзові медалі чемпіонату світу — перші нагороди такого рівня для дорослої команди.

Світ у хаосі

НА Близькому Сході палає конфлікт. Ізраїль проводить операцію проти палестинського руху «ХАМАС». Було вбито багатьох осіб із керівного складу. Серед найзначніших — лідера організації Я. Сінвара; очільника політичного офісу ХАМАСу в Катарі І. Ханію (загинув у Тегерані, куди він приїхав на інавгурацію президента Ірану М. Пазешкіана); заступника політбюро Салех Аль-Арурі (ЦАХАЛ завдав удару по столиці Лівану Бейруту). У Секторі Гази дуже важка гуманітарна ситуація.

Ізраїль активно діяв і проти ліванської «Хезболли». Внаслідок авіаударів убито лідера руху Х. Насраллу. Було здійснено масштабну операцію проти членів «Хезболли» із застосуванням пристроїв для зв’язку, оснащених вибухівкою. Внаслідок атак загинуло 39 осіб і понад 3400 дістали поранень.

Іран у відповідь на вбивство Хасана Насралли завдав масованого удару по Ізраїлю, випустивши близько 200 балістичних ракет. Та незабаром отримав атаку по своїх військових об’єктах, зокрема заводах, що виробляють ракети (які, серед іншого, постачаються російським військам для ударів по Україні).

У Сирії впав режим Б. Асада. Після початку громадянської війни його влада спиралася на допомогу, в тому числі російських військ, які там залишалися донині. 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали наступ і швидко встановили контроль над країною. Б. Асад перемістився на російську територію.

Головною подією у США стали президентські вибори. Д. Трамп удруге взяв владу в країні, перемігши кандидата від демократів К. Харріс. Нині він готується до інавгурації, формує свою строкату команду, роблячи разом із нею багато гучних суперечливих заяв та нахваляючись, що зможе швидко навести лад скрізь, зокрема й припинити російсько-українську війну.

Грузія охоплена протестами. Все почалося з ухвалення резонансних законів стосовно громадських організацій, потім відбулись суперечливі парламентські вибори, на яких владу взяла «Грузинська мрія». Їх результатів не визнала опозиція, міжнародні організації наполягають на перевірці прозорості. Врешті було проведено президентські вибори — вперше колегією виборців, левову частку якої становили депутати «Грузинської мрії». Вони затвердили очільником країни єдиного кандидата — колишнього футболіста М. Кавелашвілі. Чинний президент С. Зурабішвілі заявила, що не визнає результатів цього процесу.

Конституційний суд Румунії скасував результати першого туру президентських виборів після оприлюднення даних служб розвідки та міністерства внутрішніх справ, що підтверджують російське втручання в кампанію задля просування кандидата Каліна Георгеску.

У Південній Кореї розгорілася політична криза. Президент Юн Сок Йоль оголосив був воєнний стан, який незабаром скасував. Парламент ухвалив йому імпічмент. Конституційний суд розпочав слухання щодо законності цього рішення. У разі затвердження імпічменту в країні мають відбутися позачергові президентські вибори.

Північна Корея тим часом поглибила співпрацю з російською владою: крім озброєння, надіслала ще й військових, а також проголосила Південну Корею своїм ворогом.

                                          (Газета українських селян "СІЛЬСЬКІ ВІСТІ")

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ